SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego – Wzór

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Na obniżenie raty kredytu hipotecznego istnieje kilka skutecznych sposobów. Obecna sytuacja kredytobiorców, na którą wpływ ma znaczny wzrost stóp procentowych, a w konsekwencji wzrost wysokości rat kredytu, coraz częściej  zmusza kredytobiorców do szukania oszczędności na spłacie swojego zobowiązania. W wyborze odpowiedniego sposobu należy przeanalizować indywidualne możliwości i sytuacje materialną kredytobiorcy.

Sprawdź również: pozew WIBOR kancelaria

Czy można obniżyć marżę kredytu hipotecznego?

Marża kredytu stanowi jeden z elementów oprocentowania, a dla banku to zysk z tytułu udzielonego finansowania. Marża kredytu hipotecznego to jeden z elementów kosztów kredytowych, które można negocjować z bankiem. W tym celu warto wiedzieć jakie czynniki mają wpływ na jej wysokość, a także w jaki sposób i kiedy można ją obniżyć.

Negocjacje skutkujące obniżeniem marży kredytu należy zacząć jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej. W tym czasie bank zainteresowany jest pozyskaniem nowego klienta, jest więc bardziej skłonny na pewne ustępstwa. Bank chętniej obniży marżę kredytobiorcy, który:

 • posiada wysokie zarobki,
 • ma stabilne zatrudnienie,
 • ma dobrą historię kredytową,
 • nie ma innych zobowiązań finansowych,
 • zgromadził wysoki wkład własny,
 • przedstawił alternatywną ofertę innego banku,
 • zdecyduje się na inne produkty finansowe oferowane przez bank.

Z kolei w trakcie trwania umowy kredytu można renegocjować warunki kredytowe. Należy jednak podkreślić, że jest to trudniejsze i możliwe najczęściej tylko w przypadku zmiany sytuacji finansowej kredytobiorcy. W każdym przypadku zawsze warto spróbować.

Wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego to krok to zmniejszenia kosztów kredytu i oszczędności dla kredytobiorcy.

Jak zmniejszyć ratę kredytu hipotecznego?

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego lub gotówkowego? Jedną z możliwości zmniejszenia raty kredytu jest renegocjowanie warunków umowy.Jak negocjować z bankiem obniżenie raty kredytu?Przede wszystkim należy złożyć wniosek o obniżenie raty kredytu hipotecznego lub gotówkowego do swojego banku i dobrze go umotywować. Można negocjować:

 • zmniejszenie marży kredytowej,
 • możliwość rezygnacji z pewnych umów ubezpieczenia spłaty kredytu,
 • zmianę terminu spłaty raty kredytowej, czyli najczęściej wydłużenie okresu spłaty, co wpłynie na zmniejszenie raty.  

Jak napisać wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego?

We wniosku o obniżenie marży kredytu hipotecznego lub kredytu gotówkowego należy zawrzeć:

 • dane osobowe kredytobiorcy,
 • numer umowy kredytowej,
 • uzasadnienie restrukturyzacji umowy kredytowej,
 • informacje o aktualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy,
 • informacje dotyczące dotychczasowej współpracy kredytobiorcy z bankiem, takie jak terminowość w zakresie spłaty kredytu, korzystanie z licznych produktów oferowanych przez bank, czy spłatę znacznej części kapitału.

Jakie dokumenty załączyć do wniosku?

Do wniosku o obniżenie marży kredytu hipotecznego należy załączyć dokumenty na potwierdzenie naszych argumentów, takie jak na przykład:

 • oferty innych banków,
 • umowa o pracę,
 • historię choroby,
 • dokumenty poświadczające spłatę innych kredytów lub pożyczek.

O czym pamiętać?

Składając wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego należy pamiętać o złożeniu własnoręcznego podpisu na końcu wniosku, jak również o załączeniu do wniosku dokumentów, które potwierdzą informacje wskazane przez kredytobiorcę we wniosku o obniżenie marży kredytu hipotecznego.

Wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego – wzór

Poniżej przykładowy wzór wniosku o obniżenie marży kredytu hipotecznego.

Wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego – czy warto?

Marża kredytu stanowi jeden z elementów oprocentowania, a dla banku to zysk z tytułu udzielonego finansowania. Niewielu kredytobiorców wie, że istnieje możliwość obniżenia marży kredytu hipotecznego, a w efekcie zmniejszenia wysokości miesięcznej raty kredytu.

Zgoda na obniżenie marży kredytu i wprowadzenie stosownych zmian do umowy zależy od banku. Obniżenie marży kredytowej jest jednym ze sposobów oszczędności na kosztach kredytu. Warto więc spróbować i podjąć kroki mające na celu obniżenie marży kredytu hipotecznego.

Sprawdź również: pomoc złotówkowiczom

Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski
Posiadasz kredyt frankowy? Mieszkasz lub zawarłeś kredyt w Gorzowie Wielkopolskim i interesuje Cię profesjonalna pomoc dla frankowiczów ? Jeśli tak,...

Pomoc frankowiczom Puławy

Pomoc frankowiczom Puławy
Pomoc na jaką mogą liczyć frankowicze zamieszkujący Puławy oraz okolice może polegać na odfrankowieniu kredytu lub też jego unieważnieniu. Odfrankowienie,...

Kancelarie frankowe opinie

Kancelarie frankowe opinie
Na rynku usług prawnych istnieje już wiele wyspecjalizowanych kancelarii, które oferują usługi z zakresu prowadzenia procesów związanych z umowami kredytu...