SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Automatyczne zawieszanie spłaty rat w procesie frankowym

Data ostatniej aktualizacji:

Automatyczne zawieszanie spłaty rat w procesie frankowym

W dniu 18 grudnia 202 roku projekt ustawy frankowej trafił do Ministra Sprawiedliwości. Jednym z naczelnych postulatów ustawy frankowej jest wprowadzeniu automatycznego zabezpieczania roszczeń frankowiczów. Bank, który otrzyma pozew o ustalenie nieważności umowy, nie będzie mógł pobierać w trakcie procesu od swojego klienta kolejnych rat kapitałowo-odsetkowych. Dzięki tej regulacji, frankowicze nie będą musieli czekać na decyzję sądu o zabezpieczeniu roszczenia.

Czym jest zabezpieczenie roszczenia?

Zabezpieczenie roszczenia jest formą ochrony interesów powoda na czas trwania  procesu sądowego. Odbywa się poprzez ustalenie praw i obowiązków stron postępowania na czas trwania postępowania. Kierując do sądu pozew o unieważnienie umowy kredytu frankowego (indeksowanego lub denominowanego) powód możne wystąpić z żądaniem zabezpieczenia niniejszego roszczenia poprzez wstrzymanie obowiązku dokonywania spłat rat kapitałowo – odsetkowych w wysokości oraz terminach określonych w umowie kredytowej na czas trwania postępowania oraz zakazanie bankowi składania oświadczenia o wypowiedzeniu umowy kredytowej.

Sąd uwzględniając złożony przez powoda w pozwie lub toku procesu wniosek o zabezpieczenie kredytu frankowego, wydaje postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia, które skutkuje wstrzymaniem obowiązku spłacania rat kredytu. Co do zasady ww. postanowienie jest wykonalne z chwilą jego wydania. Z wstrzymaniem spłaty rat kredytu nie trzeba więc czekać do uprawomocnienia się postanowienia o zabezpieczeniu.

Po uchwaleniu ustawy frankowej kredytobiorca nie będzie musiał składać wniosku o zabezpieczenie roszczenia.

Zadbaj o swoje finanse z pomocą kancelarii frankowej

Jeżeli szukasz kancelarii, która przeprowadzi dla Ciebie sądowe  unieważnienie kredytu frankowego, skontaktuj się z Kancelarią frankową Frejowscy. Kancelaria frankowa od kilkunastu lat zajmuje się prawem bankowym. Na potrzeby pomocy frankowiczom stworzyła narzędzie, jakim jest kalkulator frankowy. Dzięki niemu dowiesz się ile możesz zyskać w sprawie frankowej.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Dobre wieści dla frankowiczów! W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie ma powstać wydział frankowy.

Dobre wieści dla frankowiczów! W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie ma powstać wydział frankowy.
Chociaż frankowicze wygrywają niemal wszystkie sprawy sądowe z bankami, to problemem jest czas postępowań sądowych. Ze względu na tysiące spraw...

Wydział Frankowy już nie tylko w Warszawie, ale także i w Poznaniu!

Wydział Frankowy już nie tylko w Warszawie, ale także i w Poznaniu!
Sprawy frankowe stanowią duży procent wszystkich spraw w sądach. Duży napływ spraw frankowych sprawił, że czas postępowań sądowych nie tylko...

Co czeka frankowiczów w 2025 roku?

Co czeka frankowiczów w 2025 roku?
Rok 2024 obfitował w wiele korzystnych dla frankowiczów rozstrzygnięć. Kolejny rok będzie kontynuacją pasma sukcesów frankowiczów. Są nadzieje, że w...