SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Obciążenie sądów sprawami frankowymi

Sprawy frankowe w ostatnich latach zyskały na popularności. W dalszym ciągu każdego dnia do sądów w całym kraju wpływa znaczna ilość pozwów kredytobiorców frankowych, z których większość dotyczy unieważnienia umowy kredytu frankowego. Nie jest to żadnym zaskoczeniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę korzystną dla frankowiczów linię orzeczniczą. Jak takie zainteresowanie sprawami frankowymi wpływa na obciążenie sądów rozpoznających pozwy frankowe?

Nie ulega wątpliwości, że sądy mocno odczuły wzmożone zainteresowanie kredytobiorców składaniem pozwów frankowych. Obciążenie poszczególnych sądów zależy od kilku czynników, z których najistotniejszym jest liczba spraw wpływających do danego wydziału. Najbardziej obciążanym sądem w Polsce jest obecnie Sąd Okręgowy w Warszawie, a konkretnie wydział frankowy. Według dostępnych danych na koniec roku 2022 w sądzie tym toczyło się ponad 26 000 postępowań frankowych, a na jednego referenta przypadało ponad 1 600 spraw frankowych.

Właściwość miejscowa w sprawie frankowej – zmiana przepisów

Odkąd w 2021 r. utworzony został w Sądzie Okręgowym w Warszawie wydział frankowy cieszył się on bardzo dużą popularnością wśród pozywających banki kredytobiorców. Wydział ten uznawany był za najbardziej wyspecjalizowany oraz najprzychylniejszy kredytobiorcom spośród wszystkich polskich sądów. Z tej też przyczyny był on najbardziej obciążonym wydziałem w kraju, co wpływało na znaczące wydłużenie się czasu rozpoznawania poszczególnych postępowań.

Celem bardziej równomiernego rozłożenia ciężaru wpływu spraw do sądów wiosną 2023 r. wprowadzona została istotna nowelizacja procedury cywilnej. Od momentu jej wejścia w życie przez 5 kolejnych lat pozwy frankowe rozpoznawane mają być wyłącznie przed sąd, w którego okręgu mieszka powód (kredytobiorca). Nowelizacja ta powinna wpłynąć na zmniejszenie obciążenia warszawskich sądów i przyspieszenie rozpoznania spraw frankowych.

Sprawa frankowa – ile trwa jej rozpoznanie?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile obecnie trwa rozpoznanie sprawy frankowej. Zależy to w dużej mierze od stopnia skomplikowania sprawy oraz obciążenia sądu rozstrzygającego w postępowaniu frankowym. Przykładowo w najbardziej obciążonym wydziale frankowy Sądu Okręgowego w Warszawie na wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy czeka się obecnie około 2 lat. Uśredniając jednak wskazać można, że przeciętny okres rozpoznania sprawy frankowej w I instancji to obecnie ok. 2 lat, na postępowanie apelacyjne należy doliczyć kolejny 1-1,5 roku.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski
Posiadasz kredyt frankowy? Mieszkasz lub zawarłeś kredyt w Gorzowie Wielkopolskim i interesuje Cię profesjonalna pomoc dla frankowiczów ? Jeśli tak,...

Pomoc frankowiczom Puławy

Pomoc frankowiczom Puławy
Pomoc na jaką mogą liczyć frankowicze zamieszkujący Puławy oraz okolice może polegać na odfrankowieniu kredytu lub też jego unieważnieniu. Odfrankowienie,...

Kancelarie frankowe opinie

Kancelarie frankowe opinie
Na rynku usług prawnych istnieje już wiele wyspecjalizowanych kancelarii, które oferują usługi z zakresu prowadzenia procesów związanych z umowami kredytu...