SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Wyroki frankowe 2024 biją kolejne rekordy. Nadciąga korek w sądach! Co zrobić, żeby go ominąć?

Data ostatniej aktualizacji:

Wyroki frankowe 2023 biją kolejne rekordy. Nadciąga korek w sądach! Co zrobić, żeby go ominąć?

Frankowicze nadal wygrywają w sądach, a wyroki frankowe biją rekordy liczebności. Kurs franka szwajcarskiego pozostaje na wysokim poziomie, co sprawia, że coraz większa ilość frankowiczów sięga po rozwiązanie swojego frankowego problemu, jakim jest pozew przeciwko swojemu bankowi. Kolejne pozytywne wyroki, to następna frankowa fala pozwów, która przyczyni się do podtopienia systemu sądownictwa. Więcej pozwów to coraz dłuższe oczekiwanie na uzyskanie prawomocnego wyroku, jednak gra jest wart świeczki. Jak zatem ominąć nadchodzący korek, który czeka sądy powszechne i przyspieszyć uzyskanie wyroku?

Ile wygranych spraw w sądzie?

  • Tylko w ciągu 2023 roku zapadło około 15.000 wyroków w sprawach frankowych, z czego około 97% było korzystnych dla frankowiczów;
  • Po wyrokach TSUE z grudnia 2023 roku istnieje szansa, że sądy przyśpieszą rozpoznawanie spraw frankowych, a wyrok I instancji można będzie uzyskać nawet w kilka miesięcy;
  • Przez trzy pierwsze kwartały 2023 r. sądy odnotowały wpływ niemal 59 tys. nowych powództw w sprawach frankowych;
  • Odsetki ustawowe należne frankowiczom po wygranej sprawie są aktualnie na rekordowym poziomie i wynoszą ponad 11 procent;

Czy frankowicze wygrywają w sądzie?

Sprawy frankowe nieprzerwanie cieszą się popularnością i nawet dłuższy czas oczekiwania na wyrok nie jest w stanie powstrzymać motywacji, która stoi za kredytobiorcami, którzy nie radzą sobie ze spłatą swoich zobowiązań. Pobudki, które kierują frankowiczami można mnożyć w nieskończoność, bowiem pomimo ogromnych kontrowersji, które narosły przez lata wokół kredytów frankowych, nadal nie znaleziono odpowiedniego rozwiązania tego problemu. Sądy zatem są jedyną ścieżką, która prowadzi do zakończenia relacji z bankiem i jak obserwujemy – z bardzo wyraźnym pozytywnym skutkiem, bowiem wygrane banków stanowią liczbę szczątkową.

Poza obowiązującym orzecznictwem w sprawach frankowych, które gwarantuje ogromną szansę wygranej sprawy powodując, iż praktycznie każda sprawa rozstrzygana jest na korzyść frankowicza, powodem pozostaje wciąż wysoki kurs franka oraz inflacja.

Wybuch wojny w Ukrainie, który wpłynął na znaczące zmiany na rynku walutowym sprawił, że doszło do zaostrzenia polityki monetarnej w Szwajcarii i podniesienia stóp procentowych, a kurs franka zaczął niebezpiecznie umacniać się wobec słabnącej stale złotówki. Przed nami kolejne miesiące, które pokażą, jak bardzo aktualna sytuacja na świecie przeniesie się do portfeli polskich frankowiczów. To wszystko powoduje, iż frankowicze decydują się na wytoczenie pozwu przeciwko swojemu bankowi. Pozwów przybywa, a wydolność sądów wprost proporcjonalnie się nadwyręża.

Większość wyroków korzystnych dla frankowiczów dotyczy unieważnienia umowy kredytu frankowego. Unieważnienie umowy kredytu we frankach szwajcarskich ma ten skutek, że bank zobowiązany jest zwrócić kredytobiorcy wszystko, co ten zdążył mu zapłacić do uprawomocnienia się orzeczenia tj. kwotę wpłaconego kapitału, ale też odsetek, prowizji itp. Kredytobiorca powinien zwrócić bankowi kwotę kapitału. W wypadku jednak braku współpracy ze strony byłego już kredytobiorcy, bank musi dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej, gdzie narazić może się na zarzut przedawnienia.

Wyroki frankowe 2024 – czy nowe sprawy zapchają sądy?

Pozwów frankowych w sądach jest bardzo dużo. Liczba ta będzie dalej rosnąć, co ma związek z korzystnymi dla frankowiczów orzeczeniami TSUE, które zapadły w grudniu 2023 roku. Sądy powszechne zatem będą mierzyć z kolejnymi opóźnieniami, ponieważ większa ilość pozwów frankowych, jak i złotówkowych, które również składane przez kredytobiorców wydłuży czas oczekiwania na wyrok. Istnieje jednak szansa, że po wyrakach TSUE sędziowie będą szybciej rozpoznwać sprawy, bowiem wiele kwestii, które dotychczas były rozbieżne, zostało wyjaśnionych. Aktualnie na wyrok w sprawie frankowej trzeba poczekać, czasami i kilka lat, jednak korzyści z unieważnienia umowy kredytu są ogromne.

Warto zauważyć, iż frankowicze obecnie składają pozwy zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania. Dzięki temu warszawskie sądy zostały odciążone, a sprawy frankowe trafiają do sądów w całej Polsce. Sądy krajowe bardzo dobrze radzą sobie z orzekaniem w sprawach frankowych, bowiem orzecznictwo w sprawach frankowych jest bogate, zatem mogą z niego korzystać również sędziowie z mniejszych miast.

Frankowiczu, nie odkładaj sprawy na później

Odkładanie sprawy frankowej na później może przyczynić się do dłuższego oczekiwania, a przecież można wnieść o zabezpieczenie roszczenia, które pozwoli na wstrzymanie płatności rat na czas procesu. To zdaje się być idealnym rozwiązaniem dla frankowiczów, którym spłata zobowiązania przysparza dużo problemów.

Skontaktuj się z nami i dowiedz się, gdzie złożyć pozew, aby nie czekać długo na wyrok!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Jak dużo osób pozywa mBank? Aktualne Statystyki

Jak dużo osób pozywa mBank? Aktualne Statystyki
MBank udzielał masowo kredytów indeksowanych do waluty obcej. Obecnie jest stroną wielu tysięcy postępowań sądowych, w których podważana jest ważność...

Frankowicze Getin Banku czekają na decyzję Sądu Najwyższego

Frankowicze Getin Banku czekają na decyzję Sądu Najwyższego
Od czasu ogłoszenia upadłości przez Getin Bank rodzi się wiele pytań na gruncie dalszych losów spraw frankowych z tym bankiem....

MBank kontra frankowicze w 2024 r. – statystyki

MBank kontra frankowicze w 2024 r. – statystyki
mBank udzielił bardzo dużo kredytów waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego. Łącznie mBank zawarł z frankowiczami 85 520 umów kredytowych, z czego aktywnych...