SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Przedłużenie ulgi podatkowej dla frankowiczów

Data ostatniej aktualizacji:

Przedłużenie ulgi podatkowej dla frankowiczów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. Powyższy projekt przewiduje przedłużenie o dwa lata, tj. do 2026 roku, ulgi podatkowej dla frankowiczów.

Czego dotyczy ulga dla frankowiczów?

Ulga dla frankowiczów dotyczy ugód zawieranych z bankiem. Frankowicz, który podpisze ugodę dotyczącą kredytu hipotecznego i uzyska w związku z tym dochód lub przychód nie zapłaci podatku dochodowego. Liczba zawieranych ugód stale rośnie, a więc to dobra wiadomość dla frankowiczów.

Dzięki uldze podatkowej kredytobiorcy, którzy zawarli ugody z bankami, nie muszą uwzględniać tych dochodów w rocznych zeznaniach podatkowych, a banki nie są zobowiązane do wystawiania formularzy PIT-11 w tej sprawie.

Kiedy ulga podatkowa nie przysługuje frankowiczowi?

Ulga podatkowa obejmuje osoby posiadające kredyty hipoteczne przeznaczone na cele mieszkaniowe. Ulga podatkowa nie dotyczy jednak sytuacji, gdy kredytobiorca wykorzystał nieruchomość w celach komercyjnych, na przykład na działalność gospodarczą. Ulga nie obejmuje także sytuacji, w których kredytobiorca uzyskał więcej niż jedno mieszkanie dzięki kredytowi – dotyczy ona jedynie nieruchomości, w której kredytobiorca faktycznie mieszka.

Pomoc frankowiczom

Jeżeli szukasz kancelarii, która przeprowadzi dla Ciebie sądowe  unieważnienie kredytu frankowego, skontaktuj się z Kancelaria frankowa Frejowscy. Kancelaria frankowa od kilkunastu lat zajmuje się prawem bankowym. Na potrzeby pomocy frankowiczom stworzyła narzędzie, jakim jest kalkulator frankowy. Dzięki niemu dowiesz się, ile możesz zyskać w sprawie frankowej.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Syndyk Getin Noble Bank pozywa frankowiczów

Syndyk Getin Noble Bank pozywa frankowiczów
Syndyk masy upadłości Getin Noble Bank wnosi do sądów pozwy przeciwko kredytobiorcom, żądając zwrotu kapitału na podstawie nieważności umowy. Jednocześnie...

Czy banki dobrowolnie realizują wyroki sądowe w sprawach frankowych?

Czy banki dobrowolnie realizują wyroki sądowe w sprawach frankowych?
Bankom opłaca się, aby postępowanie sądowe trwało długo. Dlatego też w większości spraw wznoszą apelacje od wyroków, mimo że wiedzą,...

Czy zmiana przepisów rzeczywiście przyśpieszy sprawy frankowe?

Czy zmiana przepisów rzeczywiście przyśpieszy sprawy frankowe?
Rząd planuje wprowadzenie zmian legislacyjnych mających na celu przyspieszenie rozpatrywania spraw dotyczących kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego. Projekt...