Sprawy frankowe w ostatnich latach zyskały na popularności. W dalszym ciągu każdego dnia do sądów w całym kraju wpływa znaczna ilość pozwów kredytobiorców frankowych, z których większość dotyczy unieważnienia umowy kredytu frankowego. Nie jest to żadnym zaskoczeniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę korzystną dla frankowiczów linię orzeczniczą. Jak takie zainteresowanie sprawami frankowymi wpływa na obciążenie sądów rozpoznających pozwy frankowe?
Nie ulega wątpliwości, że sądy mocno odczuły wzmożone zainteresowanie kredytobiorców składaniem pozwów frankowych. Obciążenie poszczególnych sądów zależy od kilku czynników, z których najistotniejszym jest liczba spraw wpływających do danego wydziału. Najbardziej obciążanym sądem w Polsce jest obecnie Sąd Okręgowy w Warszawie, a konkretnie wydział frankowy. Według dostępnych danych na koniec roku 2022 w sądzie tym toczyło się ponad 26 000 postępowań frankowych, a na jednego referenta przypadało ponad 1 600 spraw frankowych.
Właściwość miejscowa w sprawie frankowej – zmiana przepisów
Odkąd w 2021 r. utworzony został w Sądzie Okręgowym w Warszawie wydział frankowy cieszył się on bardzo dużą popularnością wśród pozywających banki kredytobiorców. Wydział ten uznawany był za najbardziej wyspecjalizowany oraz najprzychylniejszy kredytobiorcom spośród wszystkich polskich sądów. Z tej też przyczyny był on najbardziej obciążonym wydziałem w kraju, co wpływało na znaczące wydłużenie się czasu rozpoznawania poszczególnych postępowań.
Celem bardziej równomiernego rozłożenia ciężaru wpływu spraw do sądów wiosną 2023 r. wprowadzona została istotna nowelizacja procedury cywilnej. Od momentu jej wejścia w życie przez 5 kolejnych lat pozwy frankowe rozpoznawane mają być wyłącznie przed sąd, w którego okręgu mieszka powód (kredytobiorca). Nowelizacja ta powinna wpłynąć na zmniejszenie obciążenia warszawskich sądów i przyspieszenie rozpoznania spraw frankowych.
Sprawa frankowa – ile trwa jej rozpoznanie?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile obecnie trwa rozpoznanie sprawy frankowej. Zależy to w dużej mierze od stopnia skomplikowania sprawy oraz obciążenia sądu rozstrzygającego w postępowaniu frankowym. Przykładowo w najbardziej obciążonym wydziale frankowy Sądu Okręgowego w Warszawie na wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy czeka się obecnie około 2 lat. Uśredniając jednak wskazać można, że przeciętny okres rozpoznania sprawy frankowej w I instancji to obecnie ok. 2 lat, na postępowanie apelacyjne należy doliczyć kolejny 1-1,5 roku.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162