SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jest potwierdzenie! Kredyty Frankowiczów są nielegalne

Data ostatniej aktualizacji:

kredyty frankowiczów nielegalne

Dziś już wiemy, że zarówno kredyty frankowe, jak i te złotówkowe okazały się w podobnym stopniu toksyczne oraz negatywne w skutkach, dla kredytobiorców spłacających swoje zobowiązania. Mimo tego, że Złotówkowicze w ciężkiej sytuacji znaleźli się właściwie z dnia na dzień, to Frankowicze wcale nie są w lepszej sytuacji. Nie da się ukryć, że pomoc złotówkowiczom, jak i frankowiczom jest ogromnie ważna, jednak różnica jest jednak taka, że w przypadku tych drugich, proces pogłębiania finansowego problemu postępował znacznie wolniej. Mimo że niejedna kancelaria kredyt w złotówkach może unieważnić, złotówkowicze otrzymali wsparcie tuż po ostatnich podwyżkach, jednak rodzi się zatem pytanie – czyim zmartwieniem będzie los Frankowiczów?

Kredyty Złotówkowiczów gorsze w skutkach

Inflacja znacząco wpłynęła na zasobność portfeli wszystkich Polaków, jednakże na językach najczęściej pojawiają się pomoc kredytobiorcom złotówkowym kancelaria, którzy na swoje nieruchomości zaciągnęli kredyt w złotówkach. Decyzje rządu dotyczące pakietu wsparcia dla kredytobiorców mających problemy ze spłatą pokazują pewnego rodzaju dysproporcję względem tych, którzy kredyt zaciągnęli niegdyś we frankach i również spłacanie zobowiązania sprawia im niemałą trudność.

Frankowicze stanowią grupę kredytobiorców w liczbie 370 tys., natomiast portfel kredytów złotówkowych wynosi, bagatela, ponad 2 mln, co podsuwa pewnego rodzaju sugestię, iż rząd mógł skierować swój pakiet wsparcia właśnie do tej części kredytobiorców, która być może dołączy do elektoratu w następnych wyborach, a której jest znacznie więcej. Warto również zaznaczyć, iż po fali podwyżek złotówkowi kredytobiorcy uzyskali spłatę wyższą o ponad 80 proc., a Frankowicze w najgorszym, szczytowym momencie jedynie o 30 proc., zatem decyzja rządu obejmująca pomoc złotówkowiczom nie wydaje się być tak kontrowersyjna.

Frankowicze odczują podwyżkę oprocentowania przez Szwajcarię

O ile dotychczas ujemne oprocentowanie kredytów w walucie szwajcarskiej zdawało się być pozytywnym aspektem tychże umów kredytowych, o tyle inflacja w Szwajcarii na poziomie 2,5 proc., doprowadzi już we wrześniu do podniesienia stóp procentowych, co w bezpośrednim kontakcie przełoży się na wysokość rat kredytów Frankowiczów w Polsce. Według prognoz stopy procentowe mogą zostać podniesione nawet o 0,75 proc., a zatrzymanie tego cyklu planowane będzie na marzec roku 2023.

Podwyżki, które uderzą we Frankowiczów, nie będą tak ekstremalne, jak w przypadku kredytów złotowych, ale przy okazji ryzyka kursowego – nie napawa to nadzieją tych, którzy kredyty te muszą spłacać.

Masz kredyt we frankach – idź do sądu

Zapewne wiele osób liczyło na to, że pojawiająca się rządowa pomoc złotówkowiczom, będzie zwiastować również podobny pakiet rządowego wsparcia dla kredytobiorców frankowych, których sytuacja poza większą ilością pozwów w sądach nie uległa przecież polepszeniu. Frankowicze, którzy nie zdecydowali się na wystąpienie na drogę sądową, nadal borykają się z problematyczną spłatą kredytu hipotecznego.

Rząd pytany o przewidziane kroki względem pomocy dla kredytobiorców frankowych oferuje jedynie pomoc złotówkowiczom, a Frankowiczów odsyła do sądu. Zdaniem Premiera kredyty frankowe są unieważniane na skalę krajową oraz europejską, w związku z tym, jeśli Frankowicze mają problem ze spłatą – mogą wybrać drogę sądową, która w efekcie doprowadzić może do zakończenia umowy kredytu. Złotówkowicze również mają taką możliwość, ponieważ pomoc kredytobiorcom złotowym doktora Frejowskiego również oferuje. Dr Sebastian Frejowski złożył w lutym b.r. pierwszy pozew w Polsce o unieważnienie WIBOR, który Złotówkowiczom może pomóc znacznie polepszyć ich sytuacje z kredytem. 

W naszej ocenie rząd sugerując drogę sądową, wskazuje niejako, iż kredyty frankowe są nieważne, a Frankowicze mają duże szanse na wygrany spór ze swoimi bankami. Nie potrzeba chyba bardziej jaskrawego potwierdzenia na ogromne szanse Frankowiczów w sporach z bankami.

Zachęcamy do skorzystania z profesjonalnej opinii prawnej, która pomoże określić Państwa szanse na wygraną z bankiem i oceni dokładne korzyści, jakie mogą płynąć z pozwania banku!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22
Orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego w sprawach frankowych jest w przeważającej większości prokonsumenckie. Sporadycznie zdarzają się jednak orzeczenia, które...

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!
Na 25 kwietnia 2024 r. został wyznaczony termin posiedzenia Sądu Najwyższego. W tym też dniu Sąd Najwyższy zajmie stanowisko w...

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?
Przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich polega na tym, że w umowie kredytu zmianie ulega waluta z franka szwajcarskiego na złoty...