SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyt we frankach – jakie masz prawa i możliwości w sprawie umowy kredytu frankowego?

Data ostatniej aktualizacji:

Co z kredytami we frankach szwajcarskich?

Wielu Frankowiczów zastanawia się co z kredytami frankowymi 2023? Otóż w 2023 roku raty kredytów frankowych wciąż będą rosnąć, a to z uwagi na wzrost kursu franka szwajcarskiego oraz stóp procentowych. Z uwagi na zbyt wysoką inflację, szwajcarski bank narodowy  reaguje podwyższaniem stóp procentowych. W związku z czym coraz więcej Frankowiczów zastanawia się jak uwolnić się od kredytu frankowego. Jednym z rozwiązań jest przewalutowanie kredytu we frankach na złotówki.

Sprawdź również: Unieważnienie kredytu

Poznaj swoje prawa – ugoda z bankiem

Orzecznictwo sądów w sprawach frankowych już od kilku lat jest jednoznacznie korzystne dla kredytobiorców frankowych. Większość spraw kończy się uwzględnieniem powództwa o unieważnienie umowy. Mimo tego część z kredytobiorców decyduje się skorzystać z coraz bogatszej oferty ugód frankowych.

Zawarcie ugody z bankiem przez frankowiczów jest opłacalne z punktu widzenia oszczędności czasu. Postępowanie w sądzie często zajmuje 2-3 lata, czasem zdarza się, że jest to jeszcze dłuższy okres czasu. Na tym tle podpisanie ugody trwa bardzo krótko – cały proces może zamknąć się w terminie do kilku miesięcy.

Postępowanie ugodowe nie wiąże się również z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat, wymaganych co do zasady w toku postępowania sądowego. Innym słowy zawarcie przez frankowicza ugody z bankiem jest zwyczajnie tańsze.

Poznaj swoje prawa – pozwanie banku

Pod pewnymi względami zawarcie ugody z bankiem może wydawać się interesujące i opłacalne. Z reguły nie jest to najkorzystniejsza z możliwych opcji. Warto bowiem pamiętać, że porozumienie z instytucją finansową zmierzające do zawarcia ugody z bankiem jest z reguły mniej opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Podpisując ugodę z bankiem kredytobiorca nie zyska tyle, co przy przewalutowaniu kredytu CHF lub unieważnieniu umowy frankowej.

Najbardziej korzystnym jest więc pozwanie banku o unieważnienie umowy frankowej lub przewalutowanie kredytu CHF. Największy odsetek kredytobiorców decyduje się na takie właśnie działanie. Obecnie ok. 95-97% spraw kończy się uwzględnieniem pozwu frankowego.

Poznaj swoje prawa – przewalutowanie kredytu CHF

Przewalutowanie kredytu CHF polega na tym, że w umowie kredytu zmianie ulega waluta z franka szwajcarskiego na złoty polski. W celu określenia dokładnej kwoty kredytu oraz poszczególnych rat w przypadku przewalutowanie można skorzystać z kalkulatora. Przewalutowanie kredytu we frankach kalkulator pozwoli porównać czy rozwiązanie to jest korzystne dla Frankowicza.  

W celu przewalutowania kredytu należy złożyć wniosek do banku. O nowych warunkach spłaty zobowiązania, które następnie zamieszczane są w aneksie do umowy kredytu, decyduje bank. Podkreślić należy, że przewalutowanie kredytu frankowego jest jednoznaczne z uznaniem długu, a w konsekwencji uniemożliwieniem złożenia pozwu przeciwko bankowi w przyszłości. Dodatkowo przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich w 2023 roku wiąże się z ryzykiem oparcia kredytu o wskaźnik WIBOR, który obecnie również jest na wysokim poziomie.

Przewalutowanie kredytu frankowego na złotówki następuje po kursie franka szwajcarskiego z dnia przewalutowania. Mając na uwadze wysoki kurs franka szwajcarskiego, działanie takie jest niekorzystne dla kredytobiorcy. Przewalutowanie kredytu wiąże się również z innymi dodatkowymi kosztami, takimi jak: prowizja za przewalutowanie w wysokości 0,5% – 1,5% salda zadłużenia, opłata za sporządzenie aneksu do umowy kredytu. 

Kancelaria Frejowski – dlaczego warto zdecydować się na współpracę z kancelarią?

Zespół specjalistów z kancelarii Frejowski CHF świadczy pomoc prawną dla kredytobiorców frankowych z całej Polski. Nasza kancelaria to zespół doświadczonych w sporach z bankami adwokatów i radców prawnych. Prawnicy współpracujący z naszą kancelarią wspomogą kredytobiorców frankowych w sporach sądowych z bankami. W efekcie naszej pracy kredytobiorcy będą mieli realną szansę na wygranie sprawy z bankiem i poprawę swojej sytuacji ekonomicznej.

Kancelaria Frejowski CHF oferuje bezpłatną analizę dokumentacji kredytowej. Dzięki temu kredytobiorca będzie mógł dowiedzieć się jakiego rodzaju klauzule niedozwolone zostały zawarte w jego umowie oraz zorientować się jakiej wysokości roszczenie od banku mu przysługuje. Kancelaria Frejowski CHF świadczy również kompleksową obsługę prawną w sporach sądowych dotyczących kredytów frankowych.

Kredyt we frankach – ile zostało do spłaty?

W celu zweryfikowania ile pozostało do spłaty kredytu frankowego należy skorzystać ze swojej bankowości elektronicznej bądź też udać się do najbliższego oddziału swojego banku. Następnie w celu wyliczenia wcześniejszej spłaty kredytu lub przewalutowania można skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów frankowych.

Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo
Wielu kredytobiorców posiadających kredyty frankowe Praga Bemowo szuka pomocy frankowiczom na forum. W celu uzyskania skutecznej i kompleksowej pomocy frankowicz...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?
Na rynku funkcjonuje całkiem sporo podmiotów, w tym niekoniecznie kancelarii, które zajmują się tematem kredytów frankowych. Jak wybrać dobrze? I...

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć
Najwięcej spraw frankowych toczy się przed sądami w Warszawie. Dzisiaj przedstawię najważniejsze informacje o warszawskich sądach. Jakie są rodzaje sądów...