Kredyty we frankach i kredytobiorcy

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM

Spis treści:

Obserwując dzisiejsze sądowe batalie Frankowiczów, możemy sobie zadawać pytanie ,,dlaczego brano kredyty we frankach?”, ale odpowiedź na nie zdaje się być bardziej zawiła. Konsekwencje zawartych umów frankowych spowodowały nieposzlakowane szkody w sektorze bankowym, ale trudno za to winić Kredytobiorców, którzy zawierali niegdyś kredyty hipoteczne we frankach.

Kredyty we frankach historia – kto je wprowadził?

Kredyty we frankach rozpoczęły swoją historię w bankach austriackich, ale to nie zakończyło ich podróży po świecie. Zadajmy sobie jednak pytanie od kiedy były kredyty we frankach oraz kto wprowadził kredyty we frankach, ponieważ problem, jaki generują dla sektora bankowego kredyty we frankach trwa już ponad dekadę. W Polsce kredyty frankowe mają swój początek w latach 90, a swoją karierę rozpoczęły w 1998 roku, choć największe zainteresowanie zebrały dopiero 9 lat później. Klienci od banków mogli otrzymać propozycję na kredyty denominowane we frankach szwajcarskich, a także indeksowane do waluty franka szwajcarskiego, gwoli jasności – obydwa mechanizmy oraz produkty kredytowe okazały się tak samo toksyczne. 

Dlaczego brano kredyty we frankach?

Wiele osób dzisiaj zastanawia się, dlaczego ludzie brali kredyty we frankach, skoro wiązały się one z jakimkolwiek ryzykiem, otóż jak się okazało, zaciągnięcie kredytu w złotówkach na zmiennej stopie oprocentowania również wiąże się z ryzykiem, co lwia część Polaków odczuwa właśnie teraz na własnej skórze. Dziś toczy się zażarta dyskusja w kwestii kredyty we frankach o co chodzi, ponieważ masa banków przegrywa procesy ze swoimi Klientami. 

Nie jest żadną tajemnicą, dlaczego ludzie brali kredyty we frankach, bowiem zdolność kredytowa Polaków w w pierwszej dekadzie XXI wieku nie była nazbyt okazała, a po szarych czasach PRL większość Polaków chciała mieć swoją nieruchomość. Pomimo tego, że kredyty we frankach wiązały się z ryzykiem kursowym, to raty tych zobowiązań były nieporównywalnie niższe od rat w złotówkach, a sytuacja gospodarcza w Szwajcarii utrzymywała się na stabilnym poziomie, co pozwalało prognozować, że kurs franka nie będzie nadmiernie wysoki. 

Które banki dawały kredyty we frankach?

Kredyty we frankach były bardzo popularnym oraz wziętym instrumentem kredytowym, ponieważ większość z tych konsumentów, która nie mogłaby sobie pozwolić na kredyt z uwagi na niska zdolność kredytową, miała możliwość otrzymania kredytu na własną nieruchomość. Poza takimi, jak kredyty we frankach PKO BP oraz mbank kredyty we frankach na liście pt. kredyty we frankach jakie banki, znajdują się:

Które banki nie dawały kredytów we frankach?

Niewiele banków wyłączyło ze swojej oferty kredyty frankowe, ale na pytanie o treści które banki nie dawały kredytów we frankach odpowiedź jest krótka. Unicredit Bank, Credit Agricole oraz Bank PEKAO, który portfel zasilający kredyty frankowe przejął po grupie BPH S.A.

Kredytobiorcy we frankach – oszukani przez bank?

Kredyty we frankach 2022, to zupełnie inna wiedza oraz doświadczenie konsumentów, ponieważ duże zainteresowanie pozwami przeciwko bankom doprowadziło do sytuacji, w której kredyty we frankach szwajcarskich Sąd Najwyższy rozpatruje kilka razy w roku, a każde z tych posiedzeń jest coraz bardziej korzystne dla poszkodowanych konsumentów. Niedawno, bo w październiku mogliśmy poznać opinię KNF kredyty we frankach, którego szef wyraził obawę o sektor finansowy stając po stronie banków, które próbują pozywać swoich Klientów za korzystanie z kapitału. Faktem jest, że to Frankowicze są poszkodowanymi w sporach z bankiem,  Premier Morawiecki kredyty we frankach uznaje za takie, które powinno się podważać przed sądem, dlatego właśnie Frankowicze nie otrzymali możliwości skorzystania z wakacji kredytowych. 

Kredyty we frankach co nowego?

Kredyty we frankach 2022 nie są już udzielane, aktualnie wokół spraw frankowych narosło bardzo dużo orzeczeń oraz opinii prawnych, czy też instytucji rządowych przedstawiających kredyty we frankach, jako nielegalne oraz toksyczne. Poza tym, że kredyty we frankach Sąd Najwyższy wydaje kolejne orzeczenia korzystne dla Frankowiczów, to już niebawem TSUE rozstrzygnie finalnie kwestię pozwów za korzystanie z kapitału i wskaże jasno, że Frankowicze w sprawach o kredyty we frankach są stroną wygraną.

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 12 listopada 2022
Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2022

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF