Frankowicze wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Warto czekać na wyrok TSUE?

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM

Spis treści:

Sprawa C-520/21 w ostatnich tygodniach wywołała medialną burzę, a także część Frankowiczów napełniła nadzieją, że bank nie zdoła pozwać ich za bezumowne korzystanie z kapitału. Spodziewano się jasnego stanowiska tuż po rozprawie, na wyrok jednak trzeba będzie trochę poczekać, a banki pomimo wyrażenia, iż nie mają zasadności w swoich pozwach – straszą Frankowiczów i wysyłają do nich pozew o bezumowne korzystanie z kapitału. 

Frankowicze wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – metoda banków

Lwia część Frankowiczów spłacających swoje zobowiązania już zdecydowała się na pozwanie swojego banku i te właśnie działania doprowadziły do obawy o stabilność sektora bankowego, bowiem ilość przegranych procesów przez banki przerosła najśmielsze oczekiwania. Warto zauważyć, że 9 największych banków w Polsce zawiązało rezerwy finansowe na ryzyko prawne związane ze sprawami frankowymi w kwocie ponad 24 mld zł. Nic zatem dziwnego, iż bezumowne korzystanie z kapitału może być dla banków metodą na wzbudzenie obawy oraz wątpliwości przed złożeniem pozwu wśród Frankowiczów, którzy noszą się nadal z tą decyzją. 

Pozew o bezumowne korzystanie z kapitału – czemu jest niezasadny?

Opinia naszej kancelarii w tej materii jest znana oraz była ona powielana wielokrotnie w naszych publiakcjach, jednkaże gwoli przypomnienia pozew o bezumowne korzystanie z kapitału jest bezzasadny. Choć Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie rozstrzygnął w sposób ostateczny sprawy pozwów za korzystanie z kapitału, to wszystkie sprawy, które dotychczas zostały rozpatrzone dają wyraz, iż wyanagrodzenie za korzystanie z kapitału bankom się nie należy. W wykładni Polskiego prawa nie obowiązują żadne przepisy, które pozwalałyby na dochodzenie takich roszczeń, a gdyby jednak bankom się ten zabieg udał, to podważyłoby to całość dotychczasowego dorobku orzeczniczego TSUE, Sądu Najwyższego, sądów krajowych, a także sprawiłoby, że podważona zostałaby dyrektywa 93/13. Nie wspominając już o tym, że tego typu roszczenia, to uderzenie w dobre obyczaje oraz zasady współżycia społecznego, dlatego już dziś wiemy, że niezależnie od determinacji banku – sądy nie będą orzekać na ich korzyść w przedmiotwej sprawie, jaką jest pozew o bezumowne korzystanie z kapitału.

TSUE Frankowicze wrzesień 2022 – dlaczego nie warto zwlekać z pozwem?

Wyrok w sprawie o wynagrodzenie z kapitału TSUE może wydać dopiero za kilka miesięcy, o ile nie dojdzie do żadnego opóźnienia, czy przewlekłości w orzekaniu. W tym samym czasie można już złożyć pozew do sądu, a nawet doczekać się pierwszych czynności, uzyskać zabezpieczenie roszczenia, czy nawet mieć za sobą pierwszą rozprawę, a jak wiadomo – wyroki w sprawach frankowych potrafią zapadać nawet na tej pierwszej i ostatniej rozprawie. W naszej opinii widmo pozwu o korzystanie z kapitału nie powinno stać na drodze do pozwania banku i walki o swoje bezpieczeństwo oraz pieniądze. Wiemy, jak ogromnym obciążeniem dla Naszych Klientów są coraz wyższe raty kredytów, dlatego zachęcamy serdecznie wszystkich Frankowiczów będących na skrzyżowaniu między drogą po wolność, a drogą do kolejnych miesięcy, a nawet lat nadpłacania swojego kredytu, aby odważna decyzja zapadła, jak najszybciej. Zachęcamy także do zmierzenia się z liczbą pieniędzy, jakie Państwo oddali za darmo bankowi, co można uczynić za pośrednictwem skorzystania z aplikacji, jaką jest kalkulator frankowy.

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 31 października 2022
Ostatnia aktualizacja: 31 października 2022

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF