W dniu 21 września 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w polskiej sprawie C-139/22, odpowiadając na trzy pytania prejudycjalne zadane przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po raz kolejny opowiedział się po stronie konsumentów.
Sprawdź: Jakie banki udzielały kredytów frankowych
Wyrok TSUE z 21 września 2023 roku – czego dotyczył?
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniem prejudycjalnym dotyczącym trzech kwestii:
- skutków wpisania postanowienia z umowy do krajowego rejestru klauzul abuzywnych,
- skutków usunięcia z umowy postanowienia o nieuczciwym charakterze,
- zasad informowania o ryzyku walutowym i innych ryzykach osób dysponujących wiedzą ekonomiczną.
Wyrok TSUE z 21 września 2023 roku – jakie rozstrzygnięcie?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział w sposób korzystny dla Frankowiczów na wszystkie pytania zadane mu przez sąd. TSUE uznał, że wpisanie postanowienia z umowy do rejestru klauzul abuzywnych UOKiK jest wystarczające, aby sąd uznał ten warunek umowny za niedozwolony. Sąd nie musi ponownie badać umowy pod kątem abuzywności. Wystarczy, że zidentyfikuje w niej zapis tożsamy z wpisem do rejestru klauzul niedozwolonych.
Na banku spoczywa obowiązek poinformowania każdego klienta o istotnych cechach umowy i skali ryzyka w długiej perspektywie czasowej. Ochrona konsumencka nie zależy od wiedzy kredytobiorcy, ale od tego czy zaciągając kredyt działał on w celach niezwiązanych z działalnością zawodową i gospodarczą. Bank ma obowiązek poinformowania każdego konsumenta, nawet swojego pracownika oraz osobę dysponującą wiedzą ekonomiczną, o istotnych cechach umowy, a także o możliwych ryzykach w długiej perspektywie czasowej. To na banku spoczywa obowiązek informacyjny identyczny dla każdego konsumenta.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał również, że nie można kontynuować wadliwej umowy po usunięciu z niej nieuczciwego warunku i zastąpieniu go zamiennym – uczciwym zapisem. Nieuczciwe postanowienie nie zmienia swojego charakteru, pomimo, że umowa zawiera inne, uczciwe postanowienie.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162