SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Pozew kredyt we frankach

Pozew kredyt we frankach

Od kilku lat coraz więcej osób decyduje się złożyć pozew o kredyt we frankach. Zdecydowana większość wyroków sądowych sprzyja kredytobiorcom, których umowy kredytowe, w wyniku wniesienia pozwu o kredyt we frankach, zostają unieważnione, ewentualnie denominowane.

Nim jednak w sprawie frankowej  zapadnie wyrok, kredytobiorca musi liczyć się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów związanych zarówno z pomocą profesjonalnego pełnomocnika, jak również z obowiązkowymi opłatami sądowymi. Warto więc przed wniesieniem pozwu o kredyt we frankach zorientować się ile kosztuje prawnik w sprawie frankowej i ile kosztuje wniesienie pozwu frankowego do sądu.

Sprawdź również: KALKULATOR FRANKOWY

Ile kosztuje prawnik w sprawie frankowej?

Odpowiedź na pytanie ile kosztuje prawnik w sprawie frankowej jest zależna od kilku czynników. W standardowym modelu prowadzenia sprawy frankowej, pierwszym kosztem jest ryczałtowe wynagrodzenie za prowadzenie sprawy o unieważnienie kredytu. Kolejnym typowym kosztem prawnika w sprawie frankowej jest wynagrodzenie za każdorazowy udział prawnika na rozprawie w sprawie frankowej.

Często do kosztów prowadzenia sprawy frankowej zalicza się również tzw. wynagrodzenie success fee. Wynagrodzenie success fee w sprawie frankowej to tzw. premia od sukcesu. Innymi słowy jest to wynagrodzenie określone jako procent od uzyskanej dla kredytobiorcy w postępowania frankowym kwoty, które to wynagrodzenie przypada kancelarii frankowej. W sprawach frankowych success fee jest popularnym składnikiem wynagrodzenia kancelarii.

Opisane wyżej składniki wynagrodzenia w sprawie frankowej stanowią najczęściej stosowany na rynku kancelarii frankowych model wynagrodzenia. Każdorazowo jednak kwestie wynagrodzenia za prowadzenie sprawy frankowej stanowią przedmiot negocjacji kancelarii frankowej i klienta, stąd też warunki te mogą się różnić w zależności od ustaleń dla konkretnej sprawy. Chcąc w pełni odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje prowadzenie sprawy frankowej, warto więc zgłosić się do wybranej kancelarii z prośbą o wstępną analizę sprawy i przedstawienie oferty współpracy.

Pozew frankowy ile kosztuje?

Poza kosztami wynagrodzenia kancelarii w sprawie frankowej, kredytobiorca musi liczyć się z dodatkowymi wydatkami związanymi z opłatami za wniesienie sprawy frankowej do sądu i jej procedowanie. Odpowiadając sobie na pytanie ile kosztuje pozew w sprawie frankowej, kredytobiorca musi więc wziąć pod uwagę również tzw. koszty procesu oraz koszty dodatkowe m.in. koszty wydania zaświadczenia przez bank.

Zaświadczenie z banku o wysokości dokonanych spłat przez cały okres trwania umowy jest dokumentem, na podstawie którego będzie można ocenić wartość potencjalnego roszczenia z tytułu unieważnienia umowy kredytu frankowego. Zaświadczenie to może być wydane jedynie przez bank udzielający kredytu, a jego koszt wynosi ok. 100,00 – 300,00 zł. 

Nieco większy wydatek stanowi opłata od pozwu, która w sprawach frankowych z roszczeniem powyżej 20 000,00 zł jest stała i wynosi 1 000,00 zł, co wprost reguluje art. 13a ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. W tym zakresie ustawodawca poszedł kredytobiorcom na rękę i odstąpił od ogólnej zasady wyrażonej w art. 13 wspomnianej ustawy, która wymaga w sprawach powyżej 20 000,00 zł opłaty w wysokości 5% dochodzonego roszczenia. Zabieg taki z pewnością ułatwił i znacząco obniżył koszty dochodzenia roszczeń z umów kredytów.

W sprawach frankowych z reguły powoływany jest biegły celem sporządzenia opinii. W wypadku powołania biegłego trzeba liczyć się z dodatkowym wydatkiem – kosztem wniesienia zaliczki na biegłego, której wysokość jest zróżnicowana i z reguły waha się w przedziale między kilkaset, a 1 000,00 – 3 000,00 zł.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski
Posiadasz kredyt frankowy? Mieszkasz lub zawarłeś kredyt w Gorzowie Wielkopolskim i interesuje Cię profesjonalna pomoc dla frankowiczów ? Jeśli tak,...

Pomoc frankowiczom Puławy

Pomoc frankowiczom Puławy
Pomoc na jaką mogą liczyć frankowicze zamieszkujący Puławy oraz okolice może polegać na odfrankowieniu kredytu lub też jego unieważnieniu. Odfrankowienie,...

Kancelarie frankowe opinie

Kancelarie frankowe opinie
Na rynku usług prawnych istnieje już wiele wyspecjalizowanych kancelarii, które oferują usługi z zakresu prowadzenia procesów związanych z umowami kredytu...