Zgodnie z danymi Związku Banków Polskich na koniec września 2024 r. w sądach rozpatrywanych było ponad 25 000 spraw sądowych dotyczących kredytów frankowych. Co oczywiste zdecydowana większość z nich zakończyć powinna się wygraną frankowiczów i unieważnieniem umowy kredytu CHF. Banki proponują w związku z powyższym zawarcie ugody. Program ugód oferowany jest oficjalnie tym kredytobiorcom, którzy wciąż mają aktywne kredyty. Czy aby jednak na pewno?
Z nieoficjalnych informacji wynika, że banki coraz częściej próbują dotrzeć również do kredytobiorców z już spłaconym kredytem. Spłacony kredyty w obliczu pozwu frankowego, to dla banków tykająca bomba z opóźnionym zapłonem. Stąd też próby rozwiązania spraw tego rodzaju w drodze ugód oferowanych poza oficjalnym, powszechnym programem.
Dlaczego banki proponują ugody?
Skąd zainteresowanie banków propozycjami ugodowymi? Odpowiedź wydaje się oczywista. Jednoznacznie korzystna linia orzecznicza w praktyce niemal gwarantuje kredytobiorcom unieważnienie umowy. To natomiast stanowi dla banku potężny cios finansowy. Ugody, bardziej korzystne dla banków z ekonomicznego punktu widzenia, mają więc na celu doprowadzić do poprawy sytuacji finansowej banków.
Pomimo, jednoznacznie korzystnej linii orzeczniczej wciąż wielu kredytobiorców nie zdecydowało się na pozwanie banku o unieważnienie umowy frankowej. Takie osoby nie powinny już dłużej zwlekać, wszak wygrana sprawa frankowa to olbrzymia korzyść ekonomiczna. Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.
Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowicza.