SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyt we frankach – zasady, opłacalność, wady, szanse na przewalutowanie

Kredyt we frankach - zasady, opłacalność, wady, szanse na przewalutowanie

Kredyty frankowe to kredyt powiązany z walutą obcą – frankiem szwajcarskim. Banki udzielały kredytów frankowych indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego. W obu jednak przypadkach kwota wypłaconego kredytu była w złotówkach. Frank szwajcarski służył jedynie jako przelicznik konieczny do obliczenia rat kredytowych oraz wartości samego zobowiązania. Dlatego też wraz ze wzrostem franka wzrasta rata kredytu w złotówkach.

Kredyt frankowy – historia

Na początku lat dwutysięcznych kredyty frankowe były bardzo popularne i łatwe do uzyskania. Kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich banki zaczęły udzielać od 2004 roku, tj. w momencie kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Zachęciło to bowiem zagranicznych inwestorów do lokowania kapitału w Polsce. Pierwsze oferty kredytów frankowych znajdowały się bankach austriackich, takich jak Raiffesien Bank. Obecnie szacuje się, że liczba Polaków, którzy zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich to ponad 800 tysięcy.

Czy ktoś odzyskał pieniądze z kredytu Frankowicze?

Analizując dostępne statystyki spraw frankowych można dojść do wniosku, że spraw przegranych przez frankowiczów jest bardzo niewiele. Obecnie ok. 90-95% spraw to sprawy wygrane. Statystycznie w sprawach frankowych zdecydowana większość wyroków uwzględniających powództwo kredytobiorców unieważniała umowy kredytowe.

Na podstawie dostępnych statystyk znaczna ilość frankowiczów odzyskuje pieniądze z kredytu frankowego. Trend taki utrzymuje się od pewnego już czasu i o ile nie dojdzie w najbliższej przyszłości do mało prawdopodobnej, zmiany linii orzeczniczej najnowsze wyroki frankowe powinny w dalszym ciągu uwzględniać powództwa kredytobiorców i umożliwiać im w ten sposób odzyskanie pieniędzy z kredytu.

Kredyty frankowe – ugody

Banki, które udzielały kredytów frankowych, oferują obecnie frankowiczom ugody. Z reguły ugody z bankami na kredyt frankowy mają doprowadzić do sytuacji, w której dojdzie do przeliczenia kredytu w taki sposób jakby od początku był udzielony w złotówkach. Przewalutowanie następuje jednak nie po kursie franka, jaki obowiązywał w dniu zawierania przez nas umowy kredytu, a po kursie wyższym. Takie przewalutowanie prowadzi do sytuacji, w której kredyt zostaje zamieniony w kredyt złotowy albo z oprocentowaniem stałym albo zmiennym.

Warto jednak pamiętać, że ewentualny wyrok unieważniający umowę kredytu będzie docelowo znacznie korzystniejszy dla kredytobiorcy, niż proponowana przez bank ugoda na kredyt frankowy.

Kredyt frankowy kalkulator

Każdy frankowicz może samodzielnie dokonać wstępnej analizy swojej umowy, aby dowiedzieć się ile można odzyskać z kredytu frankowego. W tym celu został przygotowany specjalny kalkulator frankowicza. Kalkulator frankowy jest bezpłatny i podaje orientacyjną wartość kwoty, o jaką można ubiegać się pozywając bank w związku z nieuczciwą umową kredytu frankowego. Należy zaznaczyć, że kalkulator podaje wartość szacunkową. Każda umowa kredytu powinna zostać przeanalizowana indywidualnie z uwzględnieniem warunków kredytowania oraz zmian oprocentowania. Dokładną kwotę w ramach konsultacji pomogą wyliczyć analitycy z naszej kancelarii. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą w ramach bezpłatnej konsultacji.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski
Posiadasz kredyt frankowy? Mieszkasz lub zawarłeś kredyt w Gorzowie Wielkopolskim i interesuje Cię profesjonalna pomoc dla frankowiczów ? Jeśli tak,...

Pomoc frankowiczom Puławy

Pomoc frankowiczom Puławy
Pomoc na jaką mogą liczyć frankowicze zamieszkujący Puławy oraz okolice może polegać na odfrankowieniu kredytu lub też jego unieważnieniu. Odfrankowienie,...

Kancelarie frankowe opinie

Kancelarie frankowe opinie
Na rynku usług prawnych istnieje już wiele wyspecjalizowanych kancelarii, które oferują usługi z zakresu prowadzenia procesów związanych z umowami kredytu...