Kredyt obrotowy dla firm to szansa zasilenia budżetu firmy i jej rozwoju lub wyjścia z przejściowych kłopotów finansowych. Jak działa kredyt obrotowy dla firm i jakie warunki kredytu obrotowego dla firm trzeba spełnić?
Co to jest kredyt obrotowy dla firm?
Kredyt obrotowy dla firm to rodzaj kredytu krótkoterminowego, który udziela się przedsiębiorcom. Ma on na celu finansowanie bieżącej działalności. Mówiąc, że to kredyt krótkoterminowy należy wskazać, że zazwyczaj przyznawany jest na okres od roku do pięciu lat. Kwota kredytu ustalana jest indywidualnie z uwzględnieniem zdolności kredytowej.
Kredyt obrotowy może występować w różnych wariantach, przede wszystkim jako kredyt odnawialny W kredycie odnawialnym z kwoty udzielonego kredytu może korzystać wielokrotnie w całym okresie kredytowania. Natomiast kredyt nieodnawialny wiąże się z tym, że wypłacona część kredytu nie może już być ponownie wykorzystana, a kredyt spłaca się ratalnie zgodnie z harmonogramem. Zastanawiając się nad różnicami – kredyt obrotowy a linia kredytowa dla firm, należy wskazać, że przy kredycie obrotowym naliczanie odsetek jest od całości kwoty, zaś przy linii kredytowej odsetki naliczane są od wykorzystanej kwoty, a nie od całości.
Jakie są warunki uzyskania kredytu obrotowego?
Warunki uzyskania kredytu obrotowego mogą różnić się w zależności od banku. Niekiedy dostosowane są one do specyfiki danego przedsiębiorstwa. Z pewnością rozważając zaciągnięcie kredytu obrotowego, warto porównać dostępne oferty w kilku bankach.
Oczywiście podstawowym warunkiem uzyskania kredytu, jak w większości przypadków, jest posiadanie zdolności kredytowej. Od oceny zdolności kredytowej zależeć będzie także wysokość kredytu. Pod uwagę brana jest zatem dotychczasowa historia kredytowa przedsiębiorcy. Kredyt obrotowy dla małych firm, jak i da dużych może być realnym odciążeniem.
Na co można wykorzystać kredyt obrotowy?
Finansowanie obrotowe dla firm możesz wykorzystać m.in. na zakupy towarów i materiałów do produkcji, spłatę zadłużenia firmy. Możesz go także przeznaczyć na inne bieżące wydatki firmy, w tym regulowanie bieżących faktur czy wypłatę wynagrodzeń pracownikom. Kredyt firmowy obrotowy określany jest także jako kredyt na działalność operacyjną.
Jakie są korzyści z kredytu obrotowego dla firm?
Kredyt obrotowy dla firm wiąże się z wieloma korzyściami. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:
- Płynność finansowa firmy – kredyt może pomóc firmie w utrzymaniu płynności, co szczególnie istotne w branżach gdzie możemy wyróżnić tzw. „sezon ogórkowy”.
- Szybki dostęp do środków – cała kwota udostępniana jest na rachunku bieżącym.
- Elastyczność – odnawialne linie kredytowe dają możliwość dostępu do dodatkowych środków tylko wtedy, gdy się ich potrzebuje, wówczas odsetki naliczane są od kwoty faktycznie wykorzystanej.
- Dowolność w zagospodarowaniu – środki z kredytu można przeznaczyć na dowolny cel związany z działalnością przedsiębiorstwa.
- Ograniczenie ryzyka związanego z brakiem terminowego regulowania zobowiązań – kredyt może pomóc przetrwać okresy zmniejszonej aktywności.
- Poprawa zdolności kredytowej – jeżeli spłacasz kredyt w terminie, to poprawi Ci to Twoją historię kredytową, a zarazem wpłynie na lepszą zdolność kredytową.
Należy jednak pamiętać, że przy kredycie obrotowym pojawiają się zazwyczaj koszty takie jak prowizja banku oraz inne opłaty związane z udzieleniem kredytu. Każdorazowo decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna być dokładnie przeanalizowana. Warto także porównać oferty kilku banków, wymierając najkorzystniejszą i najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom.
Jeżeli posiadają Państwo kredyt we frankach i nie pozwaliście jeszcze banku, zapraszamy do kontaktu z podmiotem wyspecjalizowanym w sprawach tego rodzaju, jakim jest kancelaria frankowa Frejowski CHF. Kancelaria świadczy profesjonalną obsługę prawną w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Umowę unieważnioną należy traktować jak nigdy niezawartą. Bank zobowiązany będzie, w wyniku unieważnienia umowy przez sąd, do zwrotu kredytobiorcy tego co otrzymał od niego (a więc przede wszystkim rat kapitałowo-odsetkowych, ale też prowizji i wszelkich inny opłat manipulacyjnych), natomiast kredytobiorca będzie musiał zwrócić jedynie czysty kapitał.Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162