SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyty we frankach i kredytobiorcy

Kredyty we frankach i kredytobiorcy

Obserwując dzisiejsze sądowe batalie Frankowiczów, możemy sobie zadawać pytanie ,,dlaczego brano kredyty we frankach?”, ale odpowiedź na nie zdaje się być bardziej zawiła. Konsekwencje zawartych umów frankowych spowodowały nieposzlakowane szkody w sektorze bankowym, ale trudno za to winić Kredytobiorców, którzy zawierali niegdyś kredyty hipoteczne we frankach.

Kredyty we frankach historia – kto je wprowadził?

Kredyty we frankach rozpoczęły swoją historię w bankach austriackich, ale to nie zakończyło ich podróży po świecie. Zadajmy sobie jednak pytanie od kiedy były kredyty we frankach oraz kto wprowadził kredyty we frankach, ponieważ problem, jaki generują dla sektora bankowego kredyty we frankach trwa już ponad dekadę. W Polsce kredyty frankowe mają swój początek w latach 90, a swoją karierę rozpoczęły w 1998 roku, choć największe zainteresowanie zebrały dopiero 9 lat później. Klienci od banków mogli otrzymać propozycję na kredyty denominowane we frankach szwajcarskich, a także indeksowane do waluty franka szwajcarskiego, gwoli jasności – obydwa mechanizmy oraz produkty kredytowe okazały się tak samo toksyczne. 

Dlaczego brano kredyty we frankach?

Wiele osób dzisiaj zastanawia się, dlaczego ludzie brali kredyty we frankach, skoro wiązały się one z jakimkolwiek ryzykiem, otóż jak się okazało, zaciągnięcie kredytu w złotówkach na zmiennej stopie oprocentowania również wiąże się z ryzykiem, co lwia część Polaków odczuwa właśnie teraz na własnej skórze. Dziś toczy się zażarta dyskusja w kwestii kredyty we frankach o co chodzi, ponieważ masa banków przegrywa procesy ze swoimi Klientami. 

Nie jest żadną tajemnicą, dlaczego ludzie brali kredyty we frankach, bowiem zdolność kredytowa Polaków w w pierwszej dekadzie XXI wieku nie była nazbyt okazała, a po szarych czasach PRL większość Polaków chciała mieć swoją nieruchomość. Pomimo tego, że kredyty we frankach wiązały się z ryzykiem kursowym, to raty tych zobowiązań były nieporównywalnie niższe od rat w złotówkach, a sytuacja gospodarcza w Szwajcarii utrzymywała się na stabilnym poziomie, co pozwalało prognozować, że kurs franka nie będzie nadmiernie wysoki. 

Które banki dawały kredyty we frankach?

Kredyty we frankach były bardzo popularnym oraz wziętym instrumentem kredytowym, ponieważ większość z tych konsumentów, która nie mogłaby sobie pozwolić na kredyt z uwagi na niska zdolność kredytową, miała możliwość otrzymania kredytu na własną nieruchomość. Poza takimi, jak kredyty we frankach PKO BP oraz mbank kredyty we frankach na liście pt. kredyty we frankach jakie banki, znajdują się:

Które banki nie dawały kredytów we frankach?

Niewiele banków wyłączyło ze swojej oferty kredyty frankowe, ale na pytanie o treści które banki nie dawały kredytów we frankach odpowiedź jest krótka. Unicredit Bank, Credit Agricole oraz Bank PEKAO, który portfel zasilający kredyty frankowe przejął po grupie BPH S.A.

Kredytobiorcy we frankach – oszukani przez bank?

Kredyty we frankach 2022, to zupełnie inna wiedza oraz doświadczenie konsumentów, ponieważ duże zainteresowanie pozwami przeciwko bankom doprowadziło do sytuacji, w której kredyty we frankach szwajcarskich Sąd Najwyższy rozpatruje kilka razy w roku, a każde z tych posiedzeń jest coraz bardziej korzystne dla poszkodowanych konsumentów. Niedawno, bo w październiku mogliśmy poznać opinię KNF kredyty we frankach, którego szef wyraził obawę o sektor finansowy stając po stronie banków, które próbują pozywać swoich Klientów za korzystanie z kapitału. Faktem jest, że to Frankowicze są poszkodowanymi w sporach z bankiem,  Premier Morawiecki kredyty we frankach uznaje za takie, które powinno się podważać przed sądem, dlatego właśnie Frankowicze nie otrzymali możliwości skorzystania z wakacji kredytowych. 

Kredyty we frankach co nowego?

Kredyty we frankach 2022 nie są już udzielane, aktualnie wokół spraw frankowych narosło bardzo dużo orzeczeń oraz opinii prawnych, czy też instytucji rządowych przedstawiających kredyty we frankach, jako nielegalne oraz toksyczne. Poza tym, że kredyty we frankach Sąd Najwyższy wydaje kolejne orzeczenia korzystne dla Frankowiczów, to już niebawem TSUE rozstrzygnie finalnie kwestię pozwów za korzystanie z kapitału i wskaże jasno, że Frankowicze w sprawach o kredyty we frankach są stroną wygraną.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Getin Noble Bank

Getin Noble Bank
Getin Noble Bank jest następcą prawnym banków Metrobank, Dombank, czy też Getin Bank S.A., które udzielały Frankowiczom kredyty frankowe. W latach 2005-2008 był jednym z najczęściej udzielających kredyty frankowe w Getin Noble S.A. podmiotem finansowym...

BPH

BPH
Kredyty frankowe w BPH stanowią bardzo duży odsetek kredytów hipotecznych w Polsce, bowiem w skład portfela, jakim są kredyty frankowe w BPH wchodzą kredyty indeksowane po przejęciu GE Money Banku, a także kredyty denominowane udzielane pierwotnie przez Bank Przemysłowo-Handlowy PBK S.A...

Deutsche

Deutsche
Sposobów na pozbycie się problemu, jakim jest kredyt frankowy w Deutsche banku jest wiele. Możliwe jest złożenie pozwu zbiorowego lub indywidualne dochodzenie unieważnienia bądź rezultatu, jakim jest odfrankowienie kredytu Deutsche....