SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Ugoda czy sąd frankowicze – jakie rozwiązanie jest lepsze?

Data ostatniej aktualizacji:

Ugoda czy sąd frankowicze - jakie rozwiązanie jest lepsze?Ugoda czy sąd frankowicze - jakie rozwiązanie jest lepsze?

Banki rozsyłają masowo frankowiczom propozycje ugodowe. W porównaniu jednak z korzyściami, jakie można zyskać dzięki sprawie sądowej, ugody banków wypadają słabo. Nadal jednak odpowiedź na pytanie – ugoda z bankiem czy sąd? – budzi u niektórych frankowiczów zastanowienie. Przeanalizujmy więc sposoby na rozwiązanie sporu frankowiczów.

Czy lepszym rozwiązaniem dla frankowiczów jest ugoda czy proces sądowy?

Chociaż banki kuszą frankowiczów szybką ugoda, ostateczne korzyści płynące z unieważnienia umowy w sądzie są zdecydowanie większe.

Dlaczego unieważnienie umowy jest korzystniejsze?

 • Zwrot pełnej kwoty nadpłat: Unieważniając umowę, frankowicz odzyskuje wszystkie nadpłacone kwoty, a także część odsetek. W przypadku ugody banki zazwyczaj proponują zwrot jedynie części nadpłat, a czasem nawet ich zatrzymanie.
 • Brak dalszych zobowiązań: Po unieważnieniu umowy kredyt przestaje istnieć, a frankowicz jest wolny od dalszych zobowiązań. Ugoda natomiast często wiąże się z kontynuacją spłaty kredytu, choć na nowych, korzystniejszych warunkach.
 • Sprawiedliwość: Unieważnienie umowy jest sposobem na przywrócenie sprawiedliwości i wyeliminowanie wadliwych zapisów z umowy, które zostały narzucone frankowiczowi przez bank. Ugoda natomiast wiąże się z akceptacją pewnych kompromisów.

Czy są jakieś wady unieważnienia umowy?

 • Czas trwania sprawy: Proces sądowy może trwać kilka lat. W tym czasie frankowicz musi regularnie spłacać raty kredytu, choć może kwestionować jego wysokość.
 • Koszty sądowe: Unieważnienie umowy wiąże się z poniesieniem kosztów sądowych.
 • Ryzyko przegranej: Istnieje niewielkie ryzyko przegrania sprawy w sądzie. W takim przypadku frankowicz będzie musiał nadal spłacać kredyt na warunkach ustalonych przez bank.

Pomimo tych wad, unieważnienie kredytu frankowego jest zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem dla większości frankowiczów.

Jakie są korzyści i wady zawierania ugody z bankiem jako frankowicz?

Jakie są różnice między wyrokiem sądowym a ugodą bankową dla frankowiczów? Co jest dla frankowiczów korzystniejsze? Poniżej krótkie zestawienie wad i zalet ugód z bankami.

Wśród korzyści zawarcia ugody z bankiem w sprawie kredytu frankowego możemy wymienić:

 • Krótki czas zakończenia sprawy – zawarcie ugody powinno zająć około miesiąca podczas gdy wytaczając sprawę sądową należy liczyć się z kilkuletnim procesem;
 • Oszczędność na kosztach procesu – proces sądowy wiąże się z opłatami, nie są one duże, jednak zawierając ugodę nie musimy ich uiszczać; 

Wśród wad zawarcia ugody z bankiem w sprawie kredytu frankowego możemy wymienić:

 • Ugoda zazwyczaj nie oznacza pozbycia się raz na zawsze kredytu – w zależności od tego ile kredytobiorca spłacił, ugoda może powodować, że dalej będzie trzeba uiszczać co miesiąc ratę kredytu lub też może wiązać się z jednorazową większą wpłatą do banku;
 • Pozorne korzyści – zwykle korzyści z zawarcia ugody to ok. 30% tego co można wywalczyć w sądzie; 
 • wysokie stopy procentowe – powoduje to, że spłacając nadal kredyt nasza rata niekoniecznie spadnie, nadal też będziemy narażeni na ryzyko, tym razem wzrostu stóp procentowych;
 • nieruchomość jest dalej obciążona hipoteką;

Czy banki chętnie zawierają ugody z posiadaczami kredytów frankowych?

Banki na każdym kroku zachęcają frankowiczów do podpisywania ugód. Dla banków jest to duża oszczędność w porównaniu do toczenia sprawy sądowej z kredytobiorcą. Niestety propozycje ugodowe banków pozostawiają wiele do życzenia. A więc ugoda frankowa czy sąd – co częściej wybierają Frankowicze? Frankowicz zyska o wiele więcej poprzez proces sądowy, dlatego też na ugody z bankami decyduje się jedynie niewielki procent kredytobiorców. Do sądów zaś co roku decyduje się skierować sprawę kilkadziesiąt tysięcy kredytobiorców.

Jakie są najczęstsze klauzule ugód w sprawach frankowiczów?

Najczęściej ugody proponowane przez banki opierają się na przewalutowaniu kredytu na złotówkowy. W uproszczeniu oznacza to, że kredyt frankowy miałby od początku zostać uznany za kredyt wyrażony w złotym polskim. Bank traktuje kredyt jako kredyt złotówkowy i obniża saldo kredytu. Obniżenie salda kredytu to jednak pozorna korzyść, biorąc pod uwagę, że saldo to było przez bank dowolnie ustalone. Przewalutowanie kredytu w dalszym ciągu obliguje frankowicza do comiesięcznej spłaty rat kredytowych, co nie ma miejsca w przypadku uznania przez sąd, że umowa kredytu jest nieważna.  

W internecie można odnaleźć informacje, że około 98% frankowiczów wygrywa. Czy rzeczywiście blisko 98% frankowiczów wygrywa sprawy w sądach? Tak, statystyka jest imponująca i zachęca kolejnych kredytobiorców do składania pozwów.

Nie tylko sprawy sądowe, ale również i negocjacje i ugody z bankami w sprawach frankowiczów wymagają pomocy prawnej. Należy pamiętać, że każdorazowo należy przeanalizować szczegółowo treść ugody. Kancelaria frankowa wytłumaczy nam wszelkie konsekwencje związane podpisaniem takiej ugody. Podpisanie ugody z bankiem to niezwykle ważna czynności, dlatego też nie należy jej podejmować pochopnie i warto wcześniej skonsultować ją z prawnikiem. Jeżeli nadal zastanawiasz się czy warto złożyć pozew frankowy czy zawrzeć ugodę skorzystaj z darmowego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowicza, który wskaże Ci ile możesz zyskać wygrywając sprawę frankową.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo
Wielu kredytobiorców posiadających kredyty frankowe Praga Bemowo szuka pomocy frankowiczom na forum. W celu uzyskania skutecznej i kompleksowej pomocy frankowicz...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?
Na rynku funkcjonuje całkiem sporo podmiotów, w tym niekoniecznie kancelarii, które zajmują się tematem kredytów frankowych. Jak wybrać dobrze? I...

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć
Najwięcej spraw frankowych toczy się przed sądami w Warszawie. Dzisiaj przedstawię najważniejsze informacje o warszawskich sądach. Jakie są rodzaje sądów...