SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Wyrok Sądu najwyższego w sprawie II CSKP 1939/22

Data ostatniej aktualizacji:

Wyrok Sądu najwyższego w sprawie II CSKP 1939/22

30 października 2024 roku Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie II CSKP 1939/22, uchylając orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, zaskarżone przez pozwany bank BPH S.A. Czy powyższy wyrok oznacza kłopoty dla frankowiczów?

Nowy wyrok Sądu Najwyższego w sprawie kredytu GE Money Banku – czego dotyczy?

Zanim sprawa trafiła Sadu Najwyższego, w I instancji Sąd Okręgowy uznał, że umowa po wykluczeniu klauzul abuzywnych może pozostać w obrocie prawnych. Sąd Apelacyjny w Gdańsku z kolei unieważnił umowę kredytu. W opinii Sądu Najwyższego zaskarżona umowa kredytu frankowego nie wymagała unieważnienia. Sąd Okręgowy oraz Sąd Najwyższy stoją na stanowisku, że umowa kredytu nie podlega unieważnieniu, ponieważ choć GE Money Bank odsyłał klientów do własnej tabeli kursowej, to publikowane w niej wartości oparte były o średni kurs NBP, uwzględniający marżę kupna/sprzedaży.

Negatywny dla frankowiczów wyrokiem Sądu Najwyższego nie zmieni ukształtowanej od miesięcy linii orzeczniczej. Wyrok ten z pewnością zostanie wykorzystany przez pełnomocników banków do celów propagandowych, zniechęcając kredytobiorców GE Money Bank do kierowania pozwów o unieważnienie umowy do sądów.

Pomoc frankowiczom w sprawach BPH

Kancelaria frankowa oferuje profesjonalną pomoc prawną kredytobiorcom, którzy na skutek nieuczciwych postanowień umownych stosowanych przez banki w umowach kredytu frankowego znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Dzięki kancelarii frankowej konsumenci wygrywają kolejne sprawy i uzyskują unieważnienie kredytu frankowego. Kalkulator frankowy pozwala wyliczyć ile frankowicz może oszczędzić decydując się na walkę z bankiem.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Ciche ugody z bankami

Ciche ugody z bankami
Zgodnie z danymi Związku Banków Polskich na koniec września 2024 r. w sądach rozpatrywanych było ponad 25 000 spraw sądowych...

Co słychać u kredytobiorców Getin Bank?

Co słychać u kredytobiorców Getin Bank?
Dla istotnej części kredytobiorców frankowych trwa teraz bardzo dobry okres – ponad 95% wyroków sądów orzeka obecnie o unieważnieniu umowy...

BNP Paribas przedstawił informację o rezerwach na CHF

BNP Paribas przedstawił informację o rezerwach na CHF
Frankowicze niezmiennie triumfują przed sądami, wygrywając obecnie ponad 95% spraw o unieważnienie umowy kredytowej. Jest to wynik korzystnej linii orzeczniczej...