SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Przedłużenie ulgi podatkowej dla frankowiczów

Data ostatniej aktualizacji:

Przedłużenie ulgi podatkowej dla frankowiczów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. Powyższy projekt przewiduje przedłużenie o dwa lata, tj. do 2026 roku, ulgi podatkowej dla frankowiczów.

Czego dotyczy ulga dla frankowiczów?

Ulga dla frankowiczów dotyczy ugód zawieranych z bankiem. Frankowicz, który podpisze ugodę dotyczącą kredytu hipotecznego i uzyska w związku z tym dochód lub przychód nie zapłaci podatku dochodowego. Liczba zawieranych ugód stale rośnie, a więc to dobra wiadomość dla frankowiczów.

Dzięki uldze podatkowej kredytobiorcy, którzy zawarli ugody z bankami, nie muszą uwzględniać tych dochodów w rocznych zeznaniach podatkowych, a banki nie są zobowiązane do wystawiania formularzy PIT-11 w tej sprawie.

Kiedy ulga podatkowa nie przysługuje frankowiczowi?

Ulga podatkowa obejmuje osoby posiadające kredyty hipoteczne przeznaczone na cele mieszkaniowe. Ulga podatkowa nie dotyczy jednak sytuacji, gdy kredytobiorca wykorzystał nieruchomość w celach komercyjnych, na przykład na działalność gospodarczą. Ulga nie obejmuje także sytuacji, w których kredytobiorca uzyskał więcej niż jedno mieszkanie dzięki kredytowi – dotyczy ona jedynie nieruchomości, w której kredytobiorca faktycznie mieszka.

Pomoc frankowiczom

Jeżeli szukasz kancelarii, która przeprowadzi dla Ciebie sądowe  unieważnienie kredytu frankowego, skontaktuj się z Kancelaria frankowa Frejowscy. Kancelaria frankowa od kilkunastu lat zajmuje się prawem bankowym. Na potrzeby pomocy frankowiczom stworzyła narzędzie, jakim jest kalkulator frankowy. Dzięki niemu dowiesz się, ile możesz zyskać w sprawie frankowej.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Ciche ugody z bankami

Ciche ugody z bankami
Zgodnie z danymi Związku Banków Polskich na koniec września 2024 r. w sądach rozpatrywanych było ponad 25 000 spraw sądowych...

Co słychać u kredytobiorców Getin Bank?

Co słychać u kredytobiorców Getin Bank?
Dla istotnej części kredytobiorców frankowych trwa teraz bardzo dobry okres – ponad 95% wyroków sądów orzeka obecnie o unieważnieniu umowy...

BNP Paribas przedstawił informację o rezerwach na CHF

BNP Paribas przedstawił informację o rezerwach na CHF
Frankowicze niezmiennie triumfują przed sądami, wygrywając obecnie ponad 95% spraw o unieważnienie umowy kredytowej. Jest to wynik korzystnej linii orzeczniczej...