SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Błędy w umowach kredytowych a Sankcja Kredytu Darmowego

Data ostatniej aktualizacji:

Błędy w umowach kredytowych a SKD

Prawo bankowe chroni konsumentów przed nieuczciwym działaniem banków, które chcą uzyskać większy zysk i nieświadomość kredytobiorców, nie zawierają wszystkich informacji w umowach kredytowych. Nieprawidłowości w umowie zgodnie z prawem powinny zostać rozpoznane na korzyść kredytobiorców a roszczenia konsumentów uwzględnione.

Błędy w umowach kredytowych a SKD

Skorzystanie z sankcji kredytu darmowego skutkuje tym, że kredytobiorca oddaje bankowi dokładnie tę samą kwotę, którą pożyczył.

Jakie błędy mogą pojawić się w umowach kredytowych? Najczęstsze błędy w umowach kredytowych związane są z kosztami kredytu. Poniżej przykłady błędów występujących w umowach kredytowych:

  • umowa kredytowa nie została zawarta na piśmie,
  • umowa nie zawiera określenia rodzaju kredytu konsumenckiego,
  • brak informacji na temat spłaty kredytu np. harmonogramu spłat, terminu spłaty całości zobowiązania czy wysokości rat,
  • brak określenia zasad dotyczących sposobu, terminu i skutków odstąpienia od umowy,
  • brak informacji o prawie konsumenta do spłaty kredytu przed terminem oraz procedury spłaty kredytu przed terminem,
  • brak podania lub nieprawidłowe wskazanie wysokości oprocentowania,
  •  nieprecyzyjne warunki zmiany kosztów kredytu,
  •  brak podania kosztów kredytu w umowie,
  •  wliczanie kosztów do całkowitej kwoty kredytu,
  •  przekroczenie limitu kosztów poza odsetkowych,
  •  błędnie podana informacja o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO).

Postępowanie w przypadku błędu w umowie kredytowej

Jak postępować w przypadku błędów w umowie kredytowej? Jeżeli po analizie umowy kredytobiorca dostrzeże jakiekolwiek nieprawidłowości, powinien złożyć pisemne oświadczenie do banku o skorzystaniu z przysługującej mu sankcji kredytu darmowego. W oświadczeniu o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego należy konkretnie wskazać zauważone w umowie błędy.

Gdzie należy zgłosić błędy w umowie, aby otrzymać darmowy kredyt gotówkowy? W przypadku naruszenia zasad ustawy o kredycie konsumenckim przez bank pożyczkobiorca musi złożyć oświadczenie o sankcji kredytu darmowego do banku. Jeżeli bank nie uwzględni reklamacji kredytobiorca, może dochodzić swoich praw w sądzie.

Warunki sankcji kredytu darmowego

Sankcja kredytu darmowego została uregulowana w art. 45 ustawy z 12 maja 2011 roku dotyczącej kredytu konsumenckiego. Jeżeli kredytodawca naruszy określone w nim obowiązki, kredytobiorca ma prawo zwrócić kredyt bez naliczonych odsetek i innych kosztów, które normalnie byłyby wymagane przez kredytodawcę, w ustalonym w umowie terminie. Z sankcji kredytu darmowego można skorzystać jeżeli:

  • umowa kredytowa musi być zawarta po 18 grudnia 2011 r.,
  • umowa nadal jest aktywna (w trakcie spłaty kredytu) lub nie minął rok od zakończenia spłaty kredytu,
  • kwota pożyczki nie może przekroczyć 255 550 zł lub równowartości tej kwoty w innej walucie,
  • konsument musi wykazać, że kredytodawca naruszył jedno lub więcej praw wynikających z ustawy o kredycie konsumenckim.

Termin na skorzystanie z sankcji kredytu darmowego

Uprawnienie do powoływania się na sankcję kredytu darmowego wygasa z upływem roku od dnia wykonania umowy. Roczny termin na skorzystanie z sankcji kredytu darmowego rozpoczyna się najpóźniej z dniem spłaty kredytu. Innymi słowy, po upływie roku od spłaty umowy, konsument nie może już skorzystać z sankcji kredytu darmowego. W przypadku, gdy umowa została spłacona, a konsument złożył oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredyt darmowego w terminie roku od dnia jej wykonania, będzie on mógł domagać się zwrotu zapłaconych przez siebie kosztów kredytu.

Czy wszystkie błędy kwalifikują do skorzystania z SKD? Nie wszystkie błędu kwalifikują się do skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Dlatego warto skonsultować umowę kredytową z prawnikiem. Kancelaria frankowa pomaga frankowiczom, uzyskując dla nich unieważnienie kredytu frankowego. Kancelaria frankowa może pomóc w weryfikacji umowy kredytowej złotówkowej czy umowa nie posiada błędów. Zysk jaki możesz uzyskać na podważeniu umowy frankowej, oszacuje kalkulator frankowy. Z kolei korzyści z podważenia umowy kredytu w złotówkach oszacuje kalkulator WIBOR.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Pierwsza sprawa WIBOR trafiła do TSUE

Pierwsza sprawa WIBOR trafiła do TSUE
Pierwsza sprawa WIBOR w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej ożywiła opinię publiczną w lipcu 2024 roku. Orzeczenie TSUE w sprawie WIBOR...

Mediacja z bankiem

Mediacja z bankiem
Spory finansowe dotyczące kwestii kredytowych to temat, który nieustannie wzbudza ogromne zainteresowanie. Wiele osób obawiając się czasu trwania i kosztów...

Sankcja kredytu darmowego a kredyt frankowy

Sankcja kredytu darmowego a kredyt frankowy
Od kilku już lat najwięcej postępowań sądowych przeciwko bankom dotyczy spraw kredytów frankowych. Sprawy tego rodzaju prowadzi między innymi doświadczona...