SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego – Wzór

Data ostatniej aktualizacji:

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Na obniżenie raty kredytu hipotecznego istnieje kilka skutecznych sposobów. Obecna sytuacja kredytobiorców, na którą wpływ ma znaczny wzrost stóp procentowych, a w konsekwencji wzrost wysokości rat kredytu, coraz częściej  zmusza kredytobiorców do szukania oszczędności na spłacie swojego zobowiązania. W wyborze odpowiedniego sposobu należy przeanalizować indywidualne możliwości i sytuacje materialną kredytobiorcy.

Sprawdź również: pozew WIBOR kancelaria

Czy można obniżyć marżę kredytu hipotecznego?

Marża kredytu stanowi jeden z elementów oprocentowania, a dla banku to zysk z tytułu udzielonego finansowania.

Marża kredytu hipotecznego to jeden z elementów kosztów kredytowych, które można negocjować z bankiem. W tym celu warto wiedzieć jakie czynniki mają wpływ na jej wysokość, a także w jaki sposób i kiedy można ją obniżyć.

Negocjacje skutkujące obniżeniem marży kredytu należy zacząć jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej. W tym czasie bank zainteresowany jest pozyskaniem nowego klienta, jest więc bardziej skłonny na pewne ustępstwa. Bank chętniej obniży marżę kredytobiorcy, który:

  • posiada wysokie zarobki,
  • ma stabilne zatrudnienie,
  • ma dobrą historię kredytową,
  • nie ma innych zobowiązań finansowych,
  • zgromadził wysoki wkład własny,
  • przedstawił alternatywną ofertę innego banku,
  • zdecyduje się na inne produkty finansowe oferowane przez bank.

Z kolei w trakcie trwania umowy kredytu można renegocjować warunki kredytowe. Należy jednak podkreślić, że jest to trudniejsze i możliwe najczęściej tylko w przypadku zmiany sytuacji finansowej kredytobiorcy. W każdym przypadku zawsze warto spróbować.

Wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego to krok to zmniejszenia kosztów kredytu i oszczędności dla kredytobiorcy.

Obniżenie raty kredytu hipotecznego – Jak zmniejszyć ratę kredytu hipotecznego?

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego lub gotówkowego?

Jedną z możliwości zmniejszenia raty kredytu jest renegocjowanie warunków umowy. Jak negocjować z bankiem obniżenie raty kredytu? Przede wszystkim należy złożyć wniosek o obniżenie raty kredytu hipotecznego lub gotówkowego do swojego banku i dobrze go umotywować.

Można negocjować:

  • zmniejszenie marży kredytowej,
  • możliwość rezygnacji z pewnych umów ubezpieczenia spłaty kredytu,
  • zmianę terminu spłaty raty kredytowej, czyli najczęściej wydłużenie okresu spłaty, co wpłynie na zmniejszenie raty.  

Jak napisać wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego?

We wniosku o obniżenie marży kredytu hipotecznego lub kredytu gotówkowego należy zawrzeć:

  • dane osobowe kredytobiorcy,
  • numer umowy kredytowej,
  • uzasadnienie restrukturyzacji umowy kredytowej,
  • informacje o aktualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy,
  • informacje dotyczące dotychczasowej współpracy kredytobiorcy z bankiem, takie jak terminowość w zakresie spłaty kredytu, korzystanie z licznych produktów oferowanych przez bank, czy spłatę znacznej części kapitału.

Jakie dokumenty załączyć do wniosku?

Do wniosku o obniżenie marży kredytu hipotecznego należy załączyć dokumenty na potwierdzenie naszych argumentów, takie jak na przykład:

  • oferty innych banków,
  • umowa o pracę,
  • historię choroby,
  • dokumenty poświadczające spłatę innych kredytów lub pożyczek.

O czym pamiętać?

Składając wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego należy pamiętać o złożeniu własnoręcznego podpisu na końcu wniosku, jak również o załączeniu do wniosku dokumentów, które potwierdzą informacje wskazane przez kredytobiorcę we wniosku o obniżenie marży kredytu hipotecznego.

Wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego – wzór

Poniżej przykładowy wzór wniosku o obniżenie marży kredytu hipotecznego.

Wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego - wzór

Wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego – czy warto?

Marża kredytu stanowi jeden z elementów oprocentowania, a dla banku to zysk z tytułu udzielonego finansowania. Niewielu kredytobiorców wie, że istnieje możliwość obniżenia marży kredytu hipotecznego, a w efekcie zmniejszenia wysokości miesięcznej raty kredytu.

Zgoda na obniżenie marży kredytu i wprowadzenie stosownych zmian do umowy zależy od banku. Obniżenie marży kredytowej jest jednym ze sposobów oszczędności na kosztach kredytu. Warto więc spróbować i podjąć kroki mające na celu obniżenie marży kredytu hipotecznego.

Sprawdź również: pomoc złotówkowiczom

Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Jak uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej?

Jak uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej?
Jednym z pierwszych kroków przy staraniu się o kredyt jest sprawdzenie przez bank naszej zdolności kredytowej. Co do zasady jeżeli...

Czym jest kredyt odnawialny – jak z niego skorzystać?

Czym jest kredyt odnawialny – jak z niego skorzystać?
Kredyt odnawialny wiąże się z dodatkowymi środkami, które pojawią się na naszym koncie. Możemy z nich skorzystać, ale nie musimy....

Negocjowanie warunków kredytu – jak uzyskać lepszą ofertę od banku?

Negocjowanie warunków kredytu – jak uzyskać lepszą ofertę od banku?
Każdy decydując się na zobowiązanie, jakim  jest kredyt, chce uzyskać jak najlepsze warunki. Czy można negocjować z bankiem warunki kredytu...