SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Wyrok Sądu Najwyższego w sprawie II CSKP 237/24

Data ostatniej aktualizacji:

Wyrok Sądu Najwyższego w sprawie II CSKP 237/24

W dniu 30 października 2024 r. Sąd Najwyższy wydał również korzystny dla frankowiczów wyrok, oddalając skargę kasacyjną banku. Wyrok wydany w sprawie o sygnaturze II CSKP 237/24 porusza kluczowe kwestie związane z abuzywnością klauzul w umowach kredytów frankowych. Sąd stwierdził, że postanowienia umowy pozwalające bankowi jednostronnie ustalać kurs walutowy są niedozwolone, co skutkuje nieważnością umowy kredytowej w całości.

Ryzyko walutowe w umowach kredytu frankowego

Sąd Najwyższy potwierdził, że zapisy umów kredytowych pozwalające bankowi na arbitralne określenie kursu waluty naruszają interes konsumenta i dobre obyczaje. Te klauzule nie mogą być zastąpione innymi mechanizmami prawnymi ani zwyczajowymi. Usunięcie klauzul niedozwolonych czyni umowę niewykonalną, co oznacza, że kredytobiorca nie jest związany zapisami umowy. W takiej sytuacji kredytobiorcy przysługuje możliwość dochodzenia zwrotu nadpłat. Sąd Najwyższy podkreślił, że sposób określenia kursu waluty wpływa bezpośrednio na kształtowanie głównych postanowień umowy i może być kontrolowany pod kątem jasności i zgodności z przepisami prawa.

Jak uzyskać pozytywny wyrok sądu w sprawie frankowej?

Jeżeli posiadasz kredyt we frankach szwajcarskich i nie podjąłeś jeszcze żadnych kroków w celu jego unieważnienia skontaktuj się z Kancelaria frankowa. Nasi specjaliści szczegółowo przeanalizują umowę kredytu, określą szansę na wygranie sprawy z bankiem, wyjaśnią w zrozumiały sposób wszelkie wątpliwości, a jeżeli zdecydujesz się na skierowanie sprawy do sądu, pomogą uzyskać unieważnienie kredytu frankowego.

Przed wszczęciem postępowania sądowego możesz samodzielnie oraz bezpłatnie dokonać analizy swojej umowy, aby dowiedzieć się ile można odzyskać z kredytu frankowego. Skorzystaj z opcji, jakie daje kalkulator frankowy i sprawdź możliwości odzyskania swoich pieniędzy.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Ciche ugody z bankami

Ciche ugody z bankami
Zgodnie z danymi Związku Banków Polskich na koniec września 2024 r. w sądach rozpatrywanych było ponad 25 000 spraw sądowych...

Co słychać u kredytobiorców Getin Bank?

Co słychać u kredytobiorców Getin Bank?
Dla istotnej części kredytobiorców frankowych trwa teraz bardzo dobry okres – ponad 95% wyroków sądów orzeka obecnie o unieważnieniu umowy...

BNP Paribas przedstawił informację o rezerwach na CHF

BNP Paribas przedstawił informację o rezerwach na CHF
Frankowicze niezmiennie triumfują przed sądami, wygrywając obecnie ponad 95% spraw o unieważnienie umowy kredytowej. Jest to wynik korzystnej linii orzeczniczej...