SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyty frankowe a zbliżające się wybory – stanowisko poszczególnych partii

Data ostatniej aktualizacji:

Kredyty frankowe a wybory

Kredyty frankowe to jeden z tematów kampanii wyborczej. Już osiem lat temu podczas kampanii wyborczej politycy obiecywali rozwiązanie problemu umów kredytów frankowych. Jednym z postulatów było wprowadzenie specjalnej ustawy, na mocy której kredyty we frankach szwajcarskich miały zostać przewalutowane  na złotówki po kursie z dnia zawarcia umowy. Jakie propozycje dla frankowiczów mają politycy podczas kampanii wyborczej 2023?

Jakie propozycje dla frankowiczów w ramach kampanii wyborczych?

Postulatem partii Prawo i Sprawiedliwość jest przyspieszenie ścieżki sądowej, poprzez uproszczenie postępowań sądowych i przerzucenie ciężaru dowodu z obywateli na banki. W programie PiS nie ma jednak konkretów, jakie zmiany miałyby nastąpić w procedurze cywilnej.

Koalicja Obywatelska mimo, że nie zawarła w swoim programie „100 konkretów na 100 dni” problemu kredytów frankowych, to z komentarzy polityków można wywnioskować, że również  chce przyspieszenia postępowań sądowych, wprowadzając m.in. rezygnację z dowodu z przesłuchania świadka. Koalicja Obywatelska przewiduje stworzenie projektu ustawy w tym zakresie. Jednym z rozwiązań byłaby regulacja, że pierwsza rozprawa musi się odbyć w terminie czterech miesięcy od dnia złożenia pozwu. W przypadku, gdyby tak się nie stało sądy miałyby z urzędu zawieszać spłatę rat kredytu.

Pozostałe partie takie jak Polska 2050, Lewica czy też Konfederacja nie posiadają w swoich programach postulatów dotyczących frankowiczów.

Czy warto czekać na realizacje propozycji wyborczych?

Korzystniejszym rozwiązaniem dla frankowiczów niż czekanie na realizacje obietnic politycznych jest wzięcie sprawy w swoje ręce. Wciąż najlepszym rozwiązaniem dla frankowiczów jest skierowanie pozwu do sądu o unieważnienie umowy kredytu frankowego. Statystyki prawomocnych wyroków zapadłych w sprawach frankowych w pierwszej połowie 2023 roku pokazują przewagę frankowiczów.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?
Spłacony kredyt frankowy nie uniemożliwia dochodzenia roszczeń. Walka frankowiczów po całkowitej spłacie zadłużenia jest tak samo skuteczna, jak w przypadku...

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?
Czy warto podjąć negocjacje z bankiem w sprawie kredytów CHF? Jak banki wpływają na decyzje frankowiczów? Czy zdarzają się manipulacje...

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR
Śmierć współkredytobiorcy nie oznacza, że nie można dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jeżeli chcemy złożyć pozew WIBOR po śmierci...