SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Pozew frankowy do sądu miejsca zamieszkania kredytobiorcy

Ulga odsetkowa a unieważnienie kredytu

Część z frankowiczów chcących pozwać bank zastanawia się który sąd będzie rozstrzygał ich sprawę. O ile wcześniej frankowicz miał w tym zakresie pewną możliwość wyboru, od 15 kwietnia 2023 roku tego wyboru już nie ma. Sprawę frankową będzie rozpoznawał sąd, w okręgu którego miejsce zamieszkania ma kredytobiorca.

Wcześniej pozew frankowy można było skierować albo do sądu właściwego ze względu na siedzibę banku albo też ze względu na miejsce zamieszkania kredytobiorcy. Nowelizacja procedury cywilnej sprawiła, że właściwym sądem do złożenia pozwu będzie wyłącznie sąd miejsca zamieszkania kredytobiorcy. Rozwiązanie to zostało wprowadzone na okres pięciu lat.

Jaki jest cel tej zmiany?

Zmiana ta ma służyć przede wszystkim odciążeniu Sądu Okręgowego w Warszawie, do którego trafiało najwięcej spraw frankowych. Siedziby większości banków znajdują się bowiem na terenie Warszawy. W Sądzie Okręgowym w Warszawie w 2021 r. powstał nawet tzw. wydział frankowy, który zajmuje się jedynie sprawami frankowiczów. Do wydziału frankowego co miesiąc wpływało ponad 2.000 nowych spraw. Zatem można sobie wyobrazić jak dużo pracy mają sędziowie orzekający w tym wydziale. Nic też dziwnego, że często na rozprawę trzeba czekać nawet dwa lata. Biorąc jednak pod uwagę korzystną linię orzeczniczą wydziału frankowego i doświadczenie orzekających tam sędziów wielu kredytobiorców z całej Polski decydowało się na złożenie pozwu właśnie do stolicy. Tym bardziej, że wydział frankowy chętnie udziela zabezpieczeń w postaci wstrzymania płatności rat kredytu na czas trwania postepowania sądowego.

Czy wprowadzona zmiana coś przyśpieszy?

Być może – zdecydowanie wpływ nowych pozwów będzie mniejszy. Jednak nadal spraw toczących się w Sądzie Okręgowym w Warszawie jest bardzo dużo. Co więcej, na szybkość postępowania ma wpływ także aspekt administracyjno– biurowy. Brak jest wystarczającej liczby pracowników, do obsługi tak wielu spraw.

Wskazać należy, że nie należy obawiać się złożenia pozwu frankowego do sądu. Niezależnie od tego, który sąd będzie rozstrzygał naszą sprawę, to obecnie istnieje bardzo szerokie orzecznictwo różnych sądów korzystne dla frankowiczów. Co więcej, czas rozstrzygnięcia sprawy sądowej w sądach poza Warszawą jest zazwyczaj krótszy. Zatem frankowicz może szybciej pozbyć się toksycznego kredytu. Warto powierzyć sprawę frankową wyspecjalizowanej kancelarii prawnej, która zna taktyki banków i na bieżąco pozostaje ze wszelkimi zmianami i nowym orzecznictwem.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski
Posiadasz kredyt frankowy? Mieszkasz lub zawarłeś kredyt w Gorzowie Wielkopolskim i interesuje Cię profesjonalna pomoc dla frankowiczów ? Jeśli tak,...

Pomoc frankowiczom Puławy

Pomoc frankowiczom Puławy
Pomoc na jaką mogą liczyć frankowicze zamieszkujący Puławy oraz okolice może polegać na odfrankowieniu kredytu lub też jego unieważnieniu. Odfrankowienie,...

Kancelarie frankowe opinie

Kancelarie frankowe opinie
Na rynku usług prawnych istnieje już wiele wyspecjalizowanych kancelarii, które oferują usługi z zakresu prowadzenia procesów związanych z umowami kredytu...