W ostatnim czasie ruszyła kampania informacyjna Związku Banków Polskich skierowana do Frankowiczów, którzy jeszcze nie podjęli decyzji, w jaki sposób rozwiązać problem swojego kredytu frankowego. W kampanii banki próbują przekonać, że ugoda jest lepsza niż proces. Zawierając ugodę z bankiem kredytobiorca rezygnuje z dochodzenia roszczeń wobec banku, w zamian za co otrzymuje niższe raty kredytu. Wskazać jednak należy, że coraz więcej Frankowiczów decyduje się na podważenie zawartych ugód.
Dlaczego Frankowicze podważają ugody?
Frankowicze najczęściej podważają ugody z uwagi na zawarcie ich pod presją banków, które często straszą Frankowiczów pozwami sądowymi i wysokimi kosztami, w przypadku niepodpisania ugody. W konsekwencji Frankowicze wielokrotnie decydują się na podpisanie ugody pomimo niesatysfakcjonujących warunków.
Coraz więcej Frankowiczów, którzy podpisali ugody z bankami, zastanawia się nad ich podważeniem. W tym celu Frankowicz musi złożyć pozew do sądu przeciwko bankowi, w którym wskaże przyczynę nieważności ugody. Przykładowe powody uznania ugody za nieważną to:
· niedopełnienie obowiązku informacyjnego przez bank,
· występowanie klauzul abuzywnych w umowie ugody,
· wprowadzenie Frankowicza w błąd przez bank.
Jakie są szanse na wygranie sprawy o podważenie ugody frankowej?
Szanse na wygranie sprawy o unieważnienie ugody frankowej są duże. Banki zobowiązane są bowiem podać kredytobiorcy jasne i zrozumiałe informacje, że ich umowa kredytu frankowego zawiera klauzule niedozwolone, które mogą prowadzić do uznania jej za nieważną. Dodatkowo bank powinien zobrazować skutki ekonomiczne wyroku unieważniającego umowę w porównaniu do konsekwencji zawarcia ugody. Jeżeli bank nie podał kredytobiorcy powyższych informacji, to można uznać, że nie dopełnił obowiązków informacyjnych, a nawet wprowadził konsumenta w błąd.
Kredytobiorca, który posiada kredyt we frankach szwajcarskich i podpisał ugodę z bankiem, powinien rozważyć podważenie ugody. W tym celu powinien skontaktować się z kancelarią frankową specjalizującą się w sporach z bankami.