Po raz kolejny sprawa frankowiczów trafiła do TSUE. Tym razem TSUE będzie rozstrzygał w kwestii tego jak powinny wyglądać rozliczenia między stronami w przypadku ustalenia nieważności umowy kredytu. Sądy dosyć jednolicie przyjmowały za słuszną teorię dwóch kondykcji. Czy w tej kwestii może coś ulec zmianie?
Czego dotyczy sprawa przed TSUE C-396/24?
Sąd Okręgowy w Krakowie zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniami prejudycjalnymi. Dotyczą one zasad wzajemnych rozliczeń świadczeń stron w sytuacji, gdy umowa kredytu jest nieważna. Pytania te odnoszą się do teorii dwóch kondykcji, która zakłada, że zarówno kredytobiorcy jak i bankowi przysługują oddzielne roszczenia. Trzecie z pytań zaś odnosi się do dopuszczalności nadania wyrokowi klauzuli natychmiastowej wykonalności w przypadku uznania przez konsumenta roszczenia. Zdaniem Sądu Okręgowego w Krakowie teoria dwóch kondykcji jest krzywdząca dla konsumenta, gdyż musi on uczestniczyć w dwóch postępowaniach.
Jak wygląda rozliczenie po ustaleniu nieważności umowy kredytu?
Należy odwołać się tu do dwóch teorii dotyczących rozliczeń po unieważnieniu umowy.
Teoria salda – polega na tym, że sąd porównuje wysokość roszczeń przysługujących stronom. Jeżeli roszczenie kredytobiorcy jest większe niż roszczenie banku to, zasądza na jego rzecz różnicę między jego roszczeniem a roszczeniem banku. Jeśli zaś roszczenie kredytobiorcy jest mniejsze od roszczenia banku, powództwo kredytobiorcy o zapłatę zostanie oddalone.
Teoria dwóch kondykcji – każdej ze stron, czyli kredytobiorcy i bankowi przysługują dwa odrębne roszczenia o zapłatę w wyniku uznania danej umowy kredytu za nieważną. W praktyce wiąże się ona z koniecznością wytaczania przez banki przeciwko kredytobiorcy pozwu o zwrot kapitału.
Obecnie zmiana dotychczasowej linii orzeczniczej i stosowanie teorii salda, zamiast teorii dwóch kondykcji mogłoby wywołać negatywne konsekwencje dla kredytobiorców. Wówczas powództwo uznane byłoby w ograniczonym zakresie tj. co do kwoty ponad kapitał kredytu lub nawet oddalone. Prawdopodobnie TSUE nie zechce podważyć stosowanej niemal jednolicie teorii dwóch kondykcji. Warto wspomnieć, że Sąd Najwyższy także opowiedział się na teorię dwóch kondykcji.
Kancelaria frankowa Frejowski od lat zajmuje się sprawami frankowiczów. Skorzystaj z narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy i przekonaj się, ile możesz zyskać w sprawie frankowej. Obecnie unieważnienie kredytu frankowego to rozwiązanie najczęściej stosowane przez sądu. Frankowicze wygrywają w sądach w około 98% spraw, stąd też warto podjąć działania.