SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kurs franka a kredyt frankowy sierpień 2022

Data ostatniej aktualizacji:

Kurs franka a kredyt frankowy sierpień 2022

Ostatnie notowania walut nie przynoszą żadnych dobrych wieści, a kurs franka blisko 5 zł jest chyba największym zaskoczeniem ostatnich dni. Kurs franka 5 zł, który aktualnie jest najwyżej plasującą się walutą na parkiecie walutowym, zdołał wyprzeć swoją wartością euro oraz amerykańskiego dolara.

Frankowicze, którzy spłacają swoje zobowiązania już od dawna odczuwają skokowy charakter kursu franka, zaś ostatnie podwyżki zdają się być zapowiedzią kolejnych, a to windować będzie kurs franka 5 zł, a w skrajnych przypadkach nawet 5, 50 zł za kilkanaście tygodni.

  • Kurs franka blisko 5 zł, to cios w portfele 630 tys. frankowiczów, którzy spłacają niezmiennie od lat swoje kredyty frankowe i mierzą się ze stale rosnącą walutą;
  • Polski złoty stale traci wobec głównych walut, amerykański dolar pozostaje silny wobec słabnącego euro;
  • Rosnący stale kurs franka blisko 5 zł odbije się najbardziej na kredytobiorcach, którzy jeszcze nie zdecydowali się na wstąpienie na drogę sądową;
  • Frankowicze, którzy dowiedzieli się ostatnimi czasy, iż kurs franka blisko 5 zł stał się realnym wydarzeniem, a nie jedynie prognozami specjalistów, zapewne masowo zaczną decydować się na kierowanie swoich spraw do sądów, co stanowić będzie również problem dla banków;

Kurs franka blisko 5 zł – kolejny rekord

Jednym z najbardziej kluczowych powodów, które wpływają na kurs franka 5 zł i jego umacniania się wobec polskiej złotówki jest osłabianie się w sposób wyraźny europejskiej waluty. Euro skrupulatnie traci na wartości wobec dolara amerykańskiego, plasując się ponownie poniżej parytetu. 

Kurs franka blisko 5 zł, to dla frankowiczów prawdziwy strzał wymierzony prosto w ich portfele, bowiem tak duża podwyżka stanowi wzrost wysokości kursu i 95 proc., niż w dniu, gdy frankowicze zawierali umowy z bankami, wówczas szacowany koszt franka wynosił w granicach od 2 zł do 3 zł.

Wielu frankowiczów, których kurs franka 5 zł aktualnie wykańcza, zaciągało swój kredyt, gdy wynosił on niecałe 2 zł, dla tych frankowiczów to podwyżka o blisko 150 proc., co powoduje, iż frankowicze mimo spłacania swojego kredytu, nadal pozostają praktycznie z taką samą ilością kredytu do spłaty, jak w dniu zawarcia umowy.

Szwajcaria walczy z inflacją, która aktualnie ma zasięg globalny i choć prognozowano, że podwyżki stóp procentowych nie będą tak duże, to pierwsza z nich przyczyniła się do tego, że dziś mamy kurs franka 5 zł. Kolejnym powodem tego, że kurs franka bliski 5 zł zaczyna dopiero się rozkręcać są czynniki globalne, które powodują windowanie dolara względem euro, a także obawy o kryzys energetyczny w Europie, który jest tak żywo zapowiadany, a także brak stóp procentowych w Europie. 

Kurs franka 5 zł – jakie są konsekwencje?

Kurs franka blisko 5 zł nie będzie jedynie uporczywe i problematyczne dla frankowiczów, których raty znacząco się podwyższą. Na wzroście kredyt frankowy kurs franka 5 zł nie skorzystają także banki, bowiem frankowicze mogą nie wytrzymać tak dużych podwyżek i zacząć mieć faktyczne problemy ze spłatą swoich kredytów, co zwiększy ilość odpisów kredytowych.

Jeśli kurs franka a kredyt frankowy sierpień 2022 rozpocznie falę podwyżek, to jak za każdym razem, gdy frank skacze do góry – zacznie wzbierać ogromna fala pozwów ze strony frankowiczów, napędzać ten trend mogą kolejne decyzje o podnoszeniu stóp procentowych przez Szwajcarski Bank Narodowy. 

Kurs franka a raty kredytów frankowych – co robić?

Kurs franka blisko 5 zł, to dopiero początek problemów, jakie przynosi ze sobą umocnienie się waluty franka szwajcarskiego. W związku z tym, kurs nadal będzie szedł do góry, a frankowicze nie doczekają się żadnego systemowego oraz rządowego wsparcia w spłacie swoich zobowiązań kredytowych.

W naszej ocenie, na przestrzeni ostatnich lat świadomość frankowiczów w zakresie praw, jakie im przysługują bardzo wzrosła, a każde uderzenie w kurs franka, to bodziec dla kredytobiorców do podjęcia konkretnych decyzji oraz pozwanie swojego banku. Zauważyliśmy na przestrzeni ostatniego miesiąca ogromny wzrost zainteresowania złożeniem pozwu przeciwko swojemu bankowi, a także zabezpieczenie swojej płynności finansowej z naszą pomocą, tj. uzyskanie sądowego zabezpieczenia roszczenia, które pozwoli nie płacić rat kapitałowo-odsetkowych do banku na czas postępowania sądowego.

Jeśli jesteś frankowiczem, a kurs franka po podwyżkach mocno obciąża Twój budżet, to rozwiązanie jest jedno. Skontaktuj się z nami i pozwij swój bank i wstrzymaj płatność rat tuż przed rekordowymi podwyżkami!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Historia kredytów we frankach szwajcarskich w Polsce

Historia kredytów we frankach szwajcarskich w Polsce
Ewolucja kredytów we frankach w polskim systemie bankowym trwa już od 20 lat. Poczynając od dużej popularności kredytów hipotecznych CHF,...

Kiedy warto walczyć o unieważnienie kredytu frankowego?

Kiedy warto walczyć o unieważnienie kredytu frankowego?
Unieważnienie umowy kredytu polega na jej całkowitym anulowaniu. Umowa jest traktowana tak, jakby nigdy nie była zawarta między kredytobiorcą a...

Jakie argumenty są skuteczne w sprawach frankowych?

Jakie argumenty są skuteczne w sprawach frankowych?
Klauzule abuzywne w kredycie frankowym to postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które nie zostały z nim indywidualnie uzgodnione, a które...