SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Wskaźnik RRSO – co oznacza i jak go interpretować?

Data ostatniej aktualizacji:

Wskaźnik RRSO – co oznacza i jak go interpretować?

Spotykając się z ofertami kredytów, banki często powołują się na korzystne RRSO danej umowy kredytowej. Wiele osób może zastanawiać się, co oznacza RRSO? Wskaźnik RRSO to nic innego jak Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania kredytu.

Wskaźnik RRSO co to jest i jak działa? Jak obliczyć wskaźnik RRSO? Jakie są składniki wskaźnika RRSO? W dzisiejszym wpisie odpowiemy sobie na te oraz inne pytania dotyczące RRSO.

Co oznacza wskaźnik RRSO?

Jak zostało już wyżej wskazane, RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania zobowiązania kredytowego. Co to jednak oznacza w praktyce? Jest to wartość oprocentowania kredytu w ujęciu rocznym. Pozwala ona, w dość prosty sposób, wyliczyć realny całkowity koszt kredytu. Innym słowy im wyższe RRSO, tym wyższe oprocentowanie kredytu, a tym samym wysokość miesięcznej raty.

Jak interpretować wskaźnik RRSO w ofercie kredytowej?

Kalkulacja RRSO w ofercie kredytowej nie jest specjalnie skomplikowana. W praktyce sprowadza się do stwierdzenia, że im niższy wskaźnik RRSO, tym korzystniejsze warunki kredytowe. Co istotne banki są zobligowane do podawania RRSO w każdej ofercie kredytu, co znacząco ułatwić może ocenę poszczególnych ofert. Powyższe wprost wynika z art. 7 ust. 1 pkt 3) ustawy o kredycie konsumenckim, który stanowi, że kredytodawca lub pośrednik kredytowy w reklamach dotyczących kredytu konsumenckiego zawierających dane dotyczące kosztu kredytu konsumenckiego, w szczególności stopę oprocentowania, podaje konsumentowi w sposób jednoznaczny, zrozumiały i widoczny […] 3) rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.

Co wchodzi w skład wskaźnika RRSO?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania kredytu to jednak coś więcej niż tylko wysokość samego oprocentowania. Co dokładnie wchodzi w zakres pojęcia RRSO? Wskaźnik RRSO a koszt kredytu – w praktyce wskaźnik ten uwzględnia wszystkie opłaty związane z zawarciem umowy kredytowej, a więc całkowity koszt kredytu po stronie kredytobiorcy.

W skład RRSO wchodzą więc:

·       Oprocentowanie kredytu, a więc podstawowy i najważniejszy z punktu widzenia kredytobiorcy czynnik wpływający na wysokość miesięcznej raty kredytowej;

·       Prowizje, które obecnie są standardową, jednorazową opłatą pobieraną przez banki za udzielenie kredytu;

·       Opłaty proceduralne, w skład których wchodzą m.in. opłaty za przygotowanie wniosku kredytowego;

·       Wydatki na dodatkowe usługi jak np. ubezpieczenie kredytu;

·       Wszelkiego rodzaju inne dodatkowe opłaty.

Jak wskaźnik RRSO wpływa na koszt kredytu?

Wskaźnik RRSO w istotny sposób wpływa na koszt kredytu. Skoro Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to nic innego jak całkowity koszt umowy kredytowej, to w efekcie im wyższy wskaźnik RRSO, tym wyższe zobowiązanie kredytowe. Warto przy tym podkreślić, że na wysokość RRSO z reguły wpływ będzie miał okres, na który zawarty został kredyt. Im krótszy okres kredytowania, tym wyższe RRSO, dobrze jest o tym pamiętać, ustalając warunki kredytu.

Unieważnienie kredytu frankowego ze wsparciem kancelarii prawnej

Wskaźnik RRSO dotyczy obecnie umów kredytu w złotówkach i pozwala oszacować w dość pewny sposób, jakie zobowiązanie ponosić będzie w każdym miesiącu kredytobiorca. Tyle szczęścia nie mieli frankowicze, którzy na skutek skoku wartości franka zaskoczeni zostali abstrakcyjnie wysokim wzrostem rat kredytowych. Na szczęście z pomocą kredytobiorcom CHF przychodzą kancelarie frankowe i korzystne orzecznictwo sądowe. W samym 2024 r. około 96% spraw przed sądami I instancji oraz około 98% spraw w II instancji zakończyło się wygraną frankowiczów. 

Zdecydowana większość wygranych spraw to wyroki uwzględniające roszczenie o unieważnienie kredytu frankowego. Warto pamiętać, że zawsze w sprawach frankowych rozsądnie jest skorzystać ze wsparcia profesjonalnego podmiotu posiadającego doświadczenie z zakresu spraw bankowych, a takim z pewnością jest kancelaria frankowa Frejowski CHF. Wstępną wartość roszczenia, możliwego do uzyskania przed sądem, można wyliczyć samodzielnie, poprzez skorzystanie z darmowego i prostego w obsłudze urządzenia, jakim jest kalkulator frankowy.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe II instancja wszystko, co warto wiedzieć

Kredyty frankowe II instancja wszystko, co warto wiedzieć
Postępowanie sądowe, w tym też w sprawie kredytów frankowych, jest dwuinstancyjne. Co oznacza, że sprawa najpierw jest analizowana przez Sąd...

Sprawy frankowe – jak przygotować się do procesu przeciwko bankowi?

Sprawy frankowe – jak przygotować się do procesu przeciwko bankowi?
Proces z bankiem to dla wielu osób stresujące i nieznane doświadczenie – szczególnie gdy chodzi o sprawy frankowe, które zyskały...

Kredyt we frankach – czy warto rozważyć ugodę z bankiem w 2025 roku?

Kredyt we frankach – czy warto rozważyć ugodę z bankiem w 2025 roku?
Kredyt frankowy ugoda czy sprawa sądowa? Czy warto ugoda frankowa w obliczu rosnącej liczby wygranych spraw sądowych? To pytania, które...