Kredyt frankowy ING Bank

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
kredyt frankowy podważany regularnie

Spis treści:

Bank ING nie udzielał kredytów frankowych w takich ilościach jak robiły to inne banki. Udział kredytów frankowych ING w portfelu kredytów mieszkaniowych wynosi około 1,5%, podczas gdy innych banków nawet kilkanaście razy więcej. Jednak również i umowy banku ING posiadają niedozwolone zapisy, co otwiera drogę do unieważnienia umowy w postępowaniu sądowym.

Sprawdź również: KALKULATOR FRANKOWY

Postanowienia niedozwolone w umowie kredytu frankowego w ING Banku

Umowy kredytów frankowych w ING Banku zawierają w sobie postanowienia niedozwolone (abuzywne). Skonstruowany przez bank wzorzec umowy pozwalał bankowi na swobodne kształtowanie wysokości rat kredytu, a także całego zadłużenia kredytobiorcy. Umowa kredytu odwołuje się do tabel bankowych, w których bank ustala kursy walut. W umowie nie zawarto jednak żadnych kryteriów, jakie ma stosować bank przy tworzeniu tabel kursowych. Sprawia to, że bank przyznał sobie prawo do jednostronnego regulowania wysokości rat kredytu poprzez wyznaczanie w tabelach kursowych kursu sprzedaży i kupna franka szwajcarskiego. 

Zawarcie w umowie postanowień niedozwolonych prowadzi do jej nieważności, ponieważ bez tych postanowień umowa nie mogłaby istnieć.

Nieważność umowy kredytu frankowego w ING Banku

Unieważnienie umowy kredytu frankowego najprościej rzecz ujmując polega na uznaniu, że umowa taka nie obowiązywała od momentu jej zawarcia. W praktyce oznacza to, że w przypadku ustalenia nieważności umowy kredytu, zarówno bank, jak i konsument, muszą liczyć się z koniecznością zwrotu wszystkich otrzymanych pieniędzy. Ponadto, unieważnienie umowy kredytu frankowego powoduje nieważnością ustanowionych zabezpieczeń spłaty kredytu takich jak hipoteka.

Czy ING Bank oferuje ugody dla frankowiczów?

ING Bank Śląski przystąpił do programu ugód według rekomendacji KNF. Zawierając ugodę z bankiem dochodzi do przewalutowania kredytu. Z umowy znika frank szwajcarski, a zobowiązanie zostaje przeliczone od nowa i wyrażone jest w złotych. Analizując jednak jakie korzyści płyną z zawarcia ugody z bankiem ING a z wystąpienia na drogę sądową należy wskazać, że lepiej wypada rozwiązanie opierające się na pozwaniu banku. Dzięki temu możemy pozbyć się kredytu i odzyskać pieniądze (w przypadku gdy spłaciliśmy już kapitał kredytu), zaś zawarcie ugody oznacza dalszą płatność rat kredytu przez następne kilkanaście lat.

ING Bank – czy to dobry moment na pozwanie banku?

Ponad 90% umów banku ING jest unieważniana w sądach. Obecny czas to dobry czas dla kredytobiorców frankowiczów na wytoczenie sprawy sądowej. Linia orzecznicza jest niemal jednolita i korzystana dla kredytobiorców. Dlatego też nie ma sensu czekać i dalej trwać w toksycznym kredycie. Warto podjąć działania już teraz. W szczególności, że sprawy sądowe trwają zazwyczaj kilka lat.

Pozew przeciwko bankowi ING

Jeżeli zdecydujesz się wejść z ścieżkę sądową z bankiem ING w pierwszym kroku – jeszcze przed złożeniem pozwu do sądu – powinieneś uzyskać dokumenty z banku dotyczące wszystkich spłat od początku trwania umowy kredytu. Banki zazwyczaj wydają te dokumenty po około miesiącu. Dopiero w następnej kolejności można rozpocząć przygotowania do złożenia pozwu w sądzie. Dla przeciętnego konsumenta sprawy frankowe są pełne zawiłości i niejasności. Dlatego też warto w tym zakresie skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii prawnej – tak aby wyeliminować ryzyko jakichkolwiek błędów. 

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 25 lutego 2023
Ostatnia aktualizacja: 25 lutego 2023

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF