Oprocentowanie kredytu hipotecznego we frankach

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
kredyt frankowy podważany regularnie

Spis treści:

Wydawać by się mogło pozornie, że problem jaki dotyka kredytobiorców złotówkowych, związany ze wzrostem oprocentowania kredytów hipotecznych ominie frankowiczów. Oprocentowanie kredytu we frankach nie jest wszak bezpośrednio zależne od decyzji NBP i wskaźników WIBOR/WIRON.

Sprawdź również: KALKULATOR FRANKOWY

Niestety, w rzeczywistości oprocentowanie kredytów hipotecznych we frankach również rośnie, choć z przyczyn innych niż w przypadku kredytów złotowych. Podstawową przyczyną, przez którą wzrosło oprocentowanie kredytów frankowych jest strategia Szwajcarskiego Banku Centralnego, który starając się przezwyciężyć problem rosnącej inflacji, podjął w 2022 r. decyzję o podwyższeniu stóp procentowych. Decyzja ta była o tyle zaskakująca, że ostatnia podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii miała miejsce 15 lat wcześniej.

W wypadku gdyby w 2023 r. Szwajcarski Bank Centralny dalej prowadził politykę podnoszenia stóp procentowych (co nie jest wykluczone), kredytobiorcy powinni spodziewać się dalszego wzrostu oprocentowania kredytów frankowych.

Co z kredytami frankowymi 2023?

Odpowiadając na pytanie co z kredytami frankowymi w 2023 r. wskazać można, że względem roku 2022 nie powinno się wiele zmienić. Eksperci przewidują, że kurs franka nie zmieni się znacząco względem wyników z 2022 r. (kiedy to przypomnijmy osiągał okresowo 5,00 zł). Większą niewiadomą stanowi natomiast dalsza polityka Szwajcarskiego Banku Centralnego. Tu zdania są podzielone i część ekonomistów zakłada, że stopy procentowe w Szwajcarii w 2023 r. mogą zostać jeszcze podniesione.

Sytuacja z kredytami frankowymi w 2023 r. w zakresie spraw sądowych również nie powinna ulec istotnej zmianie. W sądach w dalszym ciągu rozpoznawana jest znaczna ilość spraw o unieważnienie umów frankowych bądź stwierdzenie nieważności poszczególnych zapisów umów na kredyt we frankach. Przeważająca liczba spraw kończy się wyrokami korzystnymi dla kredytobiorców frankowych i taki trend utrzyma się najpewniej również w bieżącym roku.

Czy warto przewalutować kredyt we frankach w 2023 r.?

Z uwagi na podwyższenie oprocentowania kredytów frankowych, część kredytobiorców może zadawać sobie pytanie, czy opłaca się przewalutować kredyt we frankach w 2023 r. Przed podjęciem takiej decyzji należy uświadomić sobie, że inflacja nie wpływa tylko na kredyty frankowe i nie skutkuje wzrostem rat wyłącznie kredytów frankowych. Tożsame problemy mają również osoby, które zaciągnęły kredyt w złotówkach. Przewalutowanie kredytu we frankach na złotówki nie musi więc automatycznie oznaczać, że rata kredytu spadania w odczuwalny dla kredytobiorcy sposób.

W sieci dostępnych jest wiele bezpłatnych kalkulatorów przewalutowania kredytu. Osoby zainteresowane przewalutowaniem kredytu we frankach, powinny w pierwszej kolejności skorzystać z kalkulatora przewalutowania i wstępnie oszacować potencjalny zysk/stratę w wyniku takiej operacji. Niezależnie przed podjęciem decyzji o ewentualnym przewalutowaniu kredytu we frankach, warto skonsultować się z kancelarią profesjonalnie zajmującą się sporami z bankami. Może się okazać, że z uwagi na obecną korzystną sytuację kredytobiorców frankowych w sporach sądowych korzystniejszym dla kredytobiorcy frankowego okaże się być złożenie pozwu przeciwko bankowi o unieważnienie umowy frankowej.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 25 lutego 2023
Ostatnia aktualizacja: 25 lutego 2023

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF