Wielu Frankowiczów, którzy zakwestionowali ważność swojej umowy kredytu, zostało pozwanych przez bank. Banki muszą tak działać, bowiem boją się, że nic nie robiąc ich roszczenia, w szczególności o zwrot kapitału kredytu, mogą ulec przedawnieniu.
Czego żądają banki pozywając Frankowiczów?
Bank składając pozew przeciwko Frankowiczowi żąda zazwyczaj zwrotu kapitału kredytu, jaki został mu udostępniony oraz wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu lub waloryzacji kapitału kredytu. Chociaż to drugie roszczenie zdarza się coraz rzadziej. W zakresie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału czy też waloryzacji kapitału kredytu orzecznictwo dosyć jasno wskazuje, że roszczenia te bankowi się nie należą. Co jednak ze zwrotem kapitału kredytu? Tutaj uwzględnić należy szereg okoliczności, w tym w szczególności to czy roszczenia banku nie jest już przedawnione.
Jaki jest termin przedawnienia roszczeń banku?
Co do zasady roszczenia banku będą się przedawniać w terminie 3 lat. Termin ten zwykle liczony jest od momentu kiedy kredytobiorca zakwestionuje swoją umowę kredytu, a więc zazwyczaj złoży reklamację kredytu czy wezwie bank do zapłaty. Przede wszystkim termin przedawnienia roszczeń banku nie może rozpoczynać się później, niż bieg terminu przedawnienia konsumenta. Takie podejście nie pozwala bankom zbyt długo pozostawać biernymi. Dlatego też, aby zapobiec przedawnieniu roszczeń, banki pozywają kredytobiorców. Zwykle ma to miejsce przed końcem terminu przedawnienia. A więc kredytobiorcy, którzy zakwestionowali swoje umowy frankowe w 2021 roku, w bieżącym roku mogą się spodziewać, że bank ich pozwie.
Co zrobić gdy bank nas pozwie?
Przede wszystkim, odbierając pozew nie rzucajmy go w kąt lub nie zostawiajmy sprawy na później. Czas jest tu niezwykle ważny. Sąd bowiem w liście, który otrzymamy wyznaczy nam termin na ustosunkowanie się do twierdzeń zawartych w pozwie. Terminu tego nie można przegapić. Warto od razu odbierając list z sądu, zapisać kiedy dokładnie go odebraliśmy i skierować jak najszybciej sprawę do prawnika.
Doświadczona kancelaria frankowa wie, w jaki sposób radzić sobie z pozwami banków i jakiej argumentacji użyć. Orzecznictwo w sprawach frankowych sprzyja kredytobiorcom.
Sprawdź również: Kiedy warto walczyć o unieważnienie kredytu frankowego?
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162