Pozew kredyt we frankach

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
pozwy banków przeciwko frankowiczom

Spis treści:

Od kilku lat coraz więcej osób decyduje się złożyć pozew o kredyt we frankach. Zdecydowana większość wyroków sądowych sprzyja kredytobiorcom, których umowy kredytowe, w wyniku wniesienia pozwu o kredyt we frankach, zostają unieważnione, ewentualnie denominowane.

Nim jednak w sprawie frankowej  zapadnie wyrok, kredytobiorca musi liczyć się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów związanych zarówno z pomocą profesjonalnego pełnomocnika, jak również z obowiązkowymi opłatami sądowymi. Warto więc przed wniesieniem pozwu o kredyt we frankach zorientować się ile kosztuje prawnik w sprawie frankowej i ile kosztuje wniesienie pozwu frankowego do sądu.

Sprawdź również: KALKULATOR FRANKOWY

Ile kosztuje prawnik w sprawie frankowej?

Odpowiedź na pytanie ile kosztuje prawnik w sprawie frankowej jest zależna od kilku czynników. W standardowym modelu prowadzenia sprawy frankowej, pierwszym kosztem jest ryczałtowe wynagrodzenie za prowadzenie sprawy o unieważnienie kredytu. Kolejnym typowym kosztem prawnika w sprawie frankowej jest wynagrodzenie za każdorazowy udział prawnika na rozprawie w sprawie frankowej.

Często do kosztów prowadzenia sprawy frankowej zalicza się również tzw. wynagrodzenie success fee. Wynagrodzenie success fee w sprawie frankowej to tzw. premia od sukcesu. Innymi słowy jest to wynagrodzenie określone jako procent od uzyskanej dla kredytobiorcy w postępowania frankowym kwoty, które to wynagrodzenie przypada kancelarii frankowej. W sprawach frankowych success fee jest popularnym składnikiem wynagrodzenia kancelarii.

Opisane wyżej składniki wynagrodzenia w sprawie frankowej stanowią najczęściej stosowany na rynku kancelarii frankowych model wynagrodzenia. Każdorazowo jednak kwestie wynagrodzenia za prowadzenie sprawy frankowej stanowią przedmiot negocjacji kancelarii frankowej i klienta, stąd też warunki te mogą się różnić w zależności od ustaleń dla konkretnej sprawy. Chcąc w pełni odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje prowadzenie sprawy frankowej, warto więc zgłosić się do wybranej kancelarii z prośbą o wstępną analizę sprawy i przedstawienie oferty współpracy.

Pozew frankowy ile kosztuje?

Poza kosztami wynagrodzenia kancelarii w sprawie frankowej, kredytobiorca musi liczyć się z dodatkowymi wydatkami związanymi z opłatami za wniesienie sprawy frankowej do sądu i jej procedowanie. Odpowiadając sobie na pytanie ile kosztuje pozew w sprawie frankowej, kredytobiorca musi więc wziąć pod uwagę również tzw. koszty procesu oraz koszty dodatkowe m.in. koszty wydania zaświadczenia przez bank.

Zaświadczenie z banku o wysokości dokonanych spłat przez cały okres trwania umowy jest dokumentem, na podstawie którego będzie można ocenić wartość potencjalnego roszczenia z tytułu unieważnienia umowy kredytu frankowego. Zaświadczenie to może być wydane jedynie przez bank udzielający kredytu, a jego koszt wynosi ok. 100,00 – 300,00 zł. 

Nieco większy wydatek stanowi opłata od pozwu, która w sprawach frankowych z roszczeniem powyżej 20 000,00 zł jest stała i wynosi 1 000,00 zł, co wprost reguluje art. 13a ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. W tym zakresie ustawodawca poszedł kredytobiorcom na rękę i odstąpił od ogólnej zasady wyrażonej w art. 13 wspomnianej ustawy, która wymaga w sprawach powyżej 20 000,00 zł opłaty w wysokości 5% dochodzonego roszczenia. Zabieg taki z pewnością ułatwił i znacząco obniżył koszty dochodzenia roszczeń z umów kredytów.

W sprawach frankowych z reguły powoływany jest biegły celem sporządzenia opinii. W wypadku powołania biegłego trzeba liczyć się z dodatkowym wydatkiem – kosztem wniesienia zaliczki na biegłego, której wysokość jest zróżnicowana i z reguły waha się w przedziale między kilkaset, a 1 000,00 – 3 000,00 zł.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 25 lutego 2023
Ostatnia aktualizacja: 25 lutego 2023

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF