SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Przymusowa restrukturyzacja Getin Bank. Czy to przestroga dla Frankowiczów?

Data ostatniej aktualizacji:

Przymusowa restrukturyzacja Getin Bank. Czy to przestroga dla Frankowiczów?

Frankowicze ponownie zostali postawieni przed trudną sytuacją, a ta dotyczy w tym przypadku kredytobiorców, którzy swoje zobowiązania zaciągnęli w Getin Noble Banku, który decyzją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego został poddany przymusowej restrukturyzacji w dniu 30 września 2022 r. Taki scenariusz był przewidywany już od dawna, a nasza kancelaria apelowała do Frankowiczów Getin Banku, aby swoje działania podjęli oni jak najszybciej, w związku z czym ci, którzy swoje sprawy złożyli do sądów nie obawiają się przyszłości swojego kredytu. Grupa walczących Klientów Getin Bank liczy około 20-25 proc. kredytobiorców, zaś w realnym problemie znaleźli się ci, którzy działań procesowych nie podjęli wobec swojego banku. Czy Frankowicze spłacający swoje zobowiązania w innych bankach mogą spać spokojnie? Jak wiemy, człowiek uczy się najlepiej na własnych, aniżeli czyichś błędach, jednakże rekomendujemy, aby Frankowicze potraktowali sytuację Klientów Getin Banku, jako wskazówkę oraz przestrogę przed zwlekaniem z podjęciem konkretnych działań.

  • Decyzja o przymusowej restrukturyzacji Getin Banku pociągnęła za sobą masę konsekwencji dla klientów banku, a także sprawiła, że część Frankowiczów, którzy nie walczą jeszcze z bankami przed sądem, obawiają się o to, czy otrzymają swoje pieniądze.
  • Kredyty złotówkowe oraz rachunki klientów Getin Banku zostały przeniesione do VeloBanku pełniącego rolę banku pomostowego na czas przymusowej restrukturyzacji.
  • Getin Bank po zakończeniu procesu restrukturyzacji może podzielić los dawnego Idea Banku.. Jeśli tak się stanie i nie zostanie złożone oświadczenie o potrąceniu roszczeń, to Frankowicze mogą dostać wezwanie od syndyka masy upadłościowej do natychmiastowego zwrotu kapitału kredytu.
  • Doświadczenie pokazuje, że sporządzony oraz złożony pozew do sądu stanowi zabezpieczenie Frankowiczów przed niezależnymi od nich sytuacjami, takimi jak słaba kondycja finansowa banku, czy widmo niewypłacalności.
  • Celem uniknięcia sytuacji, które narazić mogą Frankowiczów na negatywne konsekwencje wadliwych umów, jak podkreśla dr Sebastian Frejowski, najlepiej jest złożyć pozew przeciwko bankowi, bowiem to właśnie ci, którzy już mają swoje sprawy w sądach śpią spokojnie, a decyzje o unieważnianiu umów zapadają bardzo szybko.

Getin Bank co z pieniędzmi?

W walce Frankowicze kontra Getin Bank, najczęściej i w zdecydowanej większości wygranymi tej batalii byli właśnie kredytobiorcy i do decyzji o restrukturyzacji pozwanie banku było dość klarowne. Dziś jednak Frankowicze, którzy zwlekali z pozwaniem banku, dziś prawdopodobnie żałują swojej przewlekłości w noszeniu się z tą decyzją. Teoretycznie jednak nadal istnieje możliwość złożenia pozwu do sądu przeciwko Getin Bankowi wraz z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia. Co warto zauważyć, do sądów nie wpływają jeszcze wnioski o zawieszenie spraw przeciwko Getin Bankowi i jeśli dany Frankowicz zechce odzyskać swoje pieniądze, warto aby do tego procederu znalazł odpowiedniego radcę prawnego, który poprowadzi sprawę w sposób unikający pewnego ryzyka wynikającego z pozwania banku, który jest w przymusowej restrukturyzacji. Mimo wszelkich przeciwności, jakie aktualnie napotykają Frankowiczów Getin Banku, warto złożyć pozew, jak stwierdza dr Sebastian Frejowski, bowiem szansa jest zawsze i walka o swoje pieniądze oraz wolność od kredytu powinna wygrać z obawą o przyszłość, takie rozwiązanie stanowi przecież zabezpieczenie na przyszłość.

Czy warto pozwać Getin Bank w trakcie restrukturyzacji?

Jak w przypadku każdej trudnej oraz skomplikowanej sprawy, dla której teoretycznie nie ma wyjścia, znajdzie się radca prawny lub mecenas, który wraz z zespołem będzie pracować nad taką interpretacją obowiązujących zapisów, aby znaleźć w nich korzyść dla kredytobiorców potrzebujących pomocy. W opinii naszej kancelarii, zakaz wszczynania postępowań w przedmiocie zabezpieczenia odnosi się jedynie do majątku banku takiego jak np. środki na depozycie, a nie zabezpieczenie roszczenia poprzez wstrzymanie rat. Jednakże kwestie te nie są aż tak klarowne jak wtedy, gdy Frankowicze pozywali Getin Bank nie będący jeszcze na skraju, dziś jednak mamy do czynienia z sytuacją, kiedy Frankowicze powstrzymują się przed konkretnymi krokami z obawy, że sprawa zostanie przegrana. Uspokajamy, sprawę nadal można wygrać, ale nie będzie to już tak proste jak kiedyś i zastosować należy unikalną strategię procesową dopasowaną idealnie do potrzeb sytuacji oraz sprawy w ogóle.

Sytuacja Frankowiczów Getin Banku przestrogą dla kredytobiorców innych banków?

Patowa sytuacja, w jakiej położeniu znaleźli sie aktualnie Frankowicze Getin Banku powinna zostać potraktowana na poważnie oraz zostać odebrana jako forma przestrogi dla innych Frankowiczów, którzy jeszcze się zastanawiają pozostając biernymi wobec działań w stronę swoich banków i pokornie spłacając swoje coraz wyższe raty kredytów. Sytuacja finansowa innych banków, które udzielały niegdyś kredytów frankowych nie jest tak krytyczna, ale w przypadku części z nich systematycznie się pogarsza, a to wszystko za sprawą franków szwajcarskich i coraz większej ilości przegrywanych spraw. 

Nie pozostając gołosłownymi możemy podać dla przykładu jeden z bardzo kluczowych banków na rynku finansowym, który przez ilość przegranych spraw frankowych został zmobilizowany do zawiązania rezerw finansowych na około 6, 8 mld zł, a rządowe wakacje kredytowe oraz małe zainteresowanie kredytami konsumenckimi jeszcze bardziej pogrążają kondycję banku, a tę stratę bank zasygnalizował za ten rok. 

Sytuacja banków, jak i Frankowiczów, choć z różnych pobudek stale sie pogarsza, dlatego warto podjąć decyzję już teraz i nie powielić błędu Frankowiczów Getin Banku. Orzecznictwo w sprawach frankowych jest bardzo korzystne dla Frankowiczów, a prawomocne wyroki zapadają nawet w kilkanaście miesięcy. Korzystanie z pomocy doświadczonej kancelarii frankowej oraz reprezentacja przed sądem w tej nierównej walce to gwarancja wygranej.

Zachęcamy serdecznie do kontaktu wszystkich Frankowiczów, którym nie brakuje odwagi oraz zdają sobie sprawę z konsekwencji oczekiwania na kolejne negatywne decyzje.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne
Banki zdają sobie sprawę, że frankowicze nie zwalniają tempa w składaniu pozwów o unieważnienie umów frankowych do sądów i że...

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22
Orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego w sprawach frankowych jest w przeważającej większości prokonsumenckie. Sporadycznie zdarzają się jednak orzeczenia, które...

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!
Na 25 kwietnia 2024 r. został wyznaczony termin posiedzenia Sądu Najwyższego. W tym też dniu Sąd Najwyższy zajmie stanowisko w...