SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Pozew zbiorowy WIBOR – wszystko co musisz wiedzieć

Data ostatniej aktualizacji:

Pozew zbiorowy WIBOR - wszystko co musisz wiedzieć

Kredytobiorcy, którzy zawarli umowy kredytu złotówkowego ze zmiennym oprocentowanie opartym o WIBOR, coraz częściej decydują się na krok, aby złożyć pozew przeciwko bankom o WIBOR. Wielu kredytobiorców zastanawia się, czy dobrym pomysłem jest pozew zbiorowy WIBOR. Jak dołączyć do pozwu zbiorowego WIBOR? Jakie są szanse na wygraną w pozwie zbiorowym o WIBOR?

Unieważnienie WIBOR-u – pozew zbiorowy

Jak dołączyć do pozwu zbiorowego przeciwko WIBOR? Roszczenia dochodzone pozwem zbiorowym oparte powinny być na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Wymóg ten jest trudny do spełnienia w przypadku umów kredytowych. Umowy kredytowe podpisywane były bowiem w różnych okresach, nie raz na nieco odmiennych warunkach, zawierać mogą różniące się od siebie postanowienia.

Korzyści z pozwu zbiorowego o unieważnienie WIBOR

Pozew o WIBOR nie jest korzystnym rozwiązaniem dla kredytobiorców złotówkowych. Złożenie pozwu zbiorowego wiąże się z dużym formalizmem oraz trudną do spełnienia przesłanką oparcia roszczenia na tej samej podstawie faktycznej.

Jakie są szanse na wygraną w pozwie zbiorowym o WIBOR? Szanse na wygraną w pozwie zbiorowym o WIBOR są trudne do oszacowania. Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się pozwanie banku indywidualnie przez kredytobiorcę.

Manipulacje wskaźnikiem WIBOR

Stawka referencyjna WIBOR uznawana jest za wadliwą. WIBOR nie odzwierciedla bowiem rzeczywistych kosztów pozyskania pieniądza na rynku. Zarzuca się, że WIBOR jest wskaźnikiem sztucznym, niespełniającym wymogów Rozporządzenia BMR Unii Europejskiej. Na polskim rynku bankowym nie dochodzi bowiem do realnego, wzajemnego pozyskiwania środków od innych banków komercyjnych. Kredyty hipoteczne z WIBOR, a ściślej ujmując oprocentowanie zmienne kredytów hipotecznych wskaźnikiem WIBOR, oparte jest jedynie na deklaracjach banków, nie zaś o rzeczywiste transakcje, które miały miejsce. Wobec czego możliwe jest, że banki mogą manipulować wysokością wskaźnika WIBOR, a tym samym mieć wpływ na wysokość rat kredytowych.

Jak obniżyć raty kredytu z WIBOR-em?

Kredyty z WIBOR-em narażone są na wahania stóp procentowych, a w konsekwencji na podwyżkę rat kredytu. Sposobów na obniżenie raty kredytu z WIBOR-em jest kilka.

Pierwszą z możliwości zmniejszenia raty kredytu jest renegocjowanie warunków umowy. Kolejnym rozwiązaniem jest refinansowanie kredytu. Refinansowanie kredytu to przeniesienie posiadanego zobowiązania do innego banku, który proponuje korzystniejsze warunki. Nowy kredytodawca spłaci całość kredytu zaciągniętego w pierwszym banku, a kredytobiorca będzie zobowiązany do regularnej spłaty rat kredytu w nowym banku, ale na lepszych warunkach. Trzecim sposobem na obniżenie raty kredytu jest konsolidacja zadłużenia. Konsolidacja powoduje połączenie ze sobą zobowiązań w jeden większy kredyt, najczęściej z niższą ratą kapitałowo-odsetkową, która wynika z lepszych warunków kredytowania, ale najczęściej z wydłużenia okresu spłaty.

Czy unieważnienie WIBOR obniża raty kredytu? Jak najbardziej, unieważnienie WIBOR obniża ratę kredytu. Większa część miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej stanowi odsetki od kapitału kredytu. Na drodze sądowej można większość lub nawet całość odsetek wyeliminować właśnie poprzez podważenie wskaźnika WIBOR.

Co oznacza unieważnienie WIBOR dla kredytobiorców? Sprawy sądowe przeciw bankom o unieważnienie WIBOR mają na celu usunięcie zapisów dotyczących WIBOR z umów kredytowych, co z kolei wpłynie na zmniejszenie raty kredytu, jak również unieważnienie całej umowy kredytowej, podobnie jak w przypadku kredytów frankowych. Unieważnienie umowy kredytu w całości oznacza, że umowa jest traktowana, tak jakby nie została w ogóle zawarta. To rozwiązanie jest najbardziej opłacalne dla osób, które już spłaciły kredyt, a to z tego powodu, że strony muszą sobie zwrócić wzajemne świadczenia. Bank ma obowiązek oddać całą sumę wpłaconych rat kapitałowo-odsetkowych, a kredytobiorca zwraca kwotę udostępnionego kapitału.

Wsparcie kancelarii przy sprawach o unieważnienie kredytu

Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.

Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.

 

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz.U. 2010 nr 7 poz. 44).

Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Jakie są konsekwencje prawne zmiany warunków umowy kredytowej?

Jakie są konsekwencje prawne zmiany warunków umowy kredytowej?
Rozważając zmianę warunków umowy kredytu, należy wziąć pod uwagę ryzyko prawne zmian w kredytach. Wpływ zmian umowy na kredytobiorców i...

Jakie są konsekwencje dla banków w przypadku masowych unieważnień kredytów?

Jakie są konsekwencje dla banków w przypadku masowych unieważnień kredytów?
Masowe unieważnienia kredytów to obecnie codzienność. Niemal każdego dnia w Polsce zapada kilkaset wyroków w sprawach frankowych. Skutki finansowe masowych...

Kredyty frankowe w BGK – jakie prawa mają frankowicze?

Kredyty frankowe w BGK – jakie prawa mają frankowicze?
Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty we franku szwajcarskim, w dalszym ciągu tłumnie pozywają banki o unieważnienie kredytu frankowego. Ich dobra passa...