SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

BNP Paribas przedstawił informację o rezerwach na CHF

Data ostatniej aktualizacji:

BNP Paribas przedstawił informację o rezerwach na CHF

Frankowicze niezmiennie triumfują przed sądami, wygrywając obecnie ponad 95% spraw o unieważnienie umowy kredytowej. Jest to wynik korzystnej linii orzeczniczej sądów krajowych, wspomaganych przez pro-konsumenckie wyroki TSUE. Taki stan rzeczy to duży problem finansowy dla banków, które muszą zabezpieczyć środki na pokrycie kosztów przegranych spraw frankowych. W tym celu ustanawiane są specjalne rezerwy.

Ostatnio w sprawie rezerw wypowiedzieli się przedstawiciele banku BNP Paribas S.A. Wskazali oni, że nie spodziewają się w najbliższym czasie zakończenia sagi z pozwami frankowymi. W związku z powyższym bank zawiązuje kolejne rezerwy na sprawy CHF. Od 2019 r. łączna wartość rezerw wyniosła ok. 4,5 mld zł. Rezerwy na pierwsze 9 miesięcy 2024 r. wyniosły natomiast ok. 488 mln zł. Jednocześnie warto odnotować, że BNP Paribas coraz częściej idzie śladem niektórych innych banków i rezygnuje, a w każdym razie ogranicza, liczbę apelacji składanych w przegranych przez bank sprawach frankowych.

Czy warto pozwać bank o unieważnienie umowy?

Pomimo jednoznacznie korzystnej linii orzeczniczej wciąż wielu kredytobiorców nie zdecydowało się na pozwanie banku o unieważnienie umowy frankowej. Wszystkie takie osoby nie powinny już dłużej zwlekać, wszak wygrana sprawa frankowa to olbrzymia korzyść ekonomiczna. Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.

Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowicza.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Dobre wieści dla frankowiczów! W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie ma powstać wydział frankowy.

Dobre wieści dla frankowiczów! W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie ma powstać wydział frankowy.
Chociaż frankowicze wygrywają niemal wszystkie sprawy sądowe z bankami, to problemem jest czas postępowań sądowych. Ze względu na tysiące spraw...

Wydział Frankowy już nie tylko w Warszawie, ale także i w Poznaniu!

Wydział Frankowy już nie tylko w Warszawie, ale także i w Poznaniu!
Sprawy frankowe stanowią duży procent wszystkich spraw w sądach. Duży napływ spraw frankowych sprawił, że czas postępowań sądowych nie tylko...

Co czeka frankowiczów w 2025 roku?

Co czeka frankowiczów w 2025 roku?
Rok 2024 obfitował w wiele korzystnych dla frankowiczów rozstrzygnięć. Kolejny rok będzie kontynuacją pasma sukcesów frankowiczów. Są nadzieje, że w...