SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Szwajcaria podnosi stopy procentowe

Data ostatniej aktualizacji:

Frankomat

Szwajcarski Bank Narodowy po raz piąty z rzędu podwyższył stopy procentowe. 22 czerwca 2023 r. stopy procentowe wzrosły o 25 punktów bazowych, do poziomu 1,75 %. Podwyższając stopy procentowe Szwajcarski Bank Narodowy walczy z inflacją. Prognozy wskazują, że nie jest to koniec cyklu podwyżek.

Podwyżka stóp procentowych – jaki wpływ na Frankowiczów?

Podwyżka stóp procentowych to złe wiadomości dla Frankowiczów. Raty kredytów we frankach szwajcarskich wzrosną. Obecnie koszty kredytu frankowe są najwyższe od jesieni 2008 roku. Frankowicze muszą liczyć się ze wzrostem rat o kilkadziesiąt złotych, lecz nie jednorazowo, ale stopniowo w okresie trzech miesięcy. Podwyżki wywołane wzrostem stóp procentowych mogą zostać złagodzone spadkiem kursu franka szwajcarskiego, który w  ostatnim czasie spada.

Inflacja – jaki ma wpływ na podwyżkę stóp procentowych?

W Szwajcarii zauważyć można wzrost cen konsumpcyjnych. Od początku 2022 roku inflacja CPI w Szwajcarii przekracza 2%, szczyt na poziomie 3,5% osiągnęła w sierpniu 2022 roku, ale jeszcze w lutym 2023 roku sięgała 3,4%. W maju inflacja wynosiła 2,2%. Jest to najmniejszy wynik od ponad roku, ale wciąż powyżej celu inflacyjnego SNB – czyli przedziału 0-2%.

W przeciwieństwie do innych głównych banków centralnych świata władze Szwajcarskiego Banku Narodowego spotykają się raz na kwartał. Prognozy Szwajcarskiego Banku Narodowego przewidują, że utrzymanie się w najbliższym czasie wysokiej inflacji. Co za tym idzie we wrześniu 2023 roku należy się spodziewać kolejnej podwyżki stóp procentowych na posiedzeniu kierownictwa Szwajcarskiego Banku Narodowego.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Umorzenie kredytu CHF a ulga mieszkaniowa

Umorzenie kredytu CHF a ulga mieszkaniowa
Zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz....

Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 2025 roku (III CZP 126/22)

Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 2025 roku (III CZP 126/22)
Uchwała Sądu Najwyższego o sygnaturze III CZP 126/22, podjęta 28 lutego 2025 roku przez skład siedmiu sędziów, dotyczyła charakteru prawnego...

Jak szybko sprawy frankowe rozpoznają sądy we Wrocławiu?

Jak szybko sprawy frankowe rozpoznają sądy we Wrocławiu?
To jak długo będzie trwać sprawa frankowa we Wrocławiu zależy od obciążenia sądu, ale też częściowo od szczęścia. Zdarza się,...