Sąd Okręgowy w Warszawie po raz pierwszy wydał wyrok frankowy w połączonych sprawach. Sąd objął postępowaniem łącznie 22 sprawy z powództwa frankowiczów. Wydanie wyroku poprzedziła jedna rozprawa, podczas której sąd przesłuchał strony.
Co istotne, celem przyśpieszenia postępowania sąd przesłuchał wyłącznie te strony, co do których wątpliwości budził ich status konsumenta w związku z zawartą umową frankową. W przypadku pozostałych umów sąd uznał status konsumenta za udowodniony dokumentami.
Pierwszy wyrok frankowy w połączonych sprawach – co to oznacza?
Sędzia orzekająca w sprawie uzasadniła, że sprawy nadawały się do połączenia ze względu na analogiczne zapisy w umowach kredytowych, zbliżoną treść i żądania pozwu, jak również bardzo podobne odpowiedzi na pozew artykułowane przez pozwany bank. Za połączeniem spraw przemawiała także ekonomika procesowa.
Wyrok w sprawach połączonych był niezwykle korzystny dla frankowiczów. Sąd uznał roszczenia wszystkich kredytobiorców i stwierdził nieważność zawartych przez nich umów. Jest to kolejny przykład dominującej, pro-konsumenckiej linii orzeczniczej sądów w sprawach frankowych.
Na czym polega połączenie spraw?
Procedura cywilna pozwala, pod pewnymi warunkami, na połączenie kilku niezależnych spraw w ramach jednego postępowania. Zgodnie z art. 219 KPC sąd może zarządzić połączenie kilku oddzielnych spraw toczących się przed nim w celu ich łącznego rozpoznania lub także rozstrzygnięcia, jeżeli są one ze sobą w związku lub mogły być objęte jednym pozwem.
Żeby sprawy formalnie mogły zostać połączone muszą zostać spełnione trzy warunki. Po pierwsze sprawy muszą nadawać się do rozpoznania przed tym samym sądem. Drugim warunkiem jest pozostawanie spraw w związku, przy czym może być to związek o charakterze prawnym. Wreszcie, po trzecie, musi istnieć faktyczna możliwość objęcia spraw jednym pozwem.
Czy połączenie spraw jest korzystne dla frankowiczów?
Wskutek połączenia spraw, otrzymują one wspólną sygnaturę i rozpoznawane są przez jednego sędziego. Co istotne zwrot kosztów procesu przysługuje odrębnie za każdą z połączonych spraw. Bezsprzecznie zaletą takiego postępowania jest ekonomika procesowa, a co za tym idzie krótszy czas oczekiwania na ostateczne rozstrzygnięcie. Łączenie spraw może więc być interesującą praktyką usprawniającą orzekanie w sprawach z powództwa frankowiczów.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162