SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Konwersja kredytu

Data ostatniej aktualizacji:

Konwersja kredytu

Co to konwersja kredytu? Konwersja kredytu to zmiana warunków w trakcie trwania umowy kredytowej. Zmian jakich można dokonać to między innymi liczba rat, częstotliwość ich spłacania, okres kredytowania, wysokość marży. W przypadku kredytów frankowych konwersja polega na zamianie na kredyty złotówkowe ze stałą stopą procentową. W tym celu banki oferują zawarcie ugody z kredytobiorcą, polegające na przewalutowaniu kredytów z franka szwajcarskiego na złotówki. Kredyt złotówkowy udzielany po konwersji powinien mieć takie warunki, jakie kredytobiorca by uzyskał, gdyby od razu zaciągnął kredyt w złotych polskich.

Ile kosztuje refinansowanie kredytu?

Refinansowanie kredytu będzie niosło za sobą dodatkowe koszty, jakie kredytobiorca będzie musiał ponieść. Wskazać należy, że wartość opłat dodatkowych związanych z przeniesienie kredytu do innego banku zależna jest od warunków określonych przez bank.

Do kosztów refinansowania kredytu hipotecznego należą między innymi:

  • koszt operatu szacunkowego nieruchomości,
  • prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu w „starym” banku,
  • prowizja za udzielenie kredytu refinansowego,
  • koszt ubezpieczenia kredytu hipotecznego, 
  • opłata za zmianę hipoteki w księdze wieczystej,
  • koszt zaświadczenia o spłacie kredytu.

Oszacowanie kosztów refinansowania kredytu jest czynnikiem, który pozwoli określić czy przeniesienie kredytu będzie korzystne dla kredytobiorcy.

Czy opłaca się przenieść kredyt?

Refinansowanie kredytu hipotecznego jest racjonalnym rozwiązaniem dla osób które zaciągnęły kredyt na niekorzystnych warunkach, a obecnie mają możliwość skorzystać z tańszego rozwiązania. Innymi słowy refinansowanie kredytu opłaca się w szczególności jeżeli inny bank oferuje nam lepsze warunki spłaty. Wiele z kredytów hipotecznych zaciąganych jest na długi okres – kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Jeśli więc w trakcie spłaty zobowiązania, banki będą oferować korzystniejsze produkty, refinansowanie może być korzystnym rozwiązaniem, bowiem pozwoli nam na uzyskanie atrakcyjniejszych warunków kredytowych.

W celu obliczenia opłacalności refinansowania kredytu hipotecznego kredytobiorcy powinni porównać całkowitą kwotę jaką zapłacą bankowi spłacając dotychczasowy kredyt z tą którą zapłaciliby przenosząc i spłacając nowy kredyt. Kwota kapitału pozostanie taka sama, jednak zmianie ulegną koszty kredytowania. Refinansowanie kredytu jest opłacalne, w sytuacji, gdy suma odsetek starego kredytu przekracza sumę odsetek nowego kredytu powiększoną o koszty przeniesienia (np. prowizję nowego banku).

Kiedy warto refinansować kredyt?

Główny cel refinansowania kredytu to uzyskanie lepszych warunków spłaty dotychczasowego zobowiązania. Zamykamy jeden kredyt, a jednocześnie zaciągamy drugi (z którego kwota jest przelewana na spłatę pierwszego zobowiązania). Duża część kredytobiorców decyduje się także na refinansowanie kredytu z powodu złej sytuacji finansowej, w tym trudności w regularnej płatności rat kredytowych. Często zdarza się tak że inne banki niż ten, w którym kredytobiorca ma kredyt, mają lepsze oferty kredytowe.

Czy warto refinansować kredyt frankowy?

Skoro wiemy czym jest refinansowanie kredytu, warto zastanowić się, czy z procedury takiej opłaca się również skorzystać kredytobiorcom frankowym? Wydaje się, że obecnie rozwiązanie takie nie ma większego sensu dla frankowiczów.

Kredytobiorcy kredytów frankowych powinni raczej zdecydować się na pozwanie banku. Obecnie ponad 95% spraw frankowych kończy się wygraną kredytobiorców frankowych. W zdecydowanej większości przypadków sądy orzekają unieważnienie kredytu. Jest to dużo bardziej opłacalne rozwiązanie niż refinansowanie kredytu, gdyż pozwala pozbyć się kredytu frankowego raz na zawsze.

Przeniesienie kredytu hipotecznego kalkulator

W celu łatwiejszego wyliczenia opłacalności refinansowania kredytu możesz skorzystać z kalkulatorów oferowanych na różnych stronach internetowych. Wprowadzając podstawowe informacje dotyczące Twojego kredytu hipotecznego otrzymasz informację, czy w Twojej sytuacji możliwa jest zmiana kredytu na lepszy i tańszy. Nie ma bowiem większego sensu przeniesienie kredytu hipotecznego do banku, który zaoferuje gorsze warunki finansowania.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Pierwsza sprawa WIBOR trafiła do TSUE

Pierwsza sprawa WIBOR trafiła do TSUE
Pierwsza sprawa WIBOR w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej ożywiła opinię publiczną w lipcu 2024 roku. Orzeczenie TSUE w sprawie WIBOR...

Mediacja z bankiem

Mediacja z bankiem
Spory finansowe dotyczące kwestii kredytowych to temat, który nieustannie wzbudza ogromne zainteresowanie. Wiele osób obawiając się czasu trwania i kosztów...

Sankcja kredytu darmowego a kredyt frankowy

Sankcja kredytu darmowego a kredyt frankowy
Od kilku już lat najwięcej postępowań sądowych przeciwko bankom dotyczy spraw kredytów frankowych. Sprawy tego rodzaju prowadzi między innymi doświadczona...