SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Porozumienie między Ministrem Sprawiedliwości i Szefem KNF – co oznacza dla frankowiczów?

Data ostatniej aktualizacji:

Porozumienie między Ministrem Sprawiedliwości i Szefem KNF – co oznacza dla frankowiczów?

W dniu 20 czerwca 2024 roku na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pojawiła się informacja o zawarciu porozumienia między Ministrem Sprawiedliwości a Szefem Komisji Nadzoru Finansowego. Porozumienie dotyczyć ma wypracowania wspólnych stanowisk odnośnie zmian legislacyjnych lub działań prewencyjnych pozwalających na zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego. Czy takiego rozwiązania spodziewali się frankowicze?

Czy porozumienie wpłynie na frankowiczów?

W ostatnim czasie frankowiczom obiecywane było przez aktualny rząd przyspieszenie spraw w sądach. Konkretne rozwiązania miała wypracować Pełnomocniczka Ministra Sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumenta. Póki co sądy w dalszym ciągu są obłożone sprawami frankowymi i obiecywanego przyspieszenia frankowicze nie odczuwają. Wskazać jednak należy, że frankowiczom aktualnie bardzo nie zależy na szybkich postępowaniach, bowiem czas oczekiwania na prawomocne rozstrzygnięcie wynagradzają im odsetki za opóźnienie. Wielu kredytobiorców uzyskuje również zabezpieczenie polegające na wstrzymaniu spłaty rat.

Ministerstwo Sprawiedliwości liczy na to, że współpraca z Komisją Nadzoru Finansowego  doprowadzi do rozwiązania problemu frankowego. Nie zostały jednak podane żadne konkrety.

Najlepsze rozwiązanie dla frankowiczów

Frankowicze nie powinni dłużej czekać na pomoc rządu w sprawie rozwiązania problemu nieuczciwych kredytów frankowych i wziąć sprawy w swoje ręce. Najlepszym rozwiązaniem jest unieważnienie kredytu frankowego. Tylko na ścieżce sądowej można zredukować do zera zadłużenie oparte na nieuczciwych postanowieniach umownych. Pomóc w osiągnięciu tego rezultatu może kancelaria frankowa. Dzięki kalkulator frankowy jeszcze przed wszczęciem postępowania w sądzie oszacujesz korzyści jakie zyskasz na unieważnieniu umowy.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Jak uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej?

Jak uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej?
Jednym z pierwszych kroków przy staraniu się o kredyt jest sprawdzenie przez bank naszej zdolności kredytowej. Co do zasady jeżeli...

Czym jest kredyt odnawialny – jak z niego skorzystać?

Czym jest kredyt odnawialny – jak z niego skorzystać?
Kredyt odnawialny wiąże się z dodatkowymi środkami, które pojawią się na naszym koncie. Możemy z nich skorzystać, ale nie musimy....

Negocjowanie warunków kredytu – jak uzyskać lepszą ofertę od banku?

Negocjowanie warunków kredytu – jak uzyskać lepszą ofertę od banku?
Każdy decydując się na zobowiązanie, jakim  jest kredyt, chce uzyskać jak najlepsze warunki. Czy można negocjować z bankiem warunki kredytu...