SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyt frankowy – najważniejsze informacje

Data ostatniej aktualizacji:

Kredyt we frankach - zasady, opłacalność, wady, szanse na przewalutowanie

Problematyka kredytów frankowych towarzyszy nam już od wielu lat. Praktycznie każdy słyszał o rosnących ratach, abuzywnych klauzulach stosowanych przez banki, czy unieważnieniu kredytu frankowego przez sądy. Warto jednak zapoznać się z najważniejszymi informacjami odnośnie kredytu we frankach.

Czym jest kredyt we frankach?

Kredyty frankowe to kredyt powiązany z walutą obcą – frankiem szwajcarskim. Banki udzielały kredytów frankowych indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego. W obu jednak przypadkach kwota wypłaconego kredytu była w złotówkach. Frank szwajcarski służył jedynie jako przelicznik konieczny do obliczenia rat kredytowych oraz wartości samego zobowiązania. Dlatego też wraz ze wzrostem franka wzrasta rata kredytu w złotówkach.

Rodzaje kredytów frankowych

Pod pojęciem kredyt w franku występuje kilka rodzajów kredytów. Kredyt we franku może przybrać formę kredytu walutowego, indeksowanego albo denominowanego. Poniżej w formie tabeli przedstawiono na jakie rodzaje dzieli się kredyt w franku.

KREDYT
WALUTOWY
KREDYT
INDEKSOWANY
KREDYT DENOMINOWANY
Kwota kredytuCHFPLNCHF
Wypłata kredytuCHFPLNPLN
Kwota zadłużeniaCHFCHFCHF

Kredyt w franku walutowy to kredyt, w którym tak wypłata kwoty kredytu, jak i jego późniejsza spłata odbywa się z wykorzystaniem waluty obcej – franka szwajcarskiego. W kredycie takim w ogóle nie operujemy złotym polskim.

Kredyt we franku indeksowany polega na tym, że zarówno kwota kredytu, jak i jego wypłata następuje w złotówkach. Wartość zadłużenia jest jednak przeliczana na walutę obcą (frank szwajcarski). Istotna część kredytów frankowych to właśnie kredyty indeksowane.

Kredyt w frankach denominowany jest to natomiast rodzaj kredytu charakteryzujący się tym, że kwota kredyty i zadłużenia wyrażone są w walucie obcej, ale wypłata kwoty kredytu następuję w złotówkach po kursie z dnia wypłaty.

Mam kredyt we frankach – co robić?

Każdy kredytobiorca kredytu w frankach powinien rozważyć pozwanie banku o unieważnienie umowy lub odfrankowienie. Wstępne oszacowanie wartości możliwego do wyegzekwowania roszczenia możliwe jest przy pomocy prostego w obsłudze kalkulatora frankowego. Sam proces o unieważnienie kredytu nie należy jednak do prostych.

Przepisy prawa bankowego są skomplikowane, a banki reprezentują uznane kancelarie prawne. Dlatego, mimo że obecnie większość spraw kończy się wygraną frankowiczów, warto powierzyć procedowanie sprawy profesjonalnej kancelarii frankowej. Wsparcie ekspertów z zakresu prawa bankowego istotnie zwiększy szanse na końcowy sukces.

Czy ktoś odzyskał pieniądze z kredytu Frankowicze?

Analizując dostępne statystyki spraw frankowych można dojść do wniosku, że spraw przegranych przez frankowiczów jest bardzo niewiele. Obecnie ok. 95% spraw to sprawy wygrane. Statystycznie w sprawach frankowych zdecydowana większość wyroków uwzględniających powództwo kredytobiorców unieważniała umowy kredytowe.

Na podstawie dostępnych statystyk znaczna ilość frankowiczów odzyskuje pieniądze z kredytu frankowego. Trend taki utrzymuje się od pewnego już czasu i nic nie wskazuje żeby miał się zmienić.

Kredyty we frankach szwajcarskich – zasady waloryzacji

Banki konsekwentnie utrzymują, że w wyniku unieważnienia umowy kredytu, nie jest wystarczającym zwrócenie przez kredytobiorcę nominalnej kwoty kapitału. Przedstawiciele banków domagają się jej waloryzacji, co jak tłumaczą pozwoliłoby uniknąć sytuacji, w której bank zostałby ekonomicznie pokrzywdzony.

Brak jest obecnie jednolitej linii orzeczniczej co do możliwości waloryzacji kredytu w franku przez banki. Istnieje szansa, że o waloryzacji kapitału wypowie się TSUE, do którego wpłynęły kolejne pytania prejudycjalne w tym zakresie. Pytania dotyczące możliwości waloryzacji kapitału przez banki zostały skierowane przez sędziego orzekającego w tzw. Wydziale Frankowym w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Kredyt frankowy kalkulator

Każdy frankowicz może samodzielnie dokonać wstępnej analizy swojej umowy, aby dowiedzieć się ile można odzyskać z kredytu frankowego. W tym celu został przygotowany specjalny kalkulator frankowicza. Kalkulator frankowy jest bezpłatny i podaje orientacyjną wartość kwoty, o jaką można ubiegać się pozywając bank w związku z nieuczciwą umową kredytu frankowego.

Należy zaznaczyć, że kalkulator podaje wartość szacunkową. Każda umowa kredytu powinna zostać przeanalizowana indywidualnie z uwzględnieniem warunków kredytowania oraz zmian oprocentowania. Dokładną kwotę w ramach konsultacji pomogą wyliczyć analitycy z naszej kancelarii. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą w ramach bezpłatnej konsultacji.

Jak może pomóc nasza kancelaria od kredytów CHF?

Podstawowy problem dla kredytobiorców frankowych związany jest z tym, że postanowienia umów kredytowych zawierają klauzule abuzywne. Na etapie podpisywania umów nikt nie wytłumaczył kredytobiorcom jak działać będą w praktyce mechanizmy, od których zależy wysokość raty kredytu.

Frankowicze mogą liczyć na pełne wsparcie prawników kancelarii Frejowski CHF, którzy w sposób kompleksowy przeprowadzą ich przez spór z bankiem. Nasi prawnicy z przyjemnością pomogą frankowiczom  w sporach z bankami, tak na etapie przedsądowym, jak i w postępowaniu sądowym.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Millennium Bank walczy z frankowiczami

Millennium Bank walczy z frankowiczami
W roku 2024 w dalszym ciągu należy spodziewać się, że w sądzie prowadzonych będzie wiele spraw frankowych. Duża ilość kredytobiorców...

Pierwszy zyskowny rok dla Banku Millennium – prognozy na przyszłość

Pierwszy zyskowny rok dla Banku Millennium – prognozy na przyszłość
Bank Millennium należy do podmiotów z największą liczbą kredytów frankowych w Polsce. Przekłada się to więc również na statystyki postępowań...

Czy jeden kredytobiorca może pozwać bank w sprawie frankowej?

Czy jeden kredytobiorca może pozwać bank w sprawie frankowej?
Często umowy kredytów frankowych były zawierane przez kilku kredytobiorców, zazwyczaj małżonków. Często zdarza się tak, że mimo rozwodu, małżonkowie nadal...