Wyroki frankowe 2022 zaskakują! Coraz bogatsze orzecznictwo i szybsze rozpatrywanie spraw

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Wyroki frankowe 2022 zaskakują! Coraz bogatsze orzecznictwo i szybsze rozpatrywanie spraw

Spis treści:

Wokół spraw frankowych ponownie robi się bardzo dużo szumu, a wyroki frankowe 2022 niezmiennie zaskakują tych, którzy Frankowiczów skazali na przegraną. Tak ogromne zainteresowanie sprawami Frankowiczów wymaga także systemowego wsparcia, bowiem na ten moment w ciągu 7 miesięcy zapadło blisko 11 tysięcy wyroków, a specjalistów orzekających w sposób ekspercki w tychże sprawach jest już ponad 540, nie wspominając o gronie sędziów w Warszawskim wydziale frankowym, gdzie orzeczników jest około 24, a sprawy zaczęły być rozpatrywane w sposób zdecydowanie szybszy.

Jakie wyroki w sprawach frankowych

Wyłączając Wydział Sądu Okręgowego w Warszawie, który aktualnie działa najprężniej, wyroki frankowe 2022 biją rekordy w stosunku do roku poprzedniego. Za danymi z około 40 sądów okręgowych na przełomie od stycznia bieżącego roku do lipca zapadło bagatela 9 tyś. wyroków korzystnych dla Frankowiczów. Na liście największej ilości pod względem ilości zapadających orzeczeń poza Warszawą są:

  • Wyroki frankowe 2022 – Sąd Okręgowy w Katowicach – 617 wyroków.
  • Wyroki frankowe 2022 – Sąd Okręgowy w Gdańsku – 596 wyroków.
  • Wyroki frankowe 2022 – Sąd Okręgowy w Łodzi – 531 wyroków.
  • Wyroki frankowe 2022 – Sąd Okręgowy w Szczecinie – 502 wyroków.

Wracając jednak do korzeni, to w tym czasie analogicznie Sąd Okręgowy w Warszawie wydał około 2500 wyroków frankowych na korzyść Frankowiczów, rzecz jasna. Najnowsze wyroki frankowe pokazują, iż korzystne orzeczenia wydawane w innych miastach poza Warszawą, co stało się już regułą są dla Frankowiczów dobrą wiadomością, bowiem nie muszą się oni ograniczać jedynie do stolicy frankowej, której wydolność mimo chęci jest dyskusyjna. Szybsze wydawanie wyroków rzuca światło na sposób organizacji pracy sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie, ponieważ tamtejsi sędziowie orzekają tylko w sprawie franków. Jak się okazało niedawno, Sąd Okręgowy w Warszawie wyszedł problemowi przewlekłości postępowań naprzeciw, dzięki łączeniu kilku podobnych spraw jednocześnie i rozpatrywaniu ich na jednym posiedzeniu, podobnie jak ma to w zwyczaju Sąd Najwyższy, czy też TSUE. Pokazuje to, że sprawy frankowe zdają się być formalnością i jedyne, czego wymagają, to usprawnienia czasu orzekania.

Czy Frankowicze wygrywają w sądzie?

Odpowiedź jest mniej, niż prosta – Frankowicze wygrywają praktycznie każdy spór o unieważnienie umowy oraz zwrot niesłusznie pobranych pieniędzy, co więcej – nadchodzące orzeczenie TSUE w sprawie o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, poza oczywistym rozwianiem wątpliwości odnośnie pozwów za korzystanie z kapitału, po raz kolejny potwierdzi, że umowy frankowe nadają się jedynie do unieważnienia. Spodziewamy się znaczącego wzrostu liczby sporów frankowych, bowiem koszty kredytu oraz inflacji stają się dla Frankowiczów nie do poniesienia, dlatego też liczymy na trend rozstrzygania spraw frankowych bez przeprowadzania rozpraw na podstawie merytorycznie przygotowanych dokumentów, bowiem w sprawach frankowych nie spieramy się o fakty, a jedynie o zgodność z literą prawa umowy kredytowej, którą podważamy przed sądem.

Co dalej z kredytami Frankowymi 2022

Warszawski sąd łącząc cztery sprawy frankowe i wydając jeden wyrok na pierwszej i tym samym ostatniej rozprawie unieważniając cztery umowy kredytowe Raiffeisen Banku, daje zielone światło dla przyśpieszenia spraw frankowych, a tym samym – kolejne punkty do puli ,,umowy frankowe są nieważne”. Połączenie kilku, a nawet kilkunastu spraw i wydawanie jednego wyroku, to sposób na przyśpieszenie procesów, które przecież i tak zakończą się fiaskiem dla banków. Mówi się, że z faktami się nie dyskutuje, a faktem w tej sytuacji jest niezgodna z prawem umowa kredytowa. Na tym etapie rozwoju orzecznictwa możemy uznać, że sprawy frankowe zostały już tak opracowane oraz wyjaśnione przez sądy wszystkich instancji, łącznie z Sądem Najwyższym i TSUE, że nie ma potrzeby przeprowadzania postępowania dowodowego, które jak wiemy – nic nie wnosi do sprawy.

Kredyty frankowe w 2022 roku będą unieważniane jeszcze szybciej, a co za tym idzie – pozwów będzie przybywało równie dużo, bowiem poza obawą Frankowiczów o przewlekłość postępowań, z którą sądy, jak widać – zacięcie walczą, wyjaśni się także kwestia pozwów za korzystanie z kapitału. Frankowicze, któzy nosili się z taką decyzją – podejmą ją zapewne szybciej, niż później.

Skontaktuj się z naszą kancelarią frankową i poznaj opinię prawną swojej sytuacji. Zacznij działać już dziś!

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 14 października 2022
Ostatnia aktualizacja: 6 maja 2023

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF