Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 3 maja 2024 r. orzeczenie w sprawie o sygn. C-348/23. Wyrok ten nie dotyczy wyłącznie kredytów frankowych, ale ma zastosowanie do wszelkich umów, nie zmienia to jednak faktu, że jest to orzeczenie bardzo korzystne również dla kredytobiorców frankowych. Tym samy TSUE kontynuuje serię korzystnych dla konsumentów/kredytobiorców orzeczeń, która rozpoczęła się w połowie zeszłego roku. Orzeczenie C-348/23 z pewnością umocni pozycję procesową frankowiczów.
Orzeczenie TSUE C-348/23 – dlaczego jest korzystne dla kredytobiorców frankowych?
Orzeczenie C-348/23 dotyczy kwestii ochrony konsumentów przed negatywnymi skutkami nieuczciwych umów zawierających abuzywne klauzule. TSUE wskazał, że w myśl prawa europejskiego nieakceptowalne są zapisy prawa krajowego, które uzależniają unieważnienie umowy od złożenia przez konsumenta oświadczenia w zakresie chęci unieważnienia umowy itp.
TSUE wprost wskazał, że umowy zawierające postanowienia nieważne, które prowadzą do nieważności takiej umowy, powinny być unieważniane automatycznie przez sąd bez spełnienia żadnych dodatkowych warunków. Większość ekspertów jest zgodna, że orzeczenie to będzie miało doniosłe znaczenie dla konsumentów w całej Europie i przyczyni się do zamiany przepisów w krajach UE.
Dodatkowym skutkiem tego orzeczenia jest termin naliczania odsetek od banku od roszczeń związanych z unieważnieniem umowy. Termin ten nie będzie już biegł od złożenia oświadczenia przez kredytobiorcę, ale od chwili otrzymania przez bank wezwania do zapłaty, ewentualnie od daty wytoczenia powództwa o unieważnienie umowy.
Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, którzy pomogą Ci w walce o sprawiedliwość – Kancelaria frankowa jest do Twojej dyspozycji.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162