Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, która ma wpłynąć na szybkość rozpoznawania sporów między bankami a frankowiczami. Wkrótce powinien się on pojawić się w wykazie prac rządu.
Co zakłada projekt ustawy frankowej?
Projekt ustawy zakłada przede wszystkim wprowadzenie nowych i zmodyfikowanie obecnych rozwiązań systemowych, które spowodują przyspieszenie i uproszczenie postępowań sądowych w sprawach frankowych. Będzie to miało miejsce m.in. poprzez zwiększenie możliwości orzekania na posiedzeniach niejawnych, możliwość przesłuchania świadka w formie zdalnej mimo sprzeciwu strony czy przeprowadzanie zeznań świadków na piśmie.
Co ciekawe, zmiany mają dotknąć także zarzut potrącenia, który w realiach spraw frankowych będzie mógł być zgłoszony aż do zakończenia postępowania w drugiej instancji. Obecnie istnieją w tym zakresie konkretne ramy czasowe. Ma to ograniczyć mnożenie postępowań, bowiem obecnie zwykle toczą się dwa postępowania sądowe – z powództwa kredytobiorcy i powództwa banku.
Ku zadowoleniu frankowiczów pojawił się także pomysł szybszego wstrzymania płatności rat kredytu, które miałoby mieć miejsce z chwilą doręczenia odpisu pozwu pozwanemu bankowi.
Kiedy można się spodziewać wejścia w życie ustawy frankowej?
Na początku listopada 2024 roku pełnomocniczka ministra sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumentów poinformowała, że projekt ustawy frankowej przeszedł już przez Komisję Kodyfikacyjną. Następnym krokiem będzie skierowanie go do wykazu prac rządu. Na przyjęcie projektu ustawy i jej wejście z życie zatem jeszcze poczekamy. Z pewnością nie warto zwlekać i już teraz celowe jest podjęcie kroków prawnych do podważenia ważności swojej umowy kredyt frankowego.
Kancelaria frankowa Frejowski od kilkunastu lat zajmuje się prawem bankowym. Dzięki ścisłej specjalizacji na bieżąco śledzimy wszelkie nowości orzecznicze. Zachęcamy do skorzystania z prostego narzędzia jakim jest kalkulator frankowy. Dzięki niemu dowiesz się ile możesz zyskać w sprawie frankowej. Unieważnienie kredytu frankowego jest możliwe!
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162