SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyty frankowe a zbliżające się wybory – stanowisko poszczególnych partii

Kredyty frankowe a wybory

Kredyty frankowe to jeden z tematów kampanii wyborczej. Już osiem lat temu podczas kampanii wyborczej politycy obiecywali rozwiązanie problemu umów kredytów frankowych. Jednym z postulatów było wprowadzenie specjalnej ustawy, na mocy której kredyty we frankach szwajcarskich miały zostać przewalutowane  na złotówki po kursie z dnia zawarcia umowy. Jakie propozycje dla frankowiczów mają politycy podczas kampanii wyborczej 2023?

Jakie propozycje dla frankowiczów w ramach kampanii wyborczych?

Postulatem partii Prawo i Sprawiedliwość jest przyspieszenie ścieżki sądowej, poprzez uproszczenie postępowań sądowych i przerzucenie ciężaru dowodu z obywateli na banki. W programie PiS nie ma jednak konkretów, jakie zmiany miałyby nastąpić w procedurze cywilnej.

Koalicja Obywatelska mimo, że nie zawarła w swoim programie „100 konkretów na 100 dni” problemu kredytów frankowych, to z komentarzy polityków można wywnioskować, że również  chce przyspieszenia postępowań sądowych, wprowadzając m.in. rezygnację z dowodu z przesłuchania świadka. Koalicja Obywatelska przewiduje stworzenie projektu ustawy w tym zakresie. Jednym z rozwiązań byłaby regulacja, że pierwsza rozprawa musi się odbyć w terminie czterech miesięcy od dnia złożenia pozwu. W przypadku, gdyby tak się nie stało sądy miałyby z urzędu zawieszać spłatę rat kredytu.

Pozostałe partie takie jak Polska 2050, Lewica czy też Konfederacja nie posiadają w swoich programach postulatów dotyczących frankowiczów.

Czy warto czekać na realizacje propozycji wyborczych?

Korzystniejszym rozwiązaniem dla frankowiczów niż czekanie na realizacje obietnic politycznych jest wzięcie sprawy w swoje ręce. Wciąż najlepszym rozwiązaniem dla frankowiczów jest skierowanie pozwu do sądu o unieważnienie umowy kredytu frankowego. Statystyki prawomocnych wyroków zapadłych w sprawach frankowych w pierwszej połowie 2023 roku pokazują przewagę frankowiczów.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Getin Noble Bank

Getin Noble Bank
Getin Noble Bank jest następcą prawnym banków Metrobank, Dombank, czy też Getin Bank S.A., które udzielały Frankowiczom kredyty frankowe. W latach 2005-2008 był jednym z najczęściej udzielających kredyty frankowe w Getin Noble S.A. podmiotem finansowym...

BPH

BPH
Kredyty frankowe w BPH stanowią bardzo duży odsetek kredytów hipotecznych w Polsce, bowiem w skład portfela, jakim są kredyty frankowe w BPH wchodzą kredyty indeksowane po przejęciu GE Money Banku, a także kredyty denominowane udzielane pierwotnie przez Bank Przemysłowo-Handlowy PBK S.A...

Deutsche

Deutsche
Sposobów na pozbycie się problemu, jakim jest kredyt frankowy w Deutsche banku jest wiele. Możliwe jest złożenie pozwu zbiorowego lub indywidualne dochodzenie unieważnienia bądź rezultatu, jakim jest odfrankowienie kredytu Deutsche....