SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Co z kredytami we frankach szwajcarskich?

Co z kredytami we frankach szwajcarskich?

Wielu Frankowiczów zastanawia się co z kredytami frankowymi 2023? Otóż w 2023 roku raty kredytów frankowych wciąż będą rosnąć, a to z uwagi na wzrost kursu franka szwajcarskiego oraz stóp procentowych. Z uwagi na zbyt wysoką inflację, szwajcarski bank narodowy  reaguje podwyższaniem stóp procentowych. W związku z czym coraz więcej Frankowiczów zastanawia się jak uwolnić się od kredytu frankowego. Jednym z rozwiązań jest przewalutowanie kredytu we frankach na złotówki.

Sprawdź również: KALKULATOR FRANKOWY

Czy przewalutować kredyt we frankach 2023?

Przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich polega na tym, że w umowie kredytu zmianie ulega waluta z franka szwajcarskiego na złoty polski. W celu określenia dokładnej kwoty kredytu oraz poszczególnych rat w przypadku przewalutowanie można skorzystać z kalkulatora. Przewalutowanie kredytu we frankach kalkulator pozwoli porównać czy rozwiązanie to jest korzystne dla Frankowicza.  

W celu przewalutowania kredytu należy złożyć wniosek do banku. O nowych warunkach spłaty zobowiązania, które następnie zamieszczane są w aneksie do umowy kredytu, decyduje bank. Podkreślić należy, że przewalutowanie kredytu frankowego jest jednoznaczne z uznaniem długu, a w konsekwencji uniemożliwieniem złożenia pozwu przeciwko bankowi w przyszłości. Dodatkowo przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich w 2023 roku wiąże się z ryzykiem oparcia kredytu o wskaźnik WIBOR, który obecnie również jest na wysokim poziomie.

Przewalutowanie kredytu frankowego na złotówki następuje po kursie franka szwajcarskiego z dnia przewalutowania. Mając na uwadze wysoki kurs franka szwajcarskiego, działanie takie jest niekorzystne dla kredytobiorcy. Przewalutowanie kredytu wiąże się również z innymi dodatkowymi kosztami, takimi jak: prowizja za przewalutowanie w wysokości 0,5% – 1,5% salda zadłużenia, opłata za sporządzenie aneksu do umowy kredytu. 

Co się dzieje z frankiem szwajcarskim?

15 stycznia 2015 roku kurs franka szwajcarskiego mocno wzrósł z kwoty 3,50 zł do kwoty 5,19 zł, jednak pod koniec dnia jego cena spadła do 4,31 zł. Wysoki kurs franka szwajcarskiego utrzymuje się do dziś. Dla Frankowiczów oznacza to rosnące raty kredytu.

Również banki stale obserwują kurs franka szwajcarskiego. Większość spraw sądowych dotyczących umów kredytu we frankach szwajcarskich kończy się wygraną kredytobiorcy. W związku z unieważnieniem umowy kredytu bank zobowiązany jest oddać pieniądze Frankowiczom, często po znacznie wyższym kursie niż wcześniej.

Jakie są prognozy na kurs franka na 2023 rok?

Prognozy na kurs franka w 2023 rok nie są optymistyczne dla Frankowiczów. Na kursy walut wpływają różne wydarzenia ze świata. Wybuch wojny na Ukrainie spowodował, że frank szwajcarski był droższy od euro.

W obecnej sytuacji mamy do czynienia z kryzysem energetyczny, wysoką inflacją, trwającym konfliktem zbrojnym na Ukrainie, systematycznymi podwyżkami stóp procentowych przez narodowy bank szwajcarski. Jest więc wielce prawdopodobne, że w 2023 roku kurs franka szwajcarskiego może przekroczyć granicę 5,00 zł.

Kredyt we frankach – ile do spłaty

W celu zweryfikowania ile do spłaty pozostało kredytu frankowego należy skorzystać ze swojej bankowości elektronicznej bądź też udać się do najbliższego oddziału swojego banku. Następnie w celu wyliczenia wcześniejszej spłaty kredytu lub przewalutowania można skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów, w szczególności z kalkulatora dostępnego na stronie Kancelarii. Podkreślić należy, że wcześniejsza spłata kredytu we frankach szwajcarskich może być opłacalna w sytuacji, kiedy kurs waluty znacząco spadnie. 

Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski
Posiadasz kredyt frankowy? Mieszkasz lub zawarłeś kredyt w Gorzowie Wielkopolskim i interesuje Cię profesjonalna pomoc dla frankowiczów ? Jeśli tak,...

Pomoc frankowiczom Puławy

Pomoc frankowiczom Puławy
Pomoc na jaką mogą liczyć frankowicze zamieszkujący Puławy oraz okolice może polegać na odfrankowieniu kredytu lub też jego unieważnieniu. Odfrankowienie,...

Kancelarie frankowe opinie

Kancelarie frankowe opinie
Na rynku usług prawnych istnieje już wiele wyspecjalizowanych kancelarii, które oferują usługi z zakresu prowadzenia procesów związanych z umowami kredytu...