Kredyty frankowe już od dawna stanowią poważny problem dla banków. Ponad 95% spraw kończy się obecnie wyrokiem unieważniającym umowę kredytową. Umowę unieważnioną należy traktować jak nigdy nie zawartą. Bank zobowiązany będzie, w wyniku unieważnienia umowy przez sąd, do zwrotu kredytobiorcy tego co otrzymał od niego (a więc przede wszystkim rat kapitałowo-odsetkowych, ale też prowizji i wszelkich inny opłat manipulacyjnych), natomiast kredytobiorca będzie musiał zwrócić jedynie czysty kapitał. Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.
Ostatnio Narodowy Bank Polski podzielił się interesującymi prognozami odnośnie tego jakie środki są potrzebne na pokrycie ryzyka związanego z procesami frankowymi. Według NBP banki komercyjne muszą zabezpieczyć około 10-15 mld zł na same pozwy frankowe. Kolejne 8 mld zł potrzebne może być na zabezpieczenie rezerw związanych z kredytami w euro. Mimo, że kwota ta jest znaczna, według NBP nie zagrozi ona w żaden sposób bankom. Banki powinny uporać się z koniecznością zawiązania takich rezerw w stosunkowo krótkim czasie.
Unieważnij kredyt frankowy z pomocą kancelarii
Jeżeli posiadają Państwo kredyt we frankach i nie pozwaliście jeszcze banku, zapraszamy do kontaktu z podmiotem wyspecjalizowanym w sprawach tego rodzaju, jakim jest kancelaria frankowa Frejowski CHF. Kancelaria świadczy profesjonalną obsługę prawną w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162