SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Automatyczne zawieszanie spłaty rat w procesie frankowym

Data ostatniej aktualizacji:

Automatyczne zawieszanie spłaty rat w procesie frankowym

W dniu 18 grudnia 202 roku projekt ustawy frankowej trafił do Ministra Sprawiedliwości. Jednym z naczelnych postulatów ustawy frankowej jest wprowadzeniu automatycznego zabezpieczania roszczeń frankowiczów. Bank, który otrzyma pozew o ustalenie nieważności umowy, nie będzie mógł pobierać w trakcie procesu od swojego klienta kolejnych rat kapitałowo-odsetkowych. Dzięki tej regulacji, frankowicze nie będą musieli czekać na decyzję sądu o zabezpieczeniu roszczenia.

Czym jest zabezpieczenie roszczenia?

Zabezpieczenie roszczenia jest formą ochrony interesów powoda na czas trwania  procesu sądowego. Odbywa się poprzez ustalenie praw i obowiązków stron postępowania na czas trwania postępowania. Kierując do sądu pozew o unieważnienie umowy kredytu frankowego (indeksowanego lub denominowanego) powód możne wystąpić z żądaniem zabezpieczenia niniejszego roszczenia poprzez wstrzymanie obowiązku dokonywania spłat rat kapitałowo – odsetkowych w wysokości oraz terminach określonych w umowie kredytowej na czas trwania postępowania oraz zakazanie bankowi składania oświadczenia o wypowiedzeniu umowy kredytowej.

Sąd uwzględniając złożony przez powoda w pozwie lub toku procesu wniosek o zabezpieczenie kredytu frankowego, wydaje postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia, które skutkuje wstrzymaniem obowiązku spłacania rat kredytu. Co do zasady ww. postanowienie jest wykonalne z chwilą jego wydania. Z wstrzymaniem spłaty rat kredytu nie trzeba więc czekać do uprawomocnienia się postanowienia o zabezpieczeniu.

Po uchwaleniu ustawy frankowej kredytobiorca nie będzie musiał składać wniosku o zabezpieczenie roszczenia.

Zadbaj o swoje finanse z pomocą kancelarii frankowej

Jeżeli szukasz kancelarii, która przeprowadzi dla Ciebie sądowe  unieważnienie kredytu frankowego, skontaktuj się z Kancelarią frankową Frejowscy. Kancelaria frankowa od kilkunastu lat zajmuje się prawem bankowym. Na potrzeby pomocy frankowiczom stworzyła narzędzie, jakim jest kalkulator frankowy. Dzięki niemu dowiesz się ile możesz zyskać w sprawie frankowej.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Umorzenie kredytu CHF a ulga mieszkaniowa

Umorzenie kredytu CHF a ulga mieszkaniowa
Zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz....

Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 2025 roku (III CZP 126/22)

Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 2025 roku (III CZP 126/22)
Uchwała Sądu Najwyższego o sygnaturze III CZP 126/22, podjęta 28 lutego 2025 roku przez skład siedmiu sędziów, dotyczyła charakteru prawnego...

Jak szybko sprawy frankowe rozpoznają sądy we Wrocławiu?

Jak szybko sprawy frankowe rozpoznają sądy we Wrocławiu?
To jak długo będzie trwać sprawa frankowa we Wrocławiu zależy od obciążenia sądu, ale też częściowo od szczęścia. Zdarza się,...