20 lipca 2023 roku została ogłoszona upadłość Getin Noble Banku. Konsekwencje upadłości banku mają znaczenie dla wszystkich związanych z bankiem, zarówno tych, którzy toczą już sprawy sądowe przeciwko bankowi, jak i tych, którzy nie podważyli jeszcze swojej umowy kredytowej. Już teraz biegnie termin do zgłaszania swoich wierzytelności. Przeczytaj więcej na temat sytuacji frankowiczów w Getin Banku.
Ogłoszenie upadłości Getin Banku
Po ogłoszeniu upadłości baku zarządem jego majątkiem zajmuje się syndyk. Od dnia 20 lipca 2023 roku biegnie 30-dniowy termin na zgłoszenie wierzytelności do masy upadłościowej Getin Noble Banku. Przekroczenie tego terminu nie uniemożliwi zgłoszenia wierzytelności, lecz będzie podlegać już opłacie. Do dnia 21 sierpnia 2023 roku można to zrobić bezpłatnie (później opłata będzie wynosić 1010,49 zł). Dlatego frankowicze, którzy jeszcze nie zgłosili swoich wierzytelności, muszą działać szybko. Wierzytelności co do zasady zgłasza się za pomocą Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ).
Co ważne roszczenia mogą zgłaszać wszyscy kredytobiorcy, również Ci, którzy dotychczas nie kwestionowali swojej umowy kredytu i nie pozwali banku. Co równie istotne zgłoszenie powinno zawierać poprawne oświadczenie o dokonaniu potrącenia. Niezłożenie tego oświadczenia lub uczynienie tego w sposób nieprawidłowy może nieść za sobą negatywne konsekwencje dla kredytobiorcy, które mogą polegać nawet na konieczności zapłaty kapitału kredytu przy braku uzyskania od banku jakichkolwiek pieniędzy. Dlatego też tak ważna jest w tym zakresie profesjonalna pomoc prawna. Nie będzie bowiem kolejnych szans, a frankowicze muszą już teraz zacząć działać.
Co istotne, wskutek ogłoszenia upadłości Getinu nie można już pozwać banku do sądu, żądając zapłaty i stwierdzenie nieważności umowy kredytu. Swoje roszczenia należy zgłaszać w postępowaniu upadłościowym przed syndykiem.
Toczące się sprawy sądowe przeciwko Getin Bank
W sądach w całej Polsce toczy się obecnie wiele spraw z powództwa kredytobiorców przeciwko Getin Bank. To co dalej będzie się działo w sprawie sądowej zależeć będzie od roszczeń kredytobiorcy. Najprawdopodobniej sprawy o zapłatę będą zawieszane, natomiast sprawy o ustalenie nieważności umowy powinny toczyć się dalej. Biorąc pod uwagę, że postępowanie upadłościowe banku będzie czasochłonne to należy domniemywać, że postępowania sądowe mogą pozostawać zawieszone nawet przez kilka lat. Syndyk musi bowiem sporządzić listę wszystkich zgłoszonych wierzytelności, których z pewnością będą tysiące.
Getin Bank – czy spłacać dalej raty kredytu?
Wielu frankowiczów zastanawia się – czy po upadłości banku powinni oni dalej spłacać raty kredytu. Każdy przypadek wymaga w tej sytuacji indywidualnego rozpatrzenia. Należy bowiem przeanalizować między innymi czy spłacony już został kapitał kredytu, na jakim etapie jest ewentualna sprawa sądowa. Dlatego też warto skonsultować sprawę w pierwszej kolejności z prawnikiem, a dopiero potem rozważyć zaprzestanie dalszych spłat. Możliwe jest także złożenie wniosku o zabezpieczenie poprzez wstrzymanie spłaty rat kredytu. Istnieje bowiem realna obawa, że odzyskanie pieniędzy od banku może być niemożliwe.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162