SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Będzie pomoc, ale nie dla Frankowiczów. Jakie wyjścia mają Frankowicze?

Data ostatniej aktualizacji:

rząd nie pomoże frankowiczom

Kredytobiorcy zostali wystawieni na próbę przetrwania w ekstremalnie trudnych warunkach, jakie aktualnie fundują im podwyższone stopy procentowe, a co za tym idzie – wyższe comiesięczne raty kredytu hipotecznego. Inflacja odczuwalna jest nie tylko w zobowiązaniach hipotecznych, ale także w całej gospodarce rynkowej cen towarów i usług. Wakacje kredytowe, większy Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, czy zmiany we wskaźniku WIBOR mają być odpowiedzią ze strony rządu na trudną sytuację kredytobiorców. Zatem, kto może skorzystać z wyciągniętej rządowej ręki?

Rząd pomoże złotówkowiczom

Premier Mateusz Morawiecki podczas Rady Ministrów ogłosił nową ustawę o wsparciu dla kredytobiorców, która obejmuje między innymi aż cztery miesiące wakacji kredytowych w bieżącym oraz 2023 roku, wsparcie finansowe płynące z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, a także zapowiedział zastąpienie po nowym roku wskaźnika WIBOR, który jest winowajcą wysokich rat. Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – Tarcza Antyputinowska dotyczyć ma kredytów hipotecznych w polskich złotych, a wakacje kredytowe obejmować będą część kapitałową i odsetkową, co zmniejszyć ma obciążenia portfeli polskich kredytobiorców nawet o 3 mld rocznie. Osoby, które płacą ratę w wysokości 2400 zł mogą zmniejszyć swoje obciążenie finansowe o 19 200 zł w latach 2022-23. Mamy zatem do czynienia z dość konkretnym wsparciem ze strony Państwa, bowiem – działania w tej sprawie mają być przeprowadzone szybko oraz sprawnie. Nie wszyscy kredytobiorcy mierzący się z problemowymi spłatami będą mogli na tym skorzystać.

Frankowicze nie otrzymają pomocy

Frankowicze stanowią grupę około 985 700 konsumentów, bowiem szacuje się, iż taką ilość kredytów frankowych udzieliły banki w całej Polsce. W całej dyskusji wokół problemów finansowych Złotówkowiczów, nie zapomniano również o Frankowiczach, którzy od lat walczą z bankami o sprawiedliwość i stawiają czoła konsekwencjom wadliwych umów kredytowych, które swoją toksycznością obciążają ich domowe budżety. Duża część Frankowiczów, która nie zdecydowała się jeszcze na pozwanie swojego banku wyczekiwała dobrych wieści, bowiem ostatnimi czasy sprawy frankowe przeżywają swoje odrodzenie, a orzecznictwo jest tak korzystne, jak jeszcze nigdy dotąd. Jeśli nadzieje Frankowiczów były płomienne, to Premier Mateusz Morawiecki owy żar ugasił. Frankowicze nie będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych oraz dopłat do zobowiązań kredytowych, ponieważ rządowe wsparcie obejmować będzie tylko kredyty złotówkowe. Argumentem przemawiającym za taką decyzją jest wskaźnik referencyjny, który dla umów frankowych określany jest przez wskaźnik Saron, a te nie są regulowane przez Narodowy Bank Polski. Zdaniem specjalistów Kancelarii Frejowski CHF, taka decyzja ze strony rządu może być podyktowana faktem, iż umowy frankowe w zdecydowanej większości kończą się jej unieważnieniem, zatem Frankowicze mają wyjście z patowej sytuacji i mogą złożyć pozew  by zniwelować rosnące zobowiązanie finansowe, WIBOR-owcy nie mają w tym momencie dobrego wyjścia ewakuacyjnego. Co prawda, pozwy o unieważnienie WIBOR już zostały złożone do sądu, ale to Frankowicze mogą szybko zatrzymać płatność swoich rat w szybkim czasie po złożeniu pozwu.

Frankowicze powinni złożyć pozew

Agresja na Ukrainę, zerwane łańcuchy dostaw, pandemia oraz inflacja dotykają również województwo małopolskie, bowiem konsekwencje tych wydarzeń ponosi cała Polska. Frankowicze nie otrzymają wsparcia rządu w spłacie swojego zobowiązania kredytowego, ponieważ rząd daje wyraz temu, iż to WIBOR-owcy w tym momencie są w gorszej sytuacji, zaś Frankowicze mogą złożyć pozew do sądu i umowę unieważnić. Możemy zatem pokusić się o stwierdzenie, iż Frankowiczom pozostaje już tylko pozwanie banku i walka samodzielnie o sprawiedliwość. W przeciwieństwie do rządu – Sąd Najwyższy podejmuje się w dość szybkim tempie rozwiązania około 50 spraw frankowych w maju, co na celu ma znaczne przyśpieszenie rozpatrywania spraw frankowych przez sądy powszechne. Orzecznictwo w tym momencie jest dla Frankowiczów niebywale korzystne, dlatego Kancelaria Frejowski CHF, zachęca wszystkich posiadaczy kredytów hipotecznych waloryzowanych do franka szwajcarskiego do kontaktu oraz wykonania pierwszego kroku na drodze bez kredytu.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Odwołanie rzecznika finansowego

Odwołanie rzecznika finansowego
W dniu 20 czerwca 2024 roku premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego. Oficjalnym powodem odwołania rzecznika...

BPH poinformował o znacznej stracie za rok 2023 – czy kredytobiorcy frankowi mają powody do niepokoju?

BPH poinformował o znacznej stracie za rok 2023 – czy kredytobiorcy frankowi mają powody do niepokoju?
Ostatnimi czasy bank BPH opublikował sprawozdanie finansowe, z którego wynika, że za rok 2023 poniósł stratę w wysokości ok. 5,5...

Wyrok SN II CSKP 544/24 – oddalona skarga kasacyjna syndyka

Wyrok SN II CSKP 544/24 – oddalona skarga kasacyjna syndyka
Getin Noble Bank Wyrokiem z dnia 21 czerwca 2024 r. w sprawie II CSKP 544/24 Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną...