Przez wiele lat kurs franka szwajcarskiego był stabilny i korzystny. Z uwagi na wysokie oprocentowanie, kredyty hipoteczne w złotych polskich były drogie i niedostępne dla wielu kredytobiorców. Dlatego wiele kredytobiorców chętnie decydowało się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich. Frankowicze niejednokrotnie jednak zwracali uwagę na problem udzielania przez banki kredytów waloryzowanych do waluty, której faktycznie nie posiadały. Banki z kolei wskazywały, że oczywistym jest posiadanie waluty, względem której waloryzowane były kredyty. Dopiero w momencie, gdy w danych z bilansów banków nie można było wskazać walut obcych, tylko tzw. CIRS, czyli swap walutowo-procentowy, banki zmieniły swoją narrację.
Sprawdź również: kalkulator frankowy
Które banki udzielały kredytów we frankach szwajcarskich?
W latach dwutysięcznych zawieranie umów kredytowych we frankach szwajcarskich przysporzyło wiele korzyści bankom, jak również ich pracownikom. Lista banków, które udzielały kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich jest następująca: Getin Noble, Bank Millennium, PKO Bank Polski (Nordea Bank), Raiffeisen Bank, mBank (BRE Bank), Santander Consumer, Santander Bank Polska, Bank PEKAO, BOŚ Bank, Bank Handlowy, BNP Paribas (BGŻ), Deutsche Bank, Bank BPH.
Które banki mają najwięcej kredytów frankowych?
Kredyty we frankach szwajcarskich niewątpliwie stanowią dla banków duży kłopot. Banki zmuszone są bowiem do utrzymywania bardzo dużych rezerw finansowych przeznaczonych na prowadzenie postępowań sądowych. Ranking banków, które udzieliły najwięcej kredytów frankowych wygląda następująco:
- PKO Bank Polski (łączna kwota udzielonych kredytów we franku szwajcarskim wynosiła 22,1 miliardów złotych),
- Bank Millennium (łączna kwota udzielonych kredytów we franku szwajcarskim wynosiła ok. 15 miliardów złotych),
- mBank (łączna kwota udzielonych kredytów we franku szwajcarskim wynosiła 14,8 miliardów złotych),
- Getin Noble Bank (łączna kwota udzielonych kredytów we franku szwajcarskim wynosiła 9,4 miliardów złotych).
Które banki nie udzielały kredytów frankowych?
Skoro tak wiele banków udzielało kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, to nasuwa się pytanie czy były banki, które nie udzielały takich kredytów? Na to pytanie należy odpowiedzieć twierdząco i wskazać, że istnieją banki , które nie udzielały kredytów frankowych lub czyniły to na niewielką skalę. Należą do nich UniCredit Bank, Bank Crédit Agricole, Bank PEKAO, Bank Zachodni WBK.
Kiedy były brane kredyty we frankach?
Kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich banki zaczęły udzielać w 2004 roku, tj. w momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Zachęciło to bowiem zagranicznych inwestorów do lokowania kapitału w Polsce. Pierwsze oferty kredytów frankowych znajdowały się bankach austriackich, takich jak Raiffesien Bank, który wówczas działał jako PolBank. Okres największej popularności kredytów frankowych to okres od 2006 do 2008 roku. W tym czasie kurs franka szwajcarskiego utrzymywał się na poziomie poniżej 2,00 zł.
Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649