Co z kredytami we frankach szwajcarskich?

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
sprawy frankowe

Spis treści:

Wielu Frankowiczów zastanawia się co z kredytami frankowymi 2023? Otóż w 2023 roku raty kredytów frankowych wciąż będą rosnąć, a to z uwagi na wzrost kursu franka szwajcarskiego oraz stóp procentowych. Z uwagi na zbyt wysoką inflację, szwajcarski bank narodowy  reaguje podwyższaniem stóp procentowych. W związku z czym coraz więcej Frankowiczów zastanawia się jak uwolnić się od kredytu frankowego. Jednym z rozwiązań jest przewalutowanie kredytu we frankach na złotówki.

Sprawdź również: KALKULATOR FRANKOWY

Czy przewalutować kredyt we frankach 2023?

Przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich polega na tym, że w umowie kredytu zmianie ulega waluta z franka szwajcarskiego na złoty polski. W celu określenia dokładnej kwoty kredytu oraz poszczególnych rat w przypadku przewalutowanie można skorzystać z kalkulatora. Przewalutowanie kredytu we frankach kalkulator pozwoli porównać czy rozwiązanie to jest korzystne dla Frankowicza.  

W celu przewalutowania kredytu należy złożyć wniosek do banku. O nowych warunkach spłaty zobowiązania, które następnie zamieszczane są w aneksie do umowy kredytu, decyduje bank. Podkreślić należy, że przewalutowanie kredytu frankowego jest jednoznaczne z uznaniem długu, a w konsekwencji uniemożliwieniem złożenia pozwu przeciwko bankowi w przyszłości. Dodatkowo przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich w 2023 roku wiąże się z ryzykiem oparcia kredytu o wskaźnik WIBOR, który obecnie również jest na wysokim poziomie.

Przewalutowanie kredytu frankowego na złotówki następuje po kursie franka szwajcarskiego z dnia przewalutowania. Mając na uwadze wysoki kurs franka szwajcarskiego, działanie takie jest niekorzystne dla kredytobiorcy. Przewalutowanie kredytu wiąże się również z innymi dodatkowymi kosztami, takimi jak: prowizja za przewalutowanie w wysokości 0,5% – 1,5% salda zadłużenia, opłata za sporządzenie aneksu do umowy kredytu. 

Co się dzieje z frankiem szwajcarskim?

15 stycznia 2015 roku kurs franka szwajcarskiego mocno wzrósł z kwoty 3,50 zł do kwoty 5,19 zł, jednak pod koniec dnia jego cena spadła do 4,31 zł. Wysoki kurs franka szwajcarskiego utrzymuje się do dziś. Dla Frankowiczów oznacza to rosnące raty kredytu.

Również banki stale obserwują kurs franka szwajcarskiego. Większość spraw sądowych dotyczących umów kredytu we frankach szwajcarskich kończy się wygraną kredytobiorcy. W związku z unieważnieniem umowy kredytu bank zobowiązany jest oddać pieniądze Frankowiczom, często po znacznie wyższym kursie niż wcześniej.

Jakie są prognozy na kurs franka na 2023 rok?

Prognozy na kurs franka w 2023 rok nie są optymistyczne dla Frankowiczów. Na kursy walut wpływają różne wydarzenia ze świata. Wybuch wojny na Ukrainie spowodował, że frank szwajcarski był droższy od euro.

W obecnej sytuacji mamy do czynienia z kryzysem energetyczny, wysoką inflacją, trwającym konfliktem zbrojnym na Ukrainie, systematycznymi podwyżkami stóp procentowych przez narodowy bank szwajcarski. Jest więc wielce prawdopodobne, że w 2023 roku kurs franka szwajcarskiego może przekroczyć granicę 5,00 zł.

Kredyt we frankach – ile do spłaty

W celu zweryfikowania ile do spłaty pozostało kredytu frankowego należy skorzystać ze swojej bankowości elektronicznej bądź też udać się do najbliższego oddziału swojego banku. Następnie w celu wyliczenia wcześniejszej spłaty kredytu lub przewalutowania można skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów, w szczególności z kalkulatora dostępnego na stronie Kancelarii. Podkreślić należy, że wcześniejsza spłata kredytu we frankach szwajcarskich może być opłacalna w sytuacji, kiedy kurs waluty znacząco spadnie. 

Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 25 lutego 2023
Ostatnia aktualizacja: 25 lutego 2023

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF