SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Dlaczego banki nadal pozywają Frankowiczów?

Data ostatniej aktualizacji:

Dlaczego banki nadal pozywają Frankowiczów?

Wielu Frankowiczów, którzy zakwestionowali ważność swojej umowy kredytu, zostało pozwanych przez bank. Banki muszą tak działać, bowiem boją się, że nic nie robiąc ich roszczenia, w szczególności o zwrot kapitału kredytu, mogą ulec przedawnieniu.

Czego żądają banki pozywając Frankowiczów?

Bank składając pozew przeciwko Frankowiczowi żąda zazwyczaj zwrotu kapitału kredytu, jaki został mu udostępniony oraz wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu lub waloryzacji kapitału kredytu. Chociaż to drugie roszczenie zdarza się coraz rzadziej. W zakresie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału czy też waloryzacji kapitału kredytu orzecznictwo dosyć jasno wskazuje, że roszczenia te bankowi się nie należą. Co jednak ze zwrotem kapitału kredytu?  Tutaj uwzględnić należy szereg okoliczności, w tym w szczególności to czy roszczenia banku nie jest już przedawnione.

Jaki jest termin przedawnienia roszczeń banku?

Co do zasady roszczenia banku będą się przedawniać w terminie 3 lat. Termin ten zwykle liczony jest od momentu kiedy kredytobiorca zakwestionuje swoją umowę kredytu, a więc zazwyczaj złoży reklamację kredytu czy wezwie bank do zapłaty.  Przede wszystkim termin przedawnienia roszczeń banku nie może rozpoczynać się później, niż bieg terminu przedawnienia konsumenta. Takie podejście nie pozwala bankom zbyt długo pozostawać biernymi. Dlatego też, aby zapobiec przedawnieniu roszczeń, banki pozywają kredytobiorców. Zwykle ma to miejsce przed końcem terminu przedawnienia. A więc kredytobiorcy, którzy zakwestionowali swoje umowy frankowe w 2021 roku, w bieżącym roku mogą się spodziewać, że bank ich pozwie.

Co zrobić gdy bank nas pozwie?

Przede wszystkim, odbierając pozew nie rzucajmy go w kąt lub nie zostawiajmy sprawy na później. Czas jest tu niezwykle ważny. Sąd bowiem w liście, który otrzymamy wyznaczy nam termin na ustosunkowanie się do twierdzeń zawartych w pozwie. Terminu tego nie można przegapić. Warto od razu odbierając list z sądu, zapisać kiedy dokładnie go odebraliśmy i skierować jak najszybciej sprawę do prawnika.

Doświadczona kancelaria frankowa wie, w jaki sposób radzić sobie z pozwami banków i jakiej argumentacji użyć. Orzecznictwo w sprawach frankowych sprzyja kredytobiorcom.

Sprawdź również: Kiedy warto walczyć o unieważnienie kredytu frankowego?

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Spadek zapytań o kredyty mieszkaniowe

Spadek zapytań o kredyty mieszkaniowe
Według raportu Biura Informacji Kredytowej w lipcu 2024 roku liczba zapytań o kredyty hipoteczne spadła aż o 31,7% w porównaniu...

Co z ugodami z syndykiem Getin Noble Bank?

Co z ugodami z syndykiem Getin Noble Bank?
Minął ponad rok od momentu ogłoszenia upadłości Getin Noble Banku. Od tego czasu frankowicze zgłosili w postępowaniu upadłościowym kilkadziesiąt tysięcy...

Nowa strategia mBank w sprawach frankowych

Nowa strategia mBank w sprawach frankowych
mBank przegrywa prawomocnie już 98% postępowań o unieważnienie umów kredytów frankowych. Wcześniej mBank nie chciał ustępować frankowiczom, nawet gdy jasne...