SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Podsumowanie roku 2024 dla frankowiczów

Data ostatniej aktualizacji:

Rok 2024 oczami frankowiczów – najważniejsze wydarzenia i zmiany

Rok 2024 przyniósł wiele istotnych wydarzeń i zmian w sytuacji frankowiczów w Polsce. Jednym zdaniem był bardzo dobrym okresem dla frankowiczów.  Zarówno orzecznictwo polskich sądów jak i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej opowiadało się po stronie frankowiczów.

Jakie korzyści osiągnęli frankowicze w 2024 roku?

Przede wszystkim sądy na masową skalę zaczęły przyznawać frankowiczom zabezpieczenie roszczeń oraz w korzystniejszy dla konsumentów sposób liczyć ustawowe odsetki za zwłokę oraz negować prawo banku do skorzystania z zarzutu zatrzymania, gdy po drugiej stronie sporu jest konsument. Dodatkowo sądy zaczęły wznawiać postępowania zainicjowane przeciwko Getin Bankowi, w części dotyczącej roszczenia ustalenia nieważności umowy.

Sądy również łaskawiej rozpatrują roszczenia kredytobiorców, którzy w momencie zaciągania frankowego kredytu byli pracownikami sektora bankowego lub wydali środki pochodzące od banku na cel częściowo związany z działalnością gospodarczą.

Rok 2024 był również okresem wzrostu świadomości wśród kredytobiorców. Dzięki licznym kampaniom informacyjnym i działaniom organizacji wspierających frankowiczów, coraz więcej osób decydowało się na:

  • analizę swoich umów kredytowych;
  • skorzystanie z pomocy prawnej w celu unieważnienia umowy lub dochodzenia swoich praw.

Pomoc kancelarii frankowej

Skomplikowane umowy, niejasne klauzule i gwałtowne zmiany kursu walutowego sprawiły, że wielu frankowiczów zmaga się z wysokimi ratami i niepewną przyszłością finansową. Jeżeli czujesz, że Twój kredyt jest dla Ciebie ciężarem, a umowa mogła być skonstruowana na niekorzystnych dla Ciebie warunkach, warto skorzystać z usług profesjonalnej kancelarii frankowej. Kancelaria frankowa specjalizuje się w analizie umów kredytowych i identyfikowaniu nieuczciwych klauzul. Zespół doświadczonych prawników zna najnowsze wyroki sądów, w tym orzeczenia TSUE, które mogą być kluczowe w Twojej sprawie. Dzięki narzędziu, jakim jest kalkulator frankowicza obliczysz korzyści, jakie możesz zyskać na pozwaniu banku.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Umorzenie kredytu CHF a ulga mieszkaniowa

Umorzenie kredytu CHF a ulga mieszkaniowa
Zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz....

Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 2025 roku (III CZP 126/22)

Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 2025 roku (III CZP 126/22)
Uchwała Sądu Najwyższego o sygnaturze III CZP 126/22, podjęta 28 lutego 2025 roku przez skład siedmiu sędziów, dotyczyła charakteru prawnego...

Jak szybko sprawy frankowe rozpoznają sądy we Wrocławiu?

Jak szybko sprawy frankowe rozpoznają sądy we Wrocławiu?
To jak długo będzie trwać sprawa frankowa we Wrocławiu zależy od obciążenia sądu, ale też częściowo od szczęścia. Zdarza się,...