SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Oprocentowanie kredytu hipotecznego we frankach

Oprocentowanie kredytu hipotecznego we frankach

Wydawać by się mogło pozornie, że problem jaki dotyka kredytobiorców złotówkowych, związany ze wzrostem oprocentowania kredytów hipotecznych ominie frankowiczów. Oprocentowanie kredytu we frankach nie jest wszak bezpośrednio zależne od decyzji NBP i wskaźników WIBOR/WIRON.

Sprawdź również: KALKULATOR FRANKOWY

Niestety, w rzeczywistości oprocentowanie kredytów hipotecznych we frankach również rośnie, choć z przyczyn innych niż w przypadku kredytów złotowych. Podstawową przyczyną, przez którą wzrosło oprocentowanie kredytów frankowych jest strategia Szwajcarskiego Banku Centralnego, który starając się przezwyciężyć problem rosnącej inflacji, podjął w 2022 r. decyzję o podwyższeniu stóp procentowych. Decyzja ta była o tyle zaskakująca, że ostatnia podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii miała miejsce 15 lat wcześniej.

W wypadku gdyby w 2023 r. Szwajcarski Bank Centralny dalej prowadził politykę podnoszenia stóp procentowych (co nie jest wykluczone), kredytobiorcy powinni spodziewać się dalszego wzrostu oprocentowania kredytów frankowych.

Co z kredytami frankowymi 2023?

Odpowiadając na pytanie co z kredytami frankowymi w 2023 r. wskazać można, że względem roku 2022 nie powinno się wiele zmienić. Eksperci przewidują, że kurs franka nie zmieni się znacząco względem wyników z 2022 r. (kiedy to przypomnijmy osiągał okresowo 5,00 zł). Większą niewiadomą stanowi natomiast dalsza polityka Szwajcarskiego Banku Centralnego. Tu zdania są podzielone i część ekonomistów zakłada, że stopy procentowe w Szwajcarii w 2023 r. mogą zostać jeszcze podniesione.

Sytuacja z kredytami frankowymi w 2023 r. w zakresie spraw sądowych również nie powinna ulec istotnej zmianie. W sądach w dalszym ciągu rozpoznawana jest znaczna ilość spraw o unieważnienie umów frankowych bądź stwierdzenie nieważności poszczególnych zapisów umów na kredyt we frankach. Przeważająca liczba spraw kończy się wyrokami korzystnymi dla kredytobiorców frankowych i taki trend utrzyma się najpewniej również w bieżącym roku.

Czy warto przewalutować kredyt we frankach w 2023 r.?

Z uwagi na podwyższenie oprocentowania kredytów frankowych, część kredytobiorców może zadawać sobie pytanie, czy opłaca się przewalutować kredyt we frankach w 2023 r. Przed podjęciem takiej decyzji należy uświadomić sobie, że inflacja nie wpływa tylko na kredyty frankowe i nie skutkuje wzrostem rat wyłącznie kredytów frankowych. Tożsame problemy mają również osoby, które zaciągnęły kredyt w złotówkach. Przewalutowanie kredytu we frankach na złotówki nie musi więc automatycznie oznaczać, że rata kredytu spadania w odczuwalny dla kredytobiorcy sposób.

W sieci dostępnych jest wiele bezpłatnych kalkulatorów przewalutowania kredytu. Osoby zainteresowane przewalutowaniem kredytu we frankach, powinny w pierwszej kolejności skorzystać z kalkulatora przewalutowania i wstępnie oszacować potencjalny zysk/stratę w wyniku takiej operacji. Niezależnie przed podjęciem decyzji o ewentualnym przewalutowaniu kredytu we frankach, warto skonsultować się z kancelarią profesjonalnie zajmującą się sporami z bankami. Może się okazać, że z uwagi na obecną korzystną sytuację kredytobiorców frankowych w sporach sądowych korzystniejszym dla kredytobiorcy frankowego okaże się być złożenie pozwu przeciwko bankowi o unieważnienie umowy frankowej.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Getin Noble Bank

Getin Noble Bank
Getin Noble Bank jest następcą prawnym banków Metrobank, Dombank, czy też Getin Bank S.A., które udzielały Frankowiczom kredyty frankowe. W latach 2005-2008 był jednym z najczęściej udzielających kredyty frankowe w Getin Noble S.A. podmiotem finansowym...

BPH

BPH
Kredyty frankowe w BPH stanowią bardzo duży odsetek kredytów hipotecznych w Polsce, bowiem w skład portfela, jakim są kredyty frankowe w BPH wchodzą kredyty indeksowane po przejęciu GE Money Banku, a także kredyty denominowane udzielane pierwotnie przez Bank Przemysłowo-Handlowy PBK S.A...

Deutsche

Deutsche
Sposobów na pozbycie się problemu, jakim jest kredyt frankowy w Deutsche banku jest wiele. Możliwe jest złożenie pozwu zbiorowego lub indywidualne dochodzenie unieważnienia bądź rezultatu, jakim jest odfrankowienie kredytu Deutsche....