Kredyt konsolidacyjny to sposób na uporządkowanie swoich miesięcznych wydatków. Często korzystają z niego kredytobiorcy, którzy mają problemy ze spłatą wielu zobowiązań, lecz nie tylko. Co to jest kredyt konsolidacyjny i jak działa kredyt konsolidacyjny?
Co to jest kredyt konsolidacyjny i jak działa?
Kredyt konsolidacyjny to kredyt, który konsoliduje (łączy) inne zobowiązania. Mówiąc bardziej obrazowo – jeżeli mamy kilka kredytów w tym samym lub różnych bankach, możemy spłacić je i zaciągnąć jeden kredyt. Zamiast kilku rat kredytu płacimy wtedy jedną ratę kredytową. Kredyt konsolidacyjny na spłatę zadłużenia to rozwiązanie dla tych, którzy mają więc kilka, a nawet kilkanaście zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest na spłatę istniejących już zobowiązań i powoduje, że zamiast kilku kredytów mamy jedno zobowiązanie u jednego kredytodawcy.
W praktyce kredytobiorca nie otrzyma pieniędzy na własne konto, a będą one przelane do instytucji finansowych, w których posiadamy zobowiązania, na spłatę tych zobowiązań. W niektórych bankach przenosząc i łącząc kredyty z innych banków, możesz skorzystać z dodatkowej gotówki na dowolny cel.
Jakie zobowiązania można skonsolidować?
Kredyt konsolidacyjny może uwzględniać konsolidację różnych zobowiązań. Jakie kredyty można skonsolidować? Konsolidacja kredytów może objąć zarówno kredyty gotówkowe jak też pożyczki, karty kredytowe czy limity kredytowe w kontach udzielone w PLN. W niektórych bankach istnieje możliwość skonsolidowania pożyczek udzielonych przez instytucje pozabankowe (kredyt konsolidacyjny na spłatę chwilówek).
Co istotne, zobowiązania nie muszą być zawarte w jednym banku. Tak też najczęściej się dzieje, że kredytobiorca posiada kredyty czy pożyczki w kilku różnych bankach. Spłata długów i zaciągnięcie jednego kredytu pomaga w zapanowaniu nad swoimi finansami. Z praktycznego punktu widzenia ma to swoją zaletę, bowiem nie musimy pilność terminów płatności rat kilku zobowiązań.
Czy kredyt konsolidacyjny obniża miesięczne raty?
Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie dla osób, które chciałyby zredukować sumę wydatków w skali miesiąca. Konsolidacja powoduje obniżenie rat kredytowych, jednak często także wiąże się z wydłużeniem okresu spłaty. Mimo ogromnej zalety, jaką jest mniejsza miesięczna rata kredytu, należy mieć na uwadze, że kredyt konsolidacyjny w ogólnym rozrachunku wiąże się z podwyższeniem kosztu całkowitego kredytu. Połączenie kredytów niekiedy jest jednak rozwiązaniem, które uchroni nas przed ogłoszeniem upadłości i da nam możliwość wyjścia na prostą.
Jakie są warunki uzyskania kredytu konsolidacyjnego?
Pierwszym krokiem do uzyskania kredytu konsolidowanego jest badanie zdolności kredytowej. Przy ocenie zdolności kredytowej znaczenie mają osiągane dochody, liczba osób na utrzymaniu, dotychczasowa historia kredytowa, stabilność zatrudnienia. Co istotne, bank weźmie pod uwagę także zobowiązania, które mają zostać skonsolidowane. Jeżeli Twoja zdolność kredytowa jest niska, bank może wymagać dodatkowego zabezpieczenia kredytu konsolidacyjnego.
Banki uzależniają wydanie decyzji kredytowej i warunki kredytu konsolidacyjnego uzależniamy od indywidualnej oceny zarówno zdolności kredytowej, jak i oceny ryzyka kredytowego. Zawsze warto porównać oferty kredytów konsolidowanych w różnych bankach, bowiem mogą się one różnić.
Kancelaria frankowa Frejowski od kilkunastu lat zajmuje się prawem bankowym. Dzięki ścisłej specjalizacji na bieżąco śledzimy wszelkie nowości orzecznicze. Zachęcamy do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy. Dzięki niemu dowiesz się, ile możesz zyskać w sprawie frankowej. Unieważnienie kredytu frankowego jest możliwe!
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162