SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Koniec roku oznacza falę pozwów banków – którzy frankowicze powinni spodziewać się pozwu jeszcze w 2024 r.?

Data ostatniej aktualizacji:

Frankowicze z mBanku: możliwość wstrzymania spłaty rat bez decyzji sądu

Koniec roku to czas kiedy banki sprawdzają, które ich ewentualne roszczenia mogą ulec przedawnieniu. W 2024 roku Ci kredytobiorcy, którzy zakwestionowali swoje umowy kredytowe w 2021 roku, mogą spodziewać się pozwu banku. Nie ma się jednak czego bać, bo korzyści z unieważnienia kredytu frankowego są znaczące.

O co banki pozywają frankowiczów?

Banki pozywają frankowiczów o zwrot kapitału kredytu. Czasami zdarza się także, że banki formułują także roszczenie o tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału czy też waloryzację kapitału kredytu. Zdarza się to jednak coraz rzadziej, bowiem orzecznictwo jasno wskazuje, że takie roszczenia banków są niezasadne.

A zatem jeżeli zaciągnąłeś kredyt frankowy na kwotę 250.000 zł. Bank pozwie Cię o tę właśnie kwotę, niezależnie od tego, o jaką kwotę Ty pozwałeś bank. Jeżeli zakwestionowałeś swoją umowę kredytu w 2021 roku, to możesz spodziewać się, że jeszcze w tym roku bank złoży pozew do sądu.

Jaki jest termin przedawnienia roszczeń banków?

Roszczenia banku wynikające z kredytu frankowego, a więc roszczenie o zwrot udostępnionego kapitału kredytu przedawniają się w terminie 3 lat. Istnieje kilka linii co do od jakiego terminu należy liczyć te 3 lata. Najmocniej ugruntowane wydaje się jednak być linia orzecznicza, według której roszczenia banków w zakresie zwrotu kwoty ulegają przedawnieniu od dnia, kiedy kredytobiorca zakwestionował ważność swojej umowy kredytu. Momentem tym zwykle jest wystosowanie przez kredytobiorcę wezwania do zapłaty, reklamacji czy też pozwu frankowego.  

Co zrobić gdy pozwał mnie bank?

Jeżeli są doręczy Ci pozew banku to w pierwszym kroku zapisz kiedy został przez Ciebie odebrany. Od tego terminu zacznie biec Ci termin na złożenie odpowiedzi na pozew. Co warto podkreślić, największe błędem jest niezłożenie odpowiedzi w ogóle. Zatem otrzymując pozew, dobrze jest szczegółowo się do niego odnieść. Doświadczona kancelaria frankowa wie, w jaki sposób odeprzeć argumenty banków. Kancelaria frankowa Frejowski pomaga na każdym etapie sprawy frankowej, również w końcowym rozliczeniu się z bankiem. Dzięki naszej pomocy wielu frankowiczów pozbyło się frankowego problemu.

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto wytoczyć sprawę przeciwko bankowi, skorzystaj z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy. Pokaże Ci on, ile możesz zyskać pozywając bank i wygrywając sprawę frankową.

T


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Syndyk Getin Noble Bank pozywa frankowiczów

Syndyk Getin Noble Bank pozywa frankowiczów
Syndyk masy upadłości Getin Noble Bank wnosi do sądów pozwy przeciwko kredytobiorcom, żądając zwrotu kapitału na podstawie nieważności umowy. Jednocześnie...

Czy banki dobrowolnie realizują wyroki sądowe w sprawach frankowych?

Czy banki dobrowolnie realizują wyroki sądowe w sprawach frankowych?
Bankom opłaca się, aby postępowanie sądowe trwało długo. Dlatego też w większości spraw wznoszą apelacje od wyroków, mimo że wiedzą,...

Czy zmiana przepisów rzeczywiście przyśpieszy sprawy frankowe?

Czy zmiana przepisów rzeczywiście przyśpieszy sprawy frankowe?
Rząd planuje wprowadzenie zmian legislacyjnych mających na celu przyspieszenie rozpatrywania spraw dotyczących kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego. Projekt...