Niestety w większości postępowania sądowe trwają o wiele za długo. Często trzeba czekać nawet kilka lat na rozstrzygnięcie sprawy. Ostatnio głośniej jest o możliwości karania sędziów za ich opieszałość skutkującą przedłużeniem postępowania frankowego. Czy widmo kary, jaką może zostać obciążony sędzia, wpłynie na długość postępowań frankowych?
Co powoduje, że postępowania frankowe trwa tak długo?
W głównej mierze jest to brak wystarczającej liczby pracowników. Mowa tu nie tylko o sędziach, ale także o asystentach czy pracownikach sekretariatów. Często na jednego sędziego przypada kilkaset spraw. Szczególnie obciążeni są sędziowie z wydziału frankowego znajdującym się w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Przewlekłość postępowań to problem, który jest dostrzegany przez rządzących. Pomysłów, aby go rozwiązać, jest wiele. Jednak żaden z nich nie zadziała z dnia na dzień, a na widoczne efekty trzeba będzie poczekać.
Kary dla sędziów?
Za opieszałość w sprawie sąd dyscyplinarny może nałożyć na sędziego karę. Karą to może być zmniejszenie uposażenia aż o 40%. Sędzia musi wykazać się jednak opieszałością, a więc sytuacje wynikające z obciążenia i złego zorganizowania systemu nie będą się tutaj wliczać. Podobnie jak to, że sędzia przebywa na dłuższym zwolnieniu lekarskim. Sędziowie jednak, którzy nie wydają wyroków w sprawach frankowych, chociaż zgromadzony został cały materiał dowodowy, mogą mieć obawy. Prawdopodobnie kary dla sędziów nie spowodują znacznego przyśpieszania wszystkich spraw frankowych, jednak mogą wpłynąć na sędziów motywująco do szybszego zamykania spraw frankowych.
Kancelaria frankowa Frejowski posiada wieloletnie doświadczenie w sprawach przeciwko bankom. Z naszą pomocą setki kredytobiorców pozbyło się kredytu frankowego. Unieważnienie kredytu frankowego daje wiele korzyści, które z chęcią Ci przedstawimy.
Dodatkowo zachęcamy do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy. Dzięki niemu samodzielnie i darmowo możesz oszacować kwotę, jaka będzie do odzyskania od banku w przypadku Twojego kredytu.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162