SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kto wprowadził i skąd się wzięły kredyty we frankach?

Data ostatniej aktualizacji:

Kto wprowadził i skąd się wzięły kredyty we frankach?

Kredyty we frankach — gdzie miały swój początek?

Pragnąc odpowiedzieć na pytanie „kto wprowadził kredyt we frankach?” należy najpierw poznać rodowód kredytów w CHF.

Kredyty frankowe miały swój początek w austriackich bankach. Wskutek znaczącej emigracji Austriaków do Szwajcarii w celach finansowych, wielu z nich poznała atrakcyjne kredyty na oparte niskim oprocentowaniu we frankach szwajcarskich. To też sprawiło, że banki w Austrii zaczęły wprowadzać kredyty waloryzowane do CHF, których to popularność zaczęła znacząco rosnąć.

W 1996 roku na rynku austriackim zawitały pierwsze kredyty frankowe. Pierwotnie austriackie banki wprowadziły kredyty we frankach, które obejmowały obszar wyłącznie związany z branżą motoryzacyjną, jednak z powodu stale rosnącego zainteresowania i potrzeb konsumenckich, kredytów frankowych zaczęto udzielać również w celach mieszkaniowych. 

Udzielanie kredytów we franku szwajcarskim nie wzbudzało żadnych obaw, bowiem funkcjonowały również w innych państwach, takich jak na przykład Włochy, czy też w krajach skandynawskich. Jednakże największy rozgłos kredyty frankowe zawdzięczać mogą dzięki ludności Austrii oraz nieatrakcyjnym kredytom udzielanym w szylingach austriackich.

Sprawdź również: kredyt we frankach kalkulator

Kto wprowadził kredyty we frankach — Polska

Kredyty frankowe w Polsce zaczęły pojawiać się dwa lata po wprowadzeniu kredytów frankowych w bankach austriackich, tj. w 1998 roku. Stanowiły one jednak wciąż niewielką liczbę. W 2002 roku, gdy zadłużenie ludności Austriackiej sięgało 45 miliardów franków szwajcarskich, Polacy coraz chętniej sięgali po „frankowy wariant” kredytowy, a ich zadłużenie w CHF sięgało 6,1 miliardów franków.

Największy przełom miał jednak miejsce w 2007 roku, kiedy to z kwoty 6,1 miliardów zadłużenie Polaków we frankach wzrosło do 30,9 miliardów. Wówczas 90% kredytów zaciągniętych przez polskich konsumentów stanowiły kredyty frankowe, w większości kredyty hipoteczne. 

Kryzys frankowy w Polsce w 2008 roku

Już w 2008 roku kredyty w walucie obcej, a w tym kredyty frankowe, straciły miano bezpiecznych kredytów. Skutkiem tego był wprowadzony w Austrii zakaz udzielania kredytów frankowych ze względu na podejrzenie o niewypłacalności kredytobiorców wskutek kryzysu gospodarczego. Niestety nie rozwiązało to problemu i wielu frankowiczów wciąż pozostało z zaciągniętymi hipotekami. 

Wskutek niewielkiej informacji udzielanej na temat ewentualnych skutków swoich decyzji ekonomicznych, wielu Polaków potrzebuje obecnie pomocy, dzięki której mogliby uwolnić się od toksycznego kredytu. Zważywszy na fakt, iż ogrom kredytów zaciąganych był na okres około 30 lat, można śmiało przewidywać, że wielu frankowiczów wciąż boryka się z problemem, jakim jest kredyt frankowy. Możliwe jest jednak wytoczenie procesu sądowego przeciwko bankowi i pozbycie się kredytu. Jeśli szukasz rzetelnej kancelarii frankowej, której będziesz mógł zaufać i powierzyć sprawę swojego kredytu — skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego, który znajduje się na naszej stronie internetowej.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22
Orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego w sprawach frankowych jest w przeważającej większości prokonsumenckie. Sporadycznie zdarzają się jednak orzeczenia, które...

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!
Na 25 kwietnia 2024 r. został wyznaczony termin posiedzenia Sądu Najwyższego. W tym też dniu Sąd Najwyższy zajmie stanowisko w...

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?
Przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich polega na tym, że w umowie kredytu zmianie ulega waluta z franka szwajcarskiego na złoty...