Jednym z mało korzystnych skutków popularności spraw frankowych jest systematycznie wydłużający się czas rozpoznania sprawy przed sądem. Ma to miejsce głównie w większych miastach, a zwłaszcza w Warszawie, gdzie na rozpoznanie sprawy frankowej czeka się nieraz kilka lat. Z reguły, analizując długość trwania postępowania frankowego, skupiamy się głównie na postępowaniu przed sądem I instancji. Jak wygląda to jednak w apelacji?
Na wstępie pocieszająca informacja – coraz więcej banków rezygnuje z wnoszenia apelacji od niekorzystnego wyroku, celem zredukowania kosztów postępowania. Znacząco przyspiesza to czas od wniesienia pozwu do uprawomocnienia się postępowania. Dane odnośnie spraw apelacyjnych wskazują, że jeżeli apelacja zostanie jednak złożona przez bank to na rozstrzygnięcie przyjdzie nam długo poczekać. Same kwestie formalne zajmują około kilkunastu miesięcy. Dodatkowo drugie tyle czeka się na wyznaczenie rozprawy. Pocieszającym może być natomiast fakt, że około 99% spraw w II instancji kończy się oddaleniem apelacji banku.
Jaki jest skutek unieważnienia kredytu?
W efekcie unieważnienia umowy frankowej strony powinny dokonać rozliczenia kredytu frankowego – bank może żądać zwrotu całego wypłaconego kapitału, kredytobiorca zwrotu wszystkich zapłaconych rat, odsetek, prowizji i innych analogicznych kosztów powstałych w związku z zawarciem umowy kredytu frankowego. Takie rozliczenie jest przy tym niezwykle korzystne dla kredytobiorcy.
Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.
Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowicza.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162