Wyrok TSUE z dnia 15 czerwca 2023 r. wydany w sprawie o sygn. C-287/22 dotyczył kwestii zabezpieczeń roszczeń kredytobiorców w postępowaniach przeciwko bankom. Do czasu wydania wyroku TSUE sądy miały dość rozbieżną linię orzeczniczą dotyczącą udzielania zabezpieczeń na czas trwania postępowania frankowego.
W uzasadnieniu wyroku C-287/22 TSUE wskazał, że sądy nie mogą odmówić zabezpieczenia roszczenia kredytobiorcy, jeżeli „takie zabezpieczenie jest konieczne dla przyszłego orzeczenia”. Tym samym TSUE jednoznacznie opowiedział się po stronie kredytobiorców frankowych również i w tej sprawie.
Wiele osób zastanawiało się, w jaki sposób wyrok TSUE wpłynie na linię orzeczniczą sądów w Polsce. Przypomnieć należy, że co do zasady polskie sądy nie są związane orzeczeniami TSUE. Jednocześnie dotychczasowa praktyka wskazywała na to, że krajowe sądy bardzo chętnie posiłkują się orzecznictwem TSUE w sprawach frankowych.
Zabezpieczanie roszczeń frankowych przez sądy po wyroku TSUE
Dwa miesiące po wydaniu przez TSUE wyroku C-287/22 możemy mówić o pierwszych skutkach czerwcowego orzeczenia. Po pierwsze zwiększyła się liczba wniosków o udzielnie zabezpieczenia, kierowanych przez kredytobiorców. Obecnie składane są one niemal w każdej sprawie.
Po drugie zmianie uległo również podejście sądów do udzielania zabezpieczenia roszczeniom frankowym. Wnioski o zabezpieczenie coraz częściej pozytywnie rozpoznają też sędziowie, którzy wcześniej odmawiali stosowania tej instytucji względem spraw z powództwa kredytobiorców frankowych.
Na czym polega zabezpieczenie roszczenia frankowego?
Zabezpieczenie jest instytucją prawa cywilnego uregulowaną w przepisach KPC. Zgodnie z art. 730 § 1 KPC w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia.
W sprawach frankowych zabezpieczeń roszczeń kredytobiorcy sprowadza się do zwolnienia kredytobiorcy z obowiązku uiszczania rat kredytu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne, gdyż kredytobiorca do momentu rozstrzygnięcia o nieważności umowy kredytu frankowego nie musi łożyć dodatkowych środków na rzecz banku.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162