Kto wprowadził i skąd się wzięły kredyty we frankach?

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM

Spis treści:

Kredyty we frankach — gdzie miały swój początek?

Pragnąc odpowiedzieć na pytanie „kto wprowadził kredyt we frankach?” należy najpierw poznać rodowód kredytów w CHF. Kredyty frankowe miały swój początek w austriackich bankach. Wskutek znaczącej emigracji Austriaków do Szwajcarii w celach finansowych, wielu z nich poznała atrakcyjne kredyty na oparte niskim oprocentowaniu we frankach szwajcarskich. To też sprawiło, że banki w Austrii zaczęły wprowadzać kredyty waloryzowane do CHF, których to popularność zaczęła znacząco rosnąć.

W 1996 roku na rynku austriackim zawitały pierwsze kredyty frankowe. Pierwotnie austriackie banki wprowadziły kredyty we frankach, które obejmowały obszar wyłącznie związany z branżą motoryzacyjną, jednak z powodu stale rosnącego zainteresowania i potrzeb konsumenckich, kredytów frankowych zaczęto udzielać również w celach mieszkaniowych. 

Udzielanie kredytów we franku szwajcarskim nie wzbudzało żadnych obaw, bowiem funkcjonowały również w innych państwach, takich jak na przykład Włochy, czy też w krajach skandynawskich. Jednakże największy rozgłos kredyty frankowe zawdzięczać mogą dzięki ludności Austrii oraz nieatrakcyjnym kredytom udzielanym w szylingach austriackich.

Sprawdź również: kredyt we frankach kalkulator

Kto wprowadził kredyty we frankach — Polska

Kredyty frankowe w Polsce zaczęły pojawiać się dwa lata po wprowadzeniu kredytów frankowych w bankach austriackich, tj. w 1998 roku. Stanowiły one jednak wciąż niewielką liczbę. W 2002 roku, gdy zadłużenie ludności Austriackiej sięgało 45 miliardów franków szwajcarskich, Polacy coraz chętniej sięgali po „frankowy wariant” kredytowy, a ich zadłużenie w CHF sięgało 6,1 miliardów franków. Największy przełom miał jednak miejsce w 2007 roku, kiedy to z kwoty 6,1 miliardów zadłużenie Polaków we frankach wzrosło do 30,9 miliardów. Wówczas 90% kredytów zaciągniętych przez polskich konsumentów stanowiły kredyty frankowe, w większości kredyty hipoteczne

Kryzys frankowy w Polsce w 2008 roku

Już w 2008 roku kredyty w walucie obcej, a w tym kredyty frankowe, straciły miano bezpiecznych kredytów. Skutkiem tego był wprowadzony w Austrii zakaz udzielania kredytów frankowych ze względu na podejrzenie o niewypłacalności kredytobiorców wskutek kryzysu gospodarczego. Niestety nie rozwiązało to problemu i wielu frankowiczów wciąż pozostało z zaciągniętymi hipotekami. 

Wskutek niewielkiej informacji udzielanej na temat ewentualnych skutków swoich decyzji ekonomicznych, wielu Polaków potrzebuje obecnie pomocy, dzięki której mogliby uwolnić się od toksycznego kredytu. Zważywszy na fakt, iż ogrom kredytów zaciąganych był na okres około 30 lat, można śmiało przewidywać, że wielu frankowiczów wciąż boryka się z problemem, jakim jest kredyt frankowy. Możliwe jest jednak wytoczenie procesu sądowego przeciwko bankowi i pozbycie się kredytu. Jeśli szukasz rzetelnej kancelarii frankowej, której będziesz mógł zaufać i powierzyć sprawę swojego kredytu — skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego, który znajduje się na naszej stronie internetowej.

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 23 lipca 2022
Ostatnia aktualizacja: 9 listopada 2022

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF