Frankowicze niezmiennie triumfują przed sądami, wygrywając obecnie ponad 95% spraw o unieważnienie umowy kredytowej. Jest to wynik korzystnej linii orzeczniczej sądów krajowych, wspomaganych przez pro-konsumenckie wyroki TSUE. Taki stan rzeczy to duży problem finansowy dla banków, które muszą zabezpieczyć środki na pokrycie kosztów przegranych spraw frankowych. W tym celu ustanawiane są specjalne rezerwy.
Ostatnio w sprawie rezerw wypowiedzieli się przedstawiciele banku BNP Paribas S.A. Wskazali oni, że nie spodziewają się w najbliższym czasie zakończenia sagi z pozwami frankowymi. W związku z powyższym bank zawiązuje kolejne rezerwy na sprawy CHF. Od 2019 r. łączna wartość rezerw wyniosła ok. 4,5 mld zł. Rezerwy na pierwsze 9 miesięcy 2024 r. wyniosły natomiast ok. 488 mln zł. Jednocześnie warto odnotować, że BNP Paribas coraz częściej idzie śladem niektórych innych banków i rezygnuje, a w każdym razie ogranicza, liczbę apelacji składanych w przegranych przez bank sprawach frankowych.
Czy warto pozwać bank o unieważnienie umowy?
Pomimo jednoznacznie korzystnej linii orzeczniczej wciąż wielu kredytobiorców nie zdecydowało się na pozwanie banku o unieważnienie umowy frankowej. Wszystkie takie osoby nie powinny już dłużej zwlekać, wszak wygrana sprawa frankowa to olbrzymia korzyść ekonomiczna. Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.
Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowicza.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162