SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Co się dzieje z kredytem frankowym po śmierci kredytobiorcy?

Data ostatniej aktualizacji:

Co się dzieje z kredytem frankowym po śmierci kredytobiorcy?

Kredyt hipoteczny śmierć kredytobiorcy

Ze względu na nieprzewidywalność ludzkiego życia oraz fakt, iż kredyty frankowe były udzielane na okres 30-40 lat istnieje ryzyko, iż  kredytobiorca umrze. Myśląc o takiej sytuacji, niejedna osoba zastanawia się, co z kredytem po śmierci.

W Kodeksie cywilnym istnieją pewne zasady normujące dziedziczenie kredytu w przypadku, w którym kredytobiorca nie sporządził testamentu. Przepisy określają, iż śmierć kredytobiorcy skutkuje przejściem jego praw i obowiązków majątkowych na jedną lub nawet kilka osób.

Spadkobiercy zostają zobowiązani do odpowiedzialności za terminową spłatę, a także zyskują możliwość pozwania banku z powodu wadliwej umowy kredytu we frankach w takiej części, jaką odziedziczyli.

Śmierć kredytobiorcy a spłata kredytu – kto spłaca kredyt po śmierci kredytobiorcy? 

W momencie, w którym następuje śmierć kredytobiorcy, a kredyt frankowy nie jest objęty żadnym ubezpieczeniem czy też zabezpieczeniem, do spłaty kredytu są zobowiązani bliscy zmarłego kredytobiorcy, na przykład małżonek lub dzieci. Niekiedy mogą to być nawet dziadkowie, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa lub pasierbi zmarłego. 

Warto wiedzieć, iż w przypadku kredytu, który został poręczony, żyrant jest odpowiedzialny za spłatę kredytu wyłącznie wtedy, kiedy spadek w postaci kredytu zostanie odrzucony przez spadkobierców. Żyrant jest zobowiązany do spłaty również w momencie, w którym bank nie może wyegzekwować spłaty od spadkobierców zmarłego kredytobiorcy.  

Śmierć kredytobiorcy w trakcie procesu frankowego 

Gdy śmierć kredytobiorcy następuje już w trakcie trwania sprawy frankowej, niewiele rzeczy ulega zmianie. Proces frankowy zostaje zawieszony do momentu, aż ustalone zostanie dziedziczenie kredytu, a gdy wszelkie formalności zostaną już spełnione i spadkobiercy dołączą do sprawy, proces może być procedowany dalej.  

Możliwa jest również sytuacja, w której pozew nie został złożony do sądu przed śmiercią kredytobiorcy. W takiej sytuacji osoby, które odziedziczyły spadek po kredytobiorcy, mogą wspólnie wstąpić na drogę sądową z bankiem i dochodzić całości roszczenia. 

Co z kredytem po śmierci — formalności w banku

Bank powinien zostać obligatoryjnie poinformowany o śmierci kredytobiorcy. Nawet jeśli kredyt frankowy w dalszym ciągu będzie spłacany w wyznaczonych terminach, bank może przeprowadzić szereg działań względem umowy frankowej. Może on bowiem przeliczyć zdolność kredytową wszystkich spadkobierców, co jest problematycznym działaniem z uwagi na fakt, iż spadkobiercami mogą zostać nieletni bez jakiejkolwiek zdolności kredytowej.

Nieprzyjemnym dla kredytobiorcy działaniem, jakie może podjąć bank, jest również wypowiedzenie umowy frankowej i wniesienie o natychmiastową spłatę kredytu. Terminowe wpłaty po śmierci kredytobiorcy zmniejszają szansę na podjęcie przez bank takiego działania, bowiem wpływają pozytywnie na wiarygodność zdolności do spłaty spadkobierców.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Jak dużo osób pozywa mBank? Aktualne Statystyki

Jak dużo osób pozywa mBank? Aktualne Statystyki
MBank udzielał masowo kredytów indeksowanych do waluty obcej. Obecnie jest stroną wielu tysięcy postępowań sądowych, w których podważana jest ważność...

Frankowicze Getin Banku czekają na decyzję Sądu Najwyższego

Frankowicze Getin Banku czekają na decyzję Sądu Najwyższego
Od czasu ogłoszenia upadłości przez Getin Bank rodzi się wiele pytań na gruncie dalszych losów spraw frankowych z tym bankiem....

MBank kontra frankowicze w 2024 r. – statystyki

MBank kontra frankowicze w 2024 r. – statystyki
mBank udzielił bardzo dużo kredytów waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego. Łącznie mBank zawarł z frankowiczami 85 520 umów kredytowych, z czego aktywnych...