SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jak uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej?

Data ostatniej aktualizacji:

Jak uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej?

Jednym z pierwszych kroków przy staraniu się o kredyt jest sprawdzenie przez bank naszej zdolności kredytowej. Co do zasady jeżeli nie masz zdolności kredytowej, bank nie udzieli Ci kredytu. Nie oznacza to jednak, że jesteś bez wyjścia. Zobacz, co możesz zrobić, aby zaciągnąć kredyt!

Co oznacza brak zdolności kredytowej?

Brak zdolności kredytowej sprawia, że dla banku nie jesteśmy wiarygodni pod kątem przyszłej, regularnej spłaty zobowiązania. Bank analizuje naszą historię kredytowania, nasze dochody oraz inne czynniki i na tej podstawie wysuwa wniosek czy będziemy w stanie spłacić kredyt, czy też nie. Jeżeli nie posiadamy wystarczającej zdolności kredytowej, bank nie udzieli nam kredytu, bowiem nie będzie chciał wziąć na siebie ryzyka braku spłaty zobowiązania.

Część osób nie mając zdolności kredytowej, zwraca się do firm pożyczkowych, które właśnie w swojej ofercie mają pożyczki dla osób z niską zdolnością kredytową. Warto jednak ostrożnie podchodzić do tego rodzaju pożyczek, dokładnie zapoznając się z ich warunkami i analizując swoją obecną i przyszłą kondycję finansową. Pożyczki te wiążą się bowiem z wyższymi kosztami.  

Co zrobić, aby uzyskać kredyt nie mając zdolności kredytowej?

Jednym z rozwiązań na zaciągnięcie kredytu kiedy mamy niską zdolność kredytową, jest zaciągniecie kredytu z inną osobą. Wówczas dodatkowa osoba może podnieść nam zdolność kredytową, przez co możliwe będzie uzyskanie kredytu lub większa kwota zobowiązania. Co ważne, nie musi być to osoba z rodziny, a może być to osoba zupełnie z nami niespokrewniona. Dodatkowy współkredytobiorca to więc szansa na uzyskanie kredytu. Oczywiście bank będzie badał zdolność kredytową wszystkich kredytobiorców, jednak szanse dostania kredytu w interesującej nas wysokości są wówczas większe aniżeli w przypadku gdy chcemy zaciągnąć kredyt sami.

Warto wiedzieć, że bank bierze pod uwagę także wiek kredytobiorców. Zwykle kredyty hipoteczne są zaciągane na okres około 30 lat. Dlatego też w wielu bankach okres kredytowania może trwać do momentu, w którym kredytobiorca ukończy 67-75 lat.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Jeżeli masz czas i nie potrzebujesz kredytu „na już” to warto popracować nad zwiększeniem swojej zdolności kredytowej. Co możesz zrobić?

  • Wyższe dochody – większe zarobki często wiążą się z wyższą zdolnością kredytową. Warto więc poszukać dodatkowych źródeł dochodu.  
  • Budowanie historii kredytowej – jeżeli nie masz historii kredytowej spróbuj ją zbudować – możesz kupić coś na raty i regularnie je uiszczać czy korzystać z karty kredytowej.
  • Konsolidacja lub spłata zobowiązań – jeżeli masz kilka kredytów lub pożyczek staraj się spłacić całkowicie chociaż część z nich. Rozwiązaniem może być także konsolidacja długów (połączenie ich w jedną mniejszą ratę).  
  • Historia kredytowa w BIK – dobra historia kredytowa w BIK to większa wiarygodność. Ma na nią wpływ m.in. spłata zaległości i terminowe regulowanie bieżących zobowiązań.

Kancelaria frankowa Frejowski od kilkunastu lat zajmuje się prawem bankowym. Dzięki ścisłej specjalizacji na bieżąco śledzimy wszelkie nowości orzecznicze. Zachęcamy do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy. Dzięki niemu dowiesz się, ile możesz zyskać w sprawie frankowej. Unieważnienie kredytu frankowego jest możliwe!

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-1516


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Czym jest kredyt odnawialny – jak z niego skorzystać?

Czym jest kredyt odnawialny – jak z niego skorzystać?
Kredyt odnawialny wiąże się z dodatkowymi środkami, które pojawią się na naszym koncie. Możemy z nich skorzystać, ale nie musimy....

Negocjowanie warunków kredytu – jak uzyskać lepszą ofertę od banku?

Negocjowanie warunków kredytu – jak uzyskać lepszą ofertę od banku?
Każdy decydując się na zobowiązanie, jakim  jest kredyt, chce uzyskać jak najlepsze warunki. Czy można negocjować z bankiem warunki kredytu...

Kredyt obrotowy dla firm – jak działa?

Kredyt obrotowy dla firm – jak działa?
Kredyt obrotowy dla firm to szansa zasilenia budżetu firmy i jej rozwoju lub wyjścia z przejściowych kłopotów finansowych. Jak działa...