W dniu 18 grudnia 202 roku projekt ustawy frankowej trafił do Ministra Sprawiedliwości. Jednym z naczelnych postulatów ustawy frankowej jest wprowadzeniu automatycznego zabezpieczania roszczeń frankowiczów. Bank, który otrzyma pozew o ustalenie nieważności umowy, nie będzie mógł pobierać w trakcie procesu od swojego klienta kolejnych rat kapitałowo-odsetkowych. Dzięki tej regulacji, frankowicze nie będą musieli czekać na decyzję sądu o zabezpieczeniu roszczenia.
Czym jest zabezpieczenie roszczenia?
Zabezpieczenie roszczenia jest formą ochrony interesów powoda na czas trwania procesu sądowego. Odbywa się poprzez ustalenie praw i obowiązków stron postępowania na czas trwania postępowania. Kierując do sądu pozew o unieważnienie umowy kredytu frankowego (indeksowanego lub denominowanego) powód możne wystąpić z żądaniem zabezpieczenia niniejszego roszczenia poprzez wstrzymanie obowiązku dokonywania spłat rat kapitałowo – odsetkowych w wysokości oraz terminach określonych w umowie kredytowej na czas trwania postępowania oraz zakazanie bankowi składania oświadczenia o wypowiedzeniu umowy kredytowej.
Sąd uwzględniając złożony przez powoda w pozwie lub toku procesu wniosek o zabezpieczenie kredytu frankowego, wydaje postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia, które skutkuje wstrzymaniem obowiązku spłacania rat kredytu. Co do zasady ww. postanowienie jest wykonalne z chwilą jego wydania. Z wstrzymaniem spłaty rat kredytu nie trzeba więc czekać do uprawomocnienia się postanowienia o zabezpieczeniu.
Po uchwaleniu ustawy frankowej kredytobiorca nie będzie musiał składać wniosku o zabezpieczenie roszczenia.
Zadbaj o swoje finanse z pomocą kancelarii frankowej
Jeżeli szukasz kancelarii, która przeprowadzi dla Ciebie sądowe unieważnienie kredytu frankowego, skontaktuj się z Kancelarią frankową Frejowscy. Kancelaria frankowa od kilkunastu lat zajmuje się prawem bankowym. Na potrzeby pomocy frankowiczom stworzyła narzędzie, jakim jest kalkulator frankowy. Dzięki niemu dowiesz się ile możesz zyskać w sprawie frankowej.